حسین نعمتی با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید شیر برای دامداران گفت: «تامین خوراک دام تبدیل به مشکل بزرگ دامداران شده؛ چراکه هزینه تامین آن بسیار افزایش یافته است. قیمت کم‌ارزش‌ترین خوراک دام یعنی کلش گندم هر کیلوگرم به ۳ هزار تومان افزایش یافته و در برخی مناطق کشور‌، قیمت آن بالاتر نیز رفته است.» وی در پاسخ به این سوال که دامداران از نهاده‌های دولتی بهره‌مند نمی‌شوند، گفت: «از بین نهاده‌های دولتی جو بیشترین استفاده را در دامداری دارد که سهم دامداران از آن کم است. دولت از سال گذشته در تامین نهاده جو با مشکل روبه‌رو بوده و میزان واردات آن کاهش داشته است.»

نعمتی تصریح کرد: «کاهش واردات جو موجب شده به میزان نیاز، این نهاده مهم در کشور عرضه نشود و با کمبود و گرانی آن مواجه شویم. قیمت هر کیلوگرم جو در بازار ۵ هزار و ۵۰۰ تومان است که ۳ هزار و ۸۰۰ تومان از قیمت مصوب بالاتر است.»

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه دامداران ایران یادآور شد: «آخرین قیمت مصوب تعیین‌شده برای هر کیلوگرم جو‌ وارداتی یک هزار و ۷۰۰ تومان بوده است. بنابراین افزایش هزینه تولید، قیمت تمام‌شده شیر را بالاتر از قیمت مصوب برده است. درحال‌حاضر قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم شیر بین ۶ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۷ هزار تومان است. این درحالی است که هر کیلوگرم شیر از دامداران ۴هزار و ۷۰۰تومان تا ۴هزار و ۸۰۰تومان خریداری می‌شود.»

وی شرایط را برای دامداران سنتی بدتر توصیف کرد و گفت: «قیمت خرید شیر از دامداران سنتی به مراتب کمتر و زیان آنها در تولید بیشتر است. به همین دلیل دامداران درخواست افزایش قیمت مصوب شیر را داده‌اند.» نعمتی در پایان افزود: «درخواست ما برای افزایش قیمت مصوب شیر مورد قبول قرار گرفته و مسوولان پذیرفته‌اند که باید قیمت مصوب برای جلوگیری از افزایش زیان انباشته دامداران بیشتر شود. انتظار می‌رود با در نظر گرفتن شرایط دامداران به‌زودی افزایش قیمت مصوب شیر اتفاق بیفتد.»

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند