امکانات دیگر این دوربین، لرزشگیر اپتیکال تصویر، فناوری تشخیص فاز برای فوکوس خودکار و ویژگی‌های نرم‌افزاری معمول دیگر مثل HDR، بوکه و حالت Beauty است. دوربین سلفی این پرچمدار نوکیا هم دارای سنسور ۱۳ مگاپیکسلی است و مانند دوربین اصلی توان فیلمبرداری با کیفیت ۴K دارد. تمام مشخصات و ویژگی‌های مذکور، بر روی کاغذ گوشی پرچمدار نوکیا را به یکی از ایده‌آل‌ترین مدل‌های مناسب عکاسی تبدیل می‌کند، بااین‌حال شاید جالب باشد که بدانید وب‌سایت DxO به نوکیا ۸ امتیاز تامل‌برانگیز و ضعیف ۶۸ را اعطا کرده است! به عقیده کارشناسان DxO، دوربین‌های به‌کار رفته در NOKIA ۸ در شرایط عادی و در محیط‌هایی با نور کافی قادر به ثبت تصاویری شفاف و با وضوح بالا هستند، بااین‌حال هنوز نسبت به نمونه‌های ثبت‌شده توسط پرچمداران گوگل، اپل و سامسونگ یک سر و گردن پایین‌تر قرار می‌گیرد؛ ازاین‌رو امتیاز ۷۶ را دریافت می‌کند. در شرایط ایده‌آل عکاسی، محدوده دینامیکی تصاویر بسیار رضایت‌بخش هستند، اما زمانی که به حالت HDR مراجعه می‌کنید، کیفیت خروجی به شکل محسوسی کاهش پیدا می‌کند. گویا در تست‌های صورت‌گرفته در نور کم و حالت HDR، تصاویر ثبت‌شده توسط این محصول حتی در کنتراست بالا، با اختلال رنگ سفید و سطوح اشباع رنگی مواجه می‌شوند.

همچون دوربین گوشی‌های سری لومیا، سنسور به‌کار رفته در نوکیا ۸ همچنان با مشکل وجود نویز روبه‌رو است و حتی در شرایط نور مناسب هم سطح جزئیات قابل‌قبول نیست؛ این مشکل در شرایط کم نور به شکل محسوس‌تری مشاهده می‌شود. البته به لطف فناوری‌های تشخیص کنتراست، تشخیص فاز و سیستم فوکوس لیزری، نوکیا ۸ در بحث شناخت و فوکوس سریع نتایج دقیقی را ارائه می‌دهد، اما بازهم این ویژگی در شرایط کم‌نور کارساز نیست. کارشناسان DxO تصریح کرده‌اند که دو فلاش ال‌ای‌دی این دوربین هرچند نوردهی مناسبی دارند، اما در برخی مواقع باعث به‌وجود آمدن هاله نوری و قرمز شدن چشم می‌شود.

در بخش زوم‌اپتیکال و ثبت تصاویر پرتره نیز پرچمدار نوکیا نتوانسته امتیاز قابل‌قبولی کسب کند و در عین ناباوری امتیاز آن حتی از پرچمداران سال گذشته سامسونگ نیز کمتر است. اوضاع در شرایط ثبت فیلم با وضوح ۴K بغرنج‌تر است و نوکیا ۸ تنها توانسته به امتیاز ۶۸ دست پیدا کند. این نمره پایین اغلب به‌دلیل ضعف در عملکرد سیستم فوکوس خودکار و لرزش‌گیر اپتیکال است. کارشناسان DxO معتقدند که ویدئوهای ثبت شده توسط این سیستم در نور کم حتی قابل مشاهده نیستند! علاوه‌بر این، ویدئوهای ثبت شده توسط نوکیا۸ دارای یک محدوده دینامیکی پایین هستند و به‌راحتی دارای نقاط برجسته در صحنه با کنتراست بالا و نوردهی ناپایدار روبه‌رو می‌شوند.

فارغ از تمام مباحث فوق و امتیازهای کسب‌شده توسط گوشی پرچمدار نوکیا، این نکته را در نظر داشته باشید که موسسه DxOMark با برخی از شرکت‌های تولیدکننده گوشی هوشمند، در زمینه بهبود دوربین همکاری دارد. از همین‌رو این شرکت‌ها برای کسب امتیاز بیشتر دقیقا روی فاکتورهای مورد آزمایش DxOMark تمرکز می‌کنند. همچنین این نتایج تنها در صورتی می‌تواند قابل‌قبول واقع شود که تست‌های انجام‌شده در شرایط پایاپای صورت گیرد و نتایج نهایی نیز با اندازه کامل و کیفیت اصلی برای قضاوت عمومی منتشر شود که این اتفاق برای نوکیا ۸ رخ نداده است.