حامد تاج‌الدین مدیرعامل شرکت اوبار در دومین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌و‌نقل، راهداری و راهسازی که در مصلای تهران برگزار شد، در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: اساس این مجموعه به دنبال خلق ارزش اقتصادی از طریق راننده برای سهولت فرآیند حمل کالا در کشور است. تاج‌الدین با بیان اینکه مشخص نبودن کرایه‌های حمل بار باید با محوریت سیستم قیمت‌دهی حل شود نه بر مبنای مناقصه، افزود: یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای فعلی ما، سیستم هوشمند قیمت دهی بر اساس الگوریتم‌های ماشین است. وی افزود: روش کار این سیستم، به این صورت است که با استفاده از داده‌های قبلی که در مسیرهای مختلف بار برده شده، توانستیم آن را به الگوریتم داده و ماشین به‌طور اتوماتیک قیمت بار را با فرض زمان و نوع ماشین دریافت، تحلیل و قیمت‌گذاری می‌کند.

تاج‌الدین با بیان اینکه در سیستم سنتی قیمت‌ها شفاف نیستند، ادامه داد: در این سامانه قیمت‌ها به‌صورت آنلاین قابل رصد است و راننده و صاحبان کالا به‌طور آشکار از قیمت خبر خواهند داشت. وی با بیان اینکه سامانه اوبار علاوه بر کمک به صاحبان کالا به نفع راننده‌ها نیز است، گفت: در آینده سامانه‌های حمل‌ونقل،مرجعی برای تصمیم‌گیری خواهد شد. تاج‌الدین گفت: همچنین غیر از درآمد بار، امتیاز ویژه‌ای از جمله امتیاز بار، بیمه عمر و مسوولیت و معرفی به رستوران‌های در مسیر برای رانندگان منظم در نظر گرفته شده است. همچنین مشتری می‌تواند شروع بارگیری از زمان شروع بارگیری تا تخلیه بار خود را رصد کند که افزایش رضایت مشتری را در بر خواهد داشت.  وی استفاده از این سامانه را عامل کاهش اتلاف وقت و آلودگی دانست و افزود: در حال حاضر ۵۰ درصد راننده‌های این سامانه هماهنگی بار خود را از منزل انجام می‌دهند و نیازی نیست که چند روز در پایانه‌ها معطل شوند. همچنین صاحبان کالا نیز برای ارسال بار خود می‌توانند به راحتی و از طریق اپلیکیشن ماشین مورد نیاز خود را درخواست داده و از پرداخت هزینه‌های مازاد به دلال‌ها دوری کنند. تاج‌الدین گفت: هم‌اکنون نزدیک به ۴ هزار کارخانه، شرکت و انبار و.... برای سرویس لجستیک به روز و کارآمد خود در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند که نشان دهنده تقاضای موجود در بازار است.

وی به طرح‌های توسعه دیگر این مجموعه اشاره کرد و گفت: برنامه ما این است که در یک سال آینده تعداد راننده‌ها را از ۲۰ هزار نفر فعلی به یکصد هزار راننده افزایش دهیم.همچنین بنا داریم بیمه عمر و بیمه مسوولیت را علاوه بر بیمه بار برای راننده‌ها در نظر بگیریم. تاج‌الدین ادامه داد: از طرف دیگر راننده‌هایی که بیشترین بار یا امتیاز را داشته باشند ماهانه پاداشی در قالب سکه یا نیم سکه دریافت می‌کنند تا در بهتر شدن سرویس (سر وقت حاضر شدن و مشتری مداری) تلاش کنند. وی افزود: در مجموعه ما ۶۰ نفر به‌طور مستقیم مشغول به کار هستند که با توسعه این سامانه در شهرهای اصفهان، رشت و قزوین، شیراز و مشهد تعداد نیروها افزایش خواهد یافت. تاج‌الدین اعلام کرد: در حال حاضر اپلیکیشن اوبار روی اندروید فعال است که اوایل دی ماه نسخه ios آن نیز فعال خواهد شد.