«سیستم ارزیابی تصویر عصبی» گوگل (NIMA) با استفاده از هوش مصنوعی، کیفیت تمام عکس‌هایی را که شما با تلفن همراه‌تان به ثبت رسانده‌اید ارزیابی کرده و سپس کمک می‌کند تا جذاب‌ترین آنها را انتخاب کنید. این سیستم با استفاده از شبکه‌های عصبی پیچشی عمیق کار می‌کند که یک نوع سیستم محاسباتی است و با تکرار شبکه‌های بیولوژیکی مغز، عکس‌های گرفته‌شده با موبایل را از نظرعناصر فنی و زیبایی اسکن می‌کند. حسین طالبی، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی اصفهان و دکترای الکترونیک از دانشگاه کالیفرنیا است. این مهندس نرم‌افزار گوگل در وبلاگ خود نوشت: شبکه پیشنهادی ما نه تنها در امتیازدهی تصاویر با قابلیت «تطبیق با ادراک انسانی» قابل اعتماد است، بلکه برای کارهای متنوعی همچون ویرایش هوشمند عکس، بهینه‌سازی کیفیت عکس برای افزایش تعامل با کاربر یا به حداقل رساندن اشتباهات بصری وسیله عکسبرداری نیز مفید است.

گوگل امیدوار است این سیستم را به‌عنوان یک اپلیکیشن ارائه دهد تا به سرعت باعث بهبود در ترفندهایی از قبیل روشنایی و کنتراست در عکاسی شود و همچنین نکاتی را ارائه دهد که باعث بهبود در کادربندی و ظرافت زیبایی و جذابیت احساسی تصاویر می‌شوند. براساس داده‌های حاصل از معیارهای انتخاب عکس خوب از سوی داوران در مسابقات عکاسی، این الگوریتم به عکس‌ها براساس عناصر فنی نظیر تاری،هایلایت و استفاده از سایه‌ها، نمره می‌دهد. زمانی که این سیستم به‌طور رسمی برای استفاده در موبایل و رایانه ارائه شود، قرار است عکس‌ها را براساس عناصر ذاتی دیگری چون جذابیت، ظرافت زیبایی یا جذابیت‌های حسی رتبه‌بندی کند. در حالت ایده‌آل، هر عکس با یک تصویر مرجع با موضوع و سبک مشابه مقایسه خواهد شد.

در صورتی که چنین تصویرمرجعی در دسترس نباشد، گوگل از داده‌های آماری استفاده خواهد کرد تا بتواند احتمال ترجیح انسان در انتخاب تصاویر را اندازه‌گیری کند. این الگوریتم پس از بررسی تمام فاکتورها به تمام عکس‌ها یک نمره میانگین در بازه ۱ تا ۱۰ می‌دهد و ویرایش‌هایی را برای مواردی چون روشنایی و نمایش بهتر ارائه می‌دهد. مهندسان گوگل امیدوارند این سیستم به کاربران اجازه دهد که این ویرایش‌ها را در زمانی کم انجام دهند. گوگل مدعی شده است که امتیازبندی تصاویر با این سیستم بسیار نزدیک به انتخاب انسان است و عکس‌هایی که دارای عناصر فنی مناسب هستند و احساسات را برمی‌انگیزند، بیشترین امتیاز را دریافت می‌کنند. در نمونه‌های منتشر شده از سوی گوگل، به نظر می‌رسید تصاویر غروب آفتاب و آب، نمرات بالاتری از تصاویری گرفتند که تنها تصاویر درخت و مزارع بودند. حسین طالبی می‌افزاید: این نوع امتیازدهی به پیش‌بینی باکیفیت‌تر و دقیق‌تر منجر می‌شود و برای تمام تصاویر قابل استفاده است.