ویژگی‌ها و امکانات CarPlay اپل

به لطف وجود اپل مپ (Apple Map) که روی آی‌فون‌ها نیز وجود دارد، رانندگانی که از سیستم CarPlay استفاده می‌کنند قادر خواهند بود از نقشه اپل در خودرو هم بهره ببرند.  نقشه اپل می‌تواند سرعت مجاز در جاده‌های مختلف را اعلام و همچنین خطوط حرکتی مناسب را نیز در طول مسیر به رانندگان پیشنهاد کند و ضمنا اپل مپ قابلیت شناسایی کد پستی تمامی منازل و اماکن در بریتانیا را هم دارد.

تماس‌های تلفنی

هنگامی که در حالت حرکت در جاده هستید، با استفاده از CarPlay اپل می‌توانید به تماس‌ها پاسخ داده، تماس برقرار کنید یا پیام‌های صوتی را گوش دهید. ضمنا از آنجا که این سیستم مستقیما اطلاعات را از آی‌فون شما دریافت می‌کند، نیازی به همگام‌سازی مخاطبان با این سیستم نخواهد بود.

 پخش موسیقی

با استفاده از این سیستم رانندگان می‌توانند موزیک‌های سرویس‌های مختلف از جمله اپل موزیک، اسپاتیفای و حتی آمازون موزیک را در خودرو پخش کنند و حتی به پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی هم دسترسی داشته باشند. ضمنا دسترسی به اپلیکیشن‌های رادیویی از جمله BBC iPlayer Radio با استفاده از این سیستم هم امکان‌پذیر است.

 اپلیکیشن شرکت سازنده خودرو

بسیاری از خودروسازان اپلیکیشن‌های انحصاری را برای استفاده در CarPlay طراحی کرده‌اند که به رانندگان این امکان را می‌دهد از طریق این اپلیکیشن‌ها به یکسری از تنظیمات خودرو دسترسی داشته باشند. در حال حاضر تنها یکسری تنظیمات پایه با این اپلیکیشن‌ها قابل دسترسی هستند، اما در آینده نزدیک کنترل بسیاری از بخش‌های خودرو از طریق این اپلیکیشن‌ها و دستورات صوتی ممکن خواهد شد.

نکاتی که هنگام استفاده از CarPlay باید در نظر بگیریم

سیستم CarPlay اپل در طول مسیر باید همواره به اینترنت متصل باشد. اپلیکیشن‌های موزیک، نقشه، اسپاتیفای و دیگر برنامه‌ها تنها با وجود اینترنت و با سرعت قابل قبول می‌توانند کارآیی داشته باشند و در صورتی که از مناطقی که تحت پوشش اینترنت دیتا نیستند عبور کنید، این سیستم کارآیی خود را از دست خواهد داد. در تمام مدتی که از این سیستم استفاده می‌کنید، آی‌فون شما باید همواره به درگاه یواس‌بی متصل باشد، چرا که پخش موسیقی و در عین حال استفاده از دیگر امکانات برنامه از جمله نقشه نیازمند دانلود و آپلود حجم قابل توجهی از دیتا است که همین مساله باعث می‌شود باتری شما در مدت کوتاهی کاهش پیدا کند. در حال حاضر خودروهایی که از CarPlay پشتیبانی می‌کنند درگاه یواس‌بی مخصوص شارژ آی‌فون را هم برای کاربران تعبیه کرده‌اند. در حال حاضر برای استفاده از این سیستم آی‌فون شما حتما باید به درگاه یواس‌بی روی سیستم CarPlay متصل باشید اما در آینده بسیار نزدیک اتصال به این سیستم از طریق وای‌فای هم امکان‌پذیر خواهد شد.