حانیه شریف: در حال حاضر ما اواسط انقلابی هستیم که اینترنت ۴G به راه انداخت اما ارائه سرویس پرسرعت برای موبایل، هم از لحاظ سرعت و هم پوشش‌دهی، هنوز در ابتدای راه است.اینترنتی که امروز به آن دسترسی داریم با سرعتی معادل ۱۵۰ مگابیت برثانیه عرضه می‌شود و در برخی مناطق، اتصال Double LTE نیز ممکن شده است. همین حالا در برخی از شهرهای کشور انگلستان از جمله لندن، اینترنت LTE-A یا (۴G+ EE) نیز ارائه شده است که سرعت اینترنت موبایل را تا ۳۰۰ مگابیت‌ برثانیه افزایش داده است. پس چه دلیلی دارد که دنبال چیزی پرسرعت‌تر از این بگردیم؟

اینترنت 5G چیست؟

۵G یا نسل پنجم نامی است که در حال حاضر به نسل بعدی از اینترنت موبایل گفته می‌شود که قرار است بعد از ۴G عرضه شود. سرعت اتصال این سرویس به اینترنت به‌طور غیر قابل باوری زیاد است و از فرکانس‌های بالاتری نسبت به ۴G استفاده می‌کند. این نوع از اینترنت، محدودیت‌های بسیار کمتری دارد که برای تکنولوژی‌هایی مانند «اینترنت اشیا» ایده‌آل است. به علاوه از آنجایی که سیگنال‌های این نوع از اینترنت نمی‌تواند زیاد انتشار پیدا کند، باید با تعداد نقاط دسترسی بیشتر (Access Points) و همین‌طور با فاصله نزدیک‌تر به هم قرار گیرند.معمار اصلی اپراتور انگلیسی EE، پروفسور اندی ساتن(Andy Sutton) عقیده دارد که هدف اینترنت ۵G این است که نامرئی باشد. این تکنولوژی باید مانند تکنولوژی «الکتریسیته» همه جا حضور داشته باشد. این تکنولوژی، به سازندگان وسایل الکتریکی کمک می‌کند تا برای «اینترنت اشیا»، دسترسی دائمی و نامحدود عرضه کنند.

چرا ما به اینترنت 5G احتیاج داریم؟

یکی از مهم‌ترین برتری‌های اینترنت ۵G نسبت به ۴G به استثنای تفاوت در سرعت (که قاعدتا باید بین۱۰Gbps تا ۱۰۰Gbps باشد)، مساله «تاخیر» است (در علوم مهندسی تاخیر یا Latency به بازه زمانی بین محرک و پاسخ گفته می‌شود). اینترنت ۴G مجهز به تاخیر ۴۰ms تا ۶۰ms است که با وجود اینکه بسیار پایین است اما برای پاسخ لحظه‌ای کافی نیست. برای روشن شدن مساله یک مثال می‌زنیم: یک گیمر که می‌خواهد به‌صورت بین‌المللی با حریفان دیگری در نقاط مختلف جهان بازی کند، باید از اینترنتی با تاخیر پایین استفاده کند و وقتی یک دکمه را فشار می‌دهد، تغییرات ایجاد شده به‌صورت آنی و لحظه‌ای‌، از طریق سرور اعمال شود.اینترنت ۵G قادر است با تاخیر «فوق‌العاده پایین» اطلاعات را ارسال کند (چیزی حدود ۱۰ میلی‌ثانیه). برای مثال، این ویژگی به یک تماشاگر بازی فوتبال در استادیوم این امکان را می‌دهد تا بازی را همزمان از طریق چند دوربین با زوایای مختلف و بدون حتی ثانیه‌ای تاخیر تماشا کند.

«ظرفیت» یا Capacity نیز یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم است. با هوشمند شدن بیشتر اشیا و ابزارهای الکتریکی، تکنولوژی «اینترنت‌اشیا» نیز روز به روز از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. طبق پیش‌بینی تحلیلگران، تا سال ۲۰۲۰، هر شهروند بریتانیایی از ۲۷ ابزار متصل به اینترنت اشیا استفاده می‌کند که تعمیم این رقم در کل دنیا، ۵۰ میلیارد دستگاه در سراسر دنیا خواهد بود. این نظریه، هم گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند و هم یخچال‌ها، خودروها، عینک‌های واقعیت افزوده و حتی لباس‌های هوشمند را نیز شامل می‌شود. برخی از این وسایل برای داشتن عملکردی کاربردی، نیازمند ارسال و دریافت حجم اطلاعات به نسبت زیادی هستند و برخی نیز ارسال و دریافت اطلاعات کمتری دارند. اینترنت ۵G میزان نیاز هر وسیله را بررسی کرده و پهنای باند کافی در اختیار هر وسیله قرار می‌دهد.

تماشای ویدئوهای 4K

فاکتور «ظرفیت» یا Capacity برای تکنولوژی تماشای فیلم به‌صورت زنده و جاریStreaming Video، نیز در آینده از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. شرکت اپراتور تلفن همراه EE در انگلستان، پیش‌بینی می‌کند که ۷۶ درصد ترافیک اطلاعات در سال ۲۰۳۰، مربوط به تماشای ویدئوی زنده (Streaming Video) خواهد بود که بیشتر این فیلم‌ها با کیفیت ۴K یا حتی ۸K خواهد بود. در حال حاضر اینترنت ۴G با سرعت ۱۴ مگابیت برثانیه، قابلیت پخش فیلم‌های ۴K و اینترنت ۴G با سرعت ۱۸ مگابیت برثانیه برای فیلم‌های ۸K کفایت می‌کند. اما مطابق با اطلاعات آماری، اگر تمام کاربران بخواهند در یک زمان و با این کیفیت، فیلم‌ها را تماشا کنند، شبکه با اختلال مواجه می‌شود.

چرا ما به اینترنت 5G احتیاج داریم؟

برای اتصال به اینترنت ۵G، به سخت‌افزارهای مخصوص نیاز است. درست مانند حالا که برای اتصال به اینترنت۴G، باید گوشی هوشمندی داشته باشیم که این نوع اینترنت را پشتیبانی کند. هر وسیله‌ای اعم از تبلت، گوشی همراه و... باید قطعات متناسب با این تکنولوژی را داشته باشد. شرکت کوالکام به تازگی محصولی تولید کرده است(X۵۰) که به گفته این شرکت، دانلود تا سرعت ۵ گیگابیت برثانیه را پشتیبانی می‌کند که ۴۰۰ برابر سرعت دانلود در اینترنت ۴G است. سازندگان گوشی‌های هوشمند تا پایان سال ۲۰۱۷، نمونه‌ای از این قطعه را دریافت خواهند کرد که تا سال ۲۰۱۸ روی محصولات خود تعبیه کنند. اما اینترنت ۵G تا سال ۲۰۲۰ عرضه نخواهد شد و سازندگان تلفن‌های همراه شاید به همین طریق بتوانند کمی خود را جلو بیندازند.

5G چه زمانی عرضه می‌شود؟

طبق اخبار و گزارش‌های مرتبط، اینترنت ۵G تا سال ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد و تا سال ۲۳-۲۰۲۲ (و شاید بیشتر) شاهد عرضه عمومی آن خواهیم بود. شهر Bournmouth در انگلستان، برای عرضه آزمایشی این تکنولوژی انتخاب شده است. با استفاده از نقشه سه بعدی این شهر(که در حال آماده‌سازی است)، اپراتورهای تلفن همراه قادر خواهند بود مناطقی را که بهترین مکان برای تعبیه نقاط دسترسی (Access Point) این تکنولوژی، از لحاظ پوشش‌دهی و سرعت خواهند بود پیدا کنند.

حالا که اینترنت ۵G، چشم‌انداز رویایی‌تری عرضه می‌کند دلیل نمی‌شود که ۴G فراموش شود. از آنجا که هنوز مناطق زیادی هستند که به این تکنولوژی دسترسی ندارند، توسعه این سیستم همچنان در دستور کار بسیاری از اپراتورها است. همان‌طور که پروفسور Sutton عنوان کرده است: «این دهه، مختص ۴G و دهه آینده به ۵G اختصاص دارد.»

اما آیا از 6G هم خبری خواهد شد؟

پروفسور ساتن جواب این سوال را این‌گونه می‌هد:

«اگر ۵G به درستی اعمال شود، چیزی به نام ۶G در کار نخواهد بود.» این جمله به این معنی است که اگر زیرساخت‌های این سیستم به درستی انجام شود، نیازی به جایگزینی آن با مدل دیگری نخواهد بود و فقط به ارتقای سیستم نیاز خواهد بود. در سال‌های گذشته، تکنولوژی اطلاعات موبایل، بر اساس سخت‌افزاری بنیان نهاده شده است اما هسته اصلی اینترنت ۵G، نرم‌افزاری است. نرم‌افزارها قابلیت ارتقا دارند ولی در مورد سخت‌افزارها به ندرت چنین امکانی وجود دارد.»

آینده تکنولوژی روشن و با سرعت رعد و برق در حال پیشرفت است.

منبع: Rocket-Lint