با توجه به این شرایط، لیست قالیشویان مجاز شهر تهران در سامانه اتحادیه درج شده و مشتریان می‌توانند برای اطمینان و استفاده از خدمات واحدهای قالیشویان مجاز به پورتال اتحادیه به نشانی اینترنتی www.Eght۱۳۵۱.com مراجعه کنند و لیست مراکز مجاز به همراه آخرین نرخ خدمات، شامل نرخ شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشوی فرش (برمبنای مترمربع، نوع شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشو و جنس فرش)، هزینه حمل و نقل و نحوه ارائه سایر خدمات مانند بسته‌بندی فرش، رفوگری، دارکشی و... و همچنین تلفن‌های رسیدگی به شکایات را مشاهده کنند. گفتنی است، طبق اعلام سازمان حمایت، رعایت نرخ‌های مصوب شست‌و‌شوی انواع فرش و موکت از سوی تمام واحدهای قالیشویی الزامی است. همچنین این واحدها در زمان انتقال فرش به قالیشویی موظف به ارائه رسید به مصرف‌کننده هستند که صاحب فرش در زمان تحویل باید آن را ببیند و تاییدیه و فاکتور مربوطه را اخذ کند.

نکته دیگر این است که در تمام نوع شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشوها عرضه‌کننده خدمت ملزم به رعایت زمان تعیین‌شده در رسید برای تحویل فرش است و باید فرش را سالم به مشتریان تحویل دهد و برای خدمات اضافی مانند دارکشی، پرداخت و رفو، هزینه بسته‌بندی، کاور، لک‌برداری و غیره با مشتری توافق شود. بر این اساس شست‌وشوی انواع موکت معمولی (هر متر‌مربع) به‌صورت معمولی ۴هزار و صد تومان و نرخ مصوب درجه‌یک (شستشوی کامل با کلیه مواد لازم) ۶ هزار و دویست، شستشوی موکت پرزدار و گل برجسته معمولی ۶‌هزار و ششصد و درجه‌یک ۸هزار و ششصد، شستشوی انواع فرش ماشینی معمولی ۱۰‌هزار و ششصد و درجه‌یک ۱۶‌هزار و پانصد، شستشوی انواع فرش ماشینی مدرن (فانتزی) و گل‌ابریشم ۲۲‌هزار و پانصد، شستشوی فرش‌دستباف معمولی ۱۵‌هزار و دویست و درجه‌یک ۲۸‌هزار و سیصد، شستشوی فرش دستباف روشن اعلا (کاشان - اردکان) معمولی ۱۹‌هزار و درجه یک ۳۹‌هزار و ششصد و شستشوی فرش گل‌ابریشم ۷۴هزار و ششصد تومان است. بر این اساس متقاضیان در صورت بروز هرگونه مشکل می‌توانند شکایت خود را از طریق تماس با سامانه ۱۲۴ اعلام کنند. همچنین طبق اعلام اتحادیه، کرایه رفت و برگشت در سراسر تهران بابت هر چند تخته فرش (برای یک آدرس) ۳۵ هزار تومان است و هزینه ایاب و ذهاب تا سقف ۲۰ متر‌مربع، هر متر‌مربع ۲۰۰۰ تومان است که به هزینه ۳۵ هزار تومانی اضافه می‌شود. البته از مازاد ۴۰ متر‌مربع مبلغی دریافت نمی‌شود.

اجرت شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشوی فرش کهنه و عتیقه و تمام‌ابریشم تبریز و اصفهان (اکسترا) و صادراتی باید با توافق طرفین قرارداد انجام شود. هزینه بسته‌بندی و کاور هر متر‌مربع فرش نیز ۳۵۰۰‌تومان در صورت درخواست مشتری اعلام شده و واحد قالیشویی موظف است طبق درخواست مشتری نسبت به شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشوی قالی با نرخ معمولی یا درجه یک اقدام کند. هزینه دریافت خدمات نانو نیز در صورت تایید با توافق مشتری انجام می‌شود.

مقایسه این نرخ‌ها با نرخ اعلام‌شده در اسفند سال گذشته نشان‌دهنده افزایش بیش از ۳۰‌درصدی هزینه قالیشویی است.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند