آی‌تی‌ایران: در چند سال اخیر، نبرد اصلی در دنیای تکنولوژی بر سر اسمارت‌فون‌ها بوده است. با اینکه در سال ۲۰۱۷ نیز قضیه به‌طور کامل تغییر نخواهد کرد اما خواهیم دید که غول‌های پیشتاز در این عرصه روی تکنولوژی‌ها و حوزه‌های جدید و نوظهوری تمرکز خواهند کرد. در ادامه نگاهی به عرصه‌های رقابت احتمالی انداخته‌ایم.

خودرو

سیستم یکپارچه‌سازی اسمارت‌فون و خودرو به خوبی و با جدیت آغاز شده است. گوگل و اپل پلت‌فرم‌های مختص خودرو را با نام‌های Android Auto و CarPlay گسترش داده‌اند. هدف این است که تلفن شما به ابزاری مهم و حیاتی در سرگرمی‌ها و نیازی ضروری در ارتباط درون خودرویی تبدیل شود و از برنامه‌هایی مانند اپلیکیشن ارسال پیامک، موزیک و مسیریابی و حتی برقراری تماس، بدون چشم برداشتن از جاده هنگام رانندگی بتوان استفاده کرد. با ظهور اندروید و iOS در پیشرفت سیستم اطلاعات درون خودرویی، چیزی که یقینا حس خواهید کرد، تجربه کاربری لذت بخش‌تر و فراتر از آنچه کارخانه‌های خودروساز برای محصولاتشان فراهم می‌کنند خواهد بود. در هند، خودروسازان اکثرا از سیستم CarPlay یاAndroid Auto به‌صورت پیش‌فرض در خودروهایی که به فروش می‌رسانند استفاده می‌کنند و این آمار مطمئنا در سال ۲۰۱۷ افزایش خواهد یافت.

اسپیکرهای هوشمند

با تولید اسپیکر Echo، شرکت آمازون دریچه جدیدی از این حوزه را به روی تولیدکنندگان عرصه تکنولوژی باز کرده و احتمالا شرکت‌هایی همچون گوگل، مایکروسافت و اپل در سال ۲۰۱۷ به فکر درآمد زایی از طریق دستگاه‌های مشابه Echo خواهند افتاد. آمازون زمانی تصمیم به رونمایی از این اسپیکر گرفت که رقبای او یعنی گوگل با تکنولوژی "Now"، اپل با "Siri" و مایکروسافت با "Cortana" خودشان را به اسمارت‌فون‌ها و دستگاه‌های محاسباتی محدود کرده بودند. با وجود این اسپیکرها که به اینترنت متصل هستند، کاربران می‌توانند با آنها صحبت کنند و پاسخ‌های مرتبط با سوالشان را دریافت کنند و همچنین به اپلیکیشن‌های سازگار متصل شوند و البته مهم‌تر از همه قادر به پخش موسیقی هستند. گوگل قبلا نشانه‌هایی از علاقه شرکت به این بخش نوظهور از تکنولوژی نشان داده است و با رونمایی از Google Home که صدای شما را تشخیص می‌دهد و قادر است وظایف مختلفی انجام دهد و به دیگر گجت‌های هوشمند داخل منزل متصل شود، می‌توان به این قضیه پی برد. قطعا این نوع دستگاه‌ها در آینده می‌توانند به دستیارهای هوشمند خیلی خوبی تبدیل شوند.

دستیارهای مجازی

با وجود اینکه جا افتادن اسپیکرهای هوشمند و همگانی شدن آنها زمان می‌برد، اما دستیارهای صوتی مجازی در سال ۲۰۱۷ بیشتر از همیشه در بین کاربران رایج خواهند شد. این دستیاران شامل Siri اپل، Assistant گوگل، Cortana مایکروسافت و Alexa شرکت آمازون می‌شود. گوگل با استفاده از قابلیت‌های دستیار مصنوعی در Assistant که در اسمارت‌فون‌ Pixel این شرکت دیده‌ایم، گلوله آغاز این موج از پیشرفت را شلیک کرده است. شرکت‌ها سخت در تلاش هستند تا بتوانند این دستیارها را به شنوندگانی بهتر تبدیل کنند، یعنی بتوانند متن را جدا از کلمات و عبارات کلیدی درک کنند و از این طریق آماده انجام درخواست‌ها و وظایف به بهترین نحو ممکن باشند. نکته‌ دیگر این است که هرچه خدمات و پیشرفت‌های بیشتری در زمینه دستیارهای صوتی ارائه شود، هوش مصنوعی، قابلیت درک و یادگیری بیشتری پیدا خواهد کرد و هرچه کاربران بیشتر از قبل از آنها استفاده کنند، اولویت‌ها را بهتر از قبل تشخیص خواهند داد.

هوش مصنوعی

حوزه‌ هوش مصنوعی احتمالا بخش اعظمی از سال ۲۰۱۷ را به خود اختصاص خواهد داد و هنگامی که از تکنولوژی استفاده کنید احتمالا بیشتر آن را لمس خواهیم کرد. بهترین مثال آن نیز نحوه شناسایی دوستان شما از سوی اپل، گوگل و فیس‌بوک در تصاویری که روی آن کلیک می‌کنید، است. در حال حاضر، تکنولوژی هوش مصنوعی در حال یادگیری آموزه‌های بشر است که اکثرا حول کلمات و عبارات کلیدی انجام می‌گیرد. نسل تکامل یافته بعدی قادر خواهد بود که همه چیز را به تنهایی و بدون آموزش یاد بگیرد، همان‌طور که شبکه‌های عصبی پیشرفته را بیش از پیش مشاهده می‌کنیم. از آنجا که فیس‌بوک و گوگل تا حد زیادی به روبات‌ها تکیه می‌کنند، کسی نمی‌داند مکالمه شما در آینده با یک نماینده تجاری، با یک شخص واقعی انجام می‌شود یا با یک روبات.