3

سهم عینک‌های اورژینال و فیک در بازار عینک آفتابی نیز در سال‌های اخیر دچار تغییراتی شده است؛ به گونه‌ای که بیش از 90‌درصد عرضه بازار را کالاهای فیک تشکیل می‌دهند. هر چند این کالاها از نظر کیفیت، درجات مختلفی دارند و برخی از آنها، کیفیتی بسیار نزدیک به عینک‌های آفتابی اصل دارند.

فعالان بازار عینک می‌گویند در سال‌های اخیر به دو دلیل کرونا و جهش ارزی، تقاضای خرید عینک آفتابی به‌شدت کاهش یافته است، اما سال‌1401 نسبت به سال‌1400 شاهد اندکی گشایش در بازار هستیم. آنها امیدوارند با کنترل کامل کرونا و رونق مجدد سفر، شاهد بازگشت رونق جدی‌تری به بازار عینک آفتابی باشیم.

 عینک‌های آفتابی؛ همراه وفادار رانندگان

پرتوهای خورشید بین 10 صبح تا 2 بعدازظهر، قوی‌تر از بقیه ساعات روز هستند؛ اما فراموش نکنید این تنها زمانی نیست که اشعه ماورابنفش می‌تواند به چشمان شما آسیب برساند. به گزارش سایت چی‌بگیر، تابش خیره‌کننده و بازتاب‌ها می‌توانند مشکلاتی برای شما به‌وجود آورند، بنابراین اگر در معرض آفتاب، اطراف برف، آب و یا بادهای حاوی شن و ماسه هستید یا اگر در حال رانندگی هستید، بهتر است عینک آفتابی خود را آماده کنید. عینک‌های آفتابی همراه وفادار رانندگان در تمام فصول هستند. در زمستان نیز مانند تابستان آفتاب به‌سوی رانندگان تمایل دارد و علت بسیاری از حوادث رانندگی است. امروزه بسیاری از انواع عینک‌آفتابی برای جلوگیری از این اتفاقات وجود دارد.

عینک آفتابی وسیله‌ای ضروری است که از چشم‌ها در برابر اشعه مضر خورشید مراقبت کرده و باعث جلوگیری از خستگی چشم‌ها و دیگر آسیب‌های چشمی می‌شود. به گزارش سایت خرید خوب، عینک‌های آفتابی زنانه و مردانه در مدل‌های مختلفی طراحی و تولید شده‌اند و برای خرید بهترین عینک باید مدل‌های مختلف و ویژگی‌های آنها را بررسی کرد.

وقتی صحبت از انتخاب عینک آفتابی باکیفیت به‌میان می‌آید، همواره میزان محافظت از چشم‌ها در برابر اشعه UV مهم‌ترین نکته درنظر گرفته می‌شود. در اهمیت بالای این موضوع هیچ تردیدی نیست؛ اما موارد دیگری هم برای خرید عینک آفتابی مهم است. از جمله این موارد می‌توان به فریم یا قاب عینک و لنز عینک آفتابی اشاره کرد. فریم‌های عینک آفتابی زنانه و مردانه موجود در بازار، ساختار متفاوتی از نظر جنس و ظاهر دارند. معمولا فلزاتی مانند آلومینیوم و تیتانیوم و موادی همچون پلاستیک و استات در تولید انواع عینک‌های آفتابی مردانه و زنانه به‌کار رفته‌اند. عینک‌هایی با قاب‌های پلاستیکی اغلب در بین عینک‌های اسپورت و ورزشی دیده می‌شوند. همچنین عینک‌هایی با قاب فلزی، استحکام بالایی داشته و ظاهر لوکس و جذابی دارند.

نوع شیشه استفاده‌شده در تولید عینک‌های آفتابی زنانه و مردانه هم از دیگر مواردی است که بر روی قیمت و کیفیت عینک تاثیرگذار است. مواد به‌کار رفته در ساخت لنزها متفاوت است. در دنیای امروز، فناوری‌های جدید منجر به تولید لنزهایی سبک‌تر در مقایسه با گذشته و در عین حال مقاوم در برابر ضربه و آسیب‌های بیرونی شده است. لنزهای شیشه‌ای، پلی‌کربنات و پلاستیک از جمله مواد پرکاربرد در ساخت لنزهای عینک‌های آفتابی است. در این میان لنزهای ساخته‌شده از پلی‌کربنات، سبک‌تر با مقاومت بالا هستند و کیفیت بسیار خوبی دارند.

عینک‌های آفتابی در مدل‌های مختلف مطابق با سلیقه‌های متفاوت آقایان و خانم‌ها طراحی و تولید می‌شوند. تفاوت مهم در بین عینک‌های آفتابی زنانه و عینک‌های آفتابی مردانه، ظاهر و مدل عینک است، اما در این میان عینک‌هایی هم دیده می‌شود که مناسب برای هر دو گروه خانم‌ها و آقایان است. شما باید بر اساس سلیقه، بودجه و نیاز خود، مدلی مناسب را انتخاب کنید.

  کدام مدل را بخریم؟

بهترین راه برای محافظت از چشمان شما، استفاده از عینک‌آفتابی‌ای است که 100درصد از اشعه ماوراءبنفش را مسدود می‌کند، اما متاسفانه کمتر از نیمی از افرادی که عینک‌آفتابی خریداری می‌کنند به این مساله توجه می‌کنند. یک عینک آفتابی خوب حتما نباید گران‌قیمت باشد، بلکه عینک‌های ارزان‌تر هم که 100‌درصد اشعه ماورابنفش را مسدود می‌کنند به همان اندازه گزینه‌ مناسبی هستند.

از سوی دیگر، هرچه پوشش عینک آفتابی بیشتر باشد بهتر است و اشعه آفتاب کمتری به چشم وارد می‌شود، پس برای خرید عینک‌های بزرگ‌تر شک نداشته باشید. آنها همچنین می‌توانند پوست اطراف چشم شما را نیز در برابر اشعه خورشید محافظت کنند.

همچنین در نظر داشته باشید که لنزهای تیره دارای محافظت بهتری نیستند، لنزهای بسیار تاریک ممکن است خنک به‌نظر برسند اما لزوما پرتوهای بیشتری را مسدود نمی‌کنند.

انواع مختلفی از لنزهای عینک آفتابی موجود است از جمله لنزهای قطبی، آینه‌دار، لنزهای شیب، گرادیان، لنزهای فتوکرومی و ... برخی از عینک‌های آفتابی دارای لنزهای کهربا، سبز یا خاکستری هستند، هیچکدام آنها آفتاب بیشتری را مسدود نمی‌کنند؛ اما باعث افزایش کنتراست می‌شوند که این ممکن است برای برخی ورزشکاران مفید باشد.