از تکنولوژی‌های مفیدی که امروزه به بشر خدمت می‌کنند و در ابتدا برای کشتن او ساخته شده بودند، می‌توان به هلیکوپترهای امداد، جت‌های مسافربری و سیستم‌های راداری پیچیده که امروزه در خدمت‌رسانی به مردم ابزارهایی ضروری هستند اشاره کرد. اخیرا در یک مورد از این تبدیل کاربری‌ها، از پهپادها برای رساندن نامه‌ها یا بسته‌های پستی فوری استفاده می‌شود. در حال حاضر کمپانی آمریکایی آمازون پروازهای آزمایشی پهپاد را برای حمل بسته‌های پستی در آمریکا انجام می‌دهد.

اداره پست روسیه نیز تلاش می‌کند تا خدمات خود را همانند شرکت‌های بزرگ جهانی پست ارائه دهد. روسیه به‌عنوان پهناورترین کشور جهان و بسیاری از مناطق آن شمار بسیار کمی از جمعیت ۱۴۵ میلیون نفری این کشور را در خود جا داده‌اند، اما استفاده از پهپادهای پستی می‌تواند برای این اقلیم گسترده بسیار مناسب باشد. در ایران نیز مدتی است استفاده از پهپادها برای خدمات‌رسانی پستی مورد توجه قرار گرفته است و به گفته مدیرعامل شرکت ملی پست این سرویس در انتظار مجوز به‌سر می‌برد. به گزارش «ایسنا»، حسین مهری مردادماه امسال از ورود قریب‌الوقوع اپراتورهای جدید پستی و تغییر رویکرد شرکت ملی پست از خدمات سنتی به الکترونیکی خبر داد. مدیرعامل شرکت ملی پست همچنین درباره آخرین خبرها از پرواز پهپادهای نامه‌رسان شرکت ملی پست، عنوان کرده بود: این پهپادها طراحی و ساخته شده‌اند، به طوری که تا سقف پنج کیلوگرم وزن را می‌توانند حمل کنند. این طرح در اصفهان عرضه شده و قرار است به‌زودی در محور کیش به بندرعباس نیز فعالیت خود را آغاز کند، اما در تهران به‌دلیل محدودیت‌های ویژه هنوز نتوانسته‌ایم مجوزهای لازم را برای پروازشان دریافت کنیم.

البته مهری در گفت‌وگوی خود با ایسنا استفاده از پهپادهای پستی در محورهای کیش و بندرعباس را غیرضروری و غیراقتصادی عنوان کرد اما بر کارگشا بودن استفاده از این فناوری در شهرهای بزرگی مثل تهران تاکید کرد. در جدیدترین اخبار مرتبط با پهپادها، مدیرعامل شرکت ملی پست از پیگیری مجوز پرواز این وسیله توسط پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات خبر داد و گفت: این پهپادها در مناطق صعب‌العبور و در شهرهای بزرگی مانند تهران که ترافیک شهری بالایی دارند قابل استفاده است. کاربرد ویژه آن هم برای موارد فوری مانند نیاز به ارسال دارو یا خدمات به محلی خاص (دورافتاده یا صعب‌العبور) است.

مهری همچنین با اشاره به طرح پهپادهای پستی شرکت ملی پست، بیان کرد: سازمان پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پهپادهای پستی را با کیفیت بالا طراحی کرد و امکان تولید انبوه آن نیز وجود دارد. این پهپادها تا سقف پنج کیلوگرم قدرت حمل بار دارند و تا شعاع ۱۵ کیلومتری می‌توانند پرواز کنند. او به پرواز آزمایشی و موفق این پهپادها نیز اشاره کرده و گفته بود: این پهپادها قرار بود در محورهای بندرعباس و کیش نیز فعالیت کنند اما با امکان‌سنجی‌هایی که انجام گرفت به‌دلیل ضرورت نداشتن این پروازها در این مناطق پرواز پهپادها در آنجا ملغی شد. ایران حدود بیش از یک دهه گذشته به فناوری ساخت و توسعه پهپادهای فوق سبک دست یافته است که به نظر می‌رسد اگر مسائل امنیتی مرتبط با این پهپادها حل شود این پرنده‌های کوچک می‌توانند به‌طور گسترده در دستگاه‌های خدماتی کشور فعالیت کنند.