ایجاد عمق میدان در تصاویر نیاز به فضا در داخل خود دوربین و فاصله بین لنزهای به‌کار رفته در آن دارد و این به دلیل محدودیت فضا در دوربین‌های موبایل قابل انجام نبود، به همین دلیل تصاویر تخت موبایل در تمام این سال‌هایی که دوربین‌های موبایل در حال پیشرفت بودند قادر به رقابت با دوربین‌های حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای نبودند. حالا اما قابلیت پرتره اوضاع را عوض کرده است.  تصاویر تولید‌شده از حالت پرتره روی موبایل به تصاویر تولیدشده با دوربین‌های حرفه‌ای بسیار نزدیک شده‌اند. Marques Brownlee که به دلیل بررسی محصولات در کانال یوتیوبش بسیار مشهور شده است، حالا یک بررسی بین حالت پرتره در بهترین موبایل‌های امروز مثل آی‌فون ۱۰، نوت ۸ و پیکسل ۲ با دوربین ۸ هزار دلاری Hasselband X۱D انجام داده است. سنسور یک گوشی هوشمند بسیار کوچک است، اما زاویه دید گسترده‌ای دارد و اکثر اوقات داخل یک عکس معمولی که با دوربین گوشی گرفته می‌شود، تقریبا همه‌چیز واضح و فوکوس است. حالت پرتره، با استفاده از تکنولوژی

Edge detection، عمق کمی را در پشت زمینه عکس شبیه‌سازی می‌کند که باعث تمایز چشم‌گیر بین پس‌زمینه و پیش‌زمینه می‌شود. در مرحله بعد، پس‌زمینه تار‌شده و عکس به‌صورتی دیده می‌شود که پس‌زمینه برجسته‌تر به‌نظر می‌آید.  به بیان ساده‌تر‌ در دوربین‌های موبایل به کمک نرم‌افزار (و عمق میدان کمی که ناشی از فاصله کانونی متفاوت دو دوربین تعبیه شده در گوشی است) پیکسل‌های پس‌زمینه تار می‌شوند و پیکسل‌های سوژه اصلی واضح می‌مانند، این کار باعث می‌شود چشم تصور کند با یک تصویر با عمق میدان مختلف مواجه است (‌چیزی که سال‌هاست دوربین‌های آنالوگ و دیجیتال انجام داده‌اند و با آن آشنایی داریم). دوربین‌های موبایل اولیه‌ای که سراغ این پردازش تصویر رفتند این کار را آنقدر بد انجام می‌دادند که به راحتی تصاویر گرفته شده با موبایل و دوربین حرفه‌ای از هم قابل تشخیص بودند اما حالا اینگونه نیست.

طبق گفته Brownlee، آی‌فون ۱۰ و نوت ۸ با استفاده از قابلیت تشخیص عمق قادر هستند تصاویر موجود در پشت زمینه را درک کنند. این گوشی‌های هوشمند با استفاده از اطلاعاتی که از لنز دوربین و زاویه دید واید آن به‌دست می‌آید، می‌توانند عمق تصویر را تخمین بزنند و در مرحله بعد اشیا و اشخاص موجود در پشت‌زمینه را بر اساس میزان مسافت قرار‌گیری تا صفحه فوکوس یا تار می‌کنند. پیکسل ۲ از شیوه متفاوتی استفاده می‌کند، این گوشی با استفاده از تکنیک splitting، قادر است عمق منظره را خود بسازد و در مرحله بعد با تکنولوژی یادگیری ماشینی، اشیا موجود در پشت زمینه را شناسایی می‌کند. اما این گوشی، برخلاف آی‌فون ۱۰ و نوت ۸، از دو دوربین بهره نبرده است و برای ثبت تصاویر «حالت پرتره» از دوربین جلوی دستگاه استفاده می‌کند.

طبق گفته Brownlee، نتایج به‌دست آمده از این گوشی‌ها، متفاوت است. به نظرمی‌آید آی‌فون ۱۰ بیشتر به روی چهره اشخاص داخل عکس فوکوس دارد و گاهی اوقات حتی موهای شخص، چشم‌ها یا دیگر اشیا که کنار شخص قرار گرفته‌اند نیز تار می‌شود.  به نظر می‌آید گوشی پیکسل ۲ نتیجه بهتری ارائه می‌کند، زیرا به روی تمام افراد و اشیا قرار گرفته در یک سطح، فوکوس می‌کند اما چون پس‌زمینه را به میزان زیاد شارپ یا بیش از اندازه تار می‌کند، تصویر نتیجه غیر‌طبیعی‌تری ارائه می‌دهد. نوت ۸ عملکردی مابین دو دستگاه اشاره شده دارد. در گوشی نوت ۸ اگر شخص از دوربین فاصله زیادی داشته باشد، عکس به‌صورت عادی گرفته خواهد شد. Brownlee تلاش دارد، قابلیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گوشی‌های مختلف را نشان دهد که تا چه اندازه نسبت به دوربین‌های سنتی سریع‌تر و حرفه‌ای‌تر شده است. قابلیت‌هایی نظیر تار‌کردن پشت‌زمینه بعد از اینکه عکس گرفته می‌شود یا اعمال افکت‌های نور مصنوعی روی عکس‌ها- که در گوشی آی‌فون ۱۰ دیده می‌شود- مزیتی است که در دوربین‌های سنتی وجود ندارد.

«حالت پرتره» به وضوح در عکس‌هایی که از اشیا گرفته می‌شود، بی‌کیفیت عمل می‌کند. «حالت پرتره» به وضوح در عکس‌هایی که از اشیا گرفته می‌شود، بی‌کیفیت عمل می‌کند. قابلیت‌های دستکاری تصویر در گوشی‌های هوشمند روز‌به‌روز در حال پیشرفت است و برای چشم افرادی که تخصصی در این حرفه ندارند، تشخیص تفاوت بین این عکس‌ها بسیار مشکل شده است. از آنجایی‌که دوره‌های انتشار به‌روز رسانی‌ها برای گوشی‌های هوشمند بسیار کوتاه است، تعداد قابلیت‌های مشابه دوربین‌های DSLR و حرفه‌ای نیز بیشتر از گذشته شده  است. Brownlee می‌گوید:« دوربین‌های عکاسی همیشه جای خود را در بازار خواهند داشت و عکاسان حرفه‌ای زیادی هستند که سراغ آنها می‌روند. با این وجود دوربین‌های گوشی‌های هوشمند نیز پیشرفت چشم‌گیری در این زمینه داشته‌اند که نمی‌توان از آن چشم پوشید.»