مرد جوانی پشت صندوق نشسته که می‌پرسم: وضعیت فروش چگونه است؟ فروشنده می‌گوید: «میزان فروش بسیار پایین است، به‌طوری‌که پخت شیرینی را در آشپزخانه خود نسبت به دو سال قبل حدود ۵۰ درصد کاهش داده‌ایم.» تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که حدودا ۳۰ درصد از مشتریانی که خرید شیرینی شب عید داشتند خرید شیرینی‌های بسته‌بندی شده شرکتی را به شیرینی‌های کیلویی باز ترجیح می‌دهند. از فروشنده پرسیدم شیرینی‌های شرکتی هم افزایش قیمت داشته؟ که پاسخ داد: «بله با توجه به اینکه قیمت شکر، آرد و... امسال افزایش داشته شیرینی‌های شرکتی هم گران شدند. مثلا قیمت این شیرینی‌های ۴۰۰ گرمی آرد نخودچی سال گذشته بسته‌ای ۲۵ هزار تومان بود اما امسال ۴۲هزار تومان فروخته می‌شود.»

 ‌دردسرهای نوسان قیمت شکر

از سال گذشته تاکنون شکر، زعفران، آرد و سایر ملزومات تهیه شیرینی حدودا دو‌برابر افزایش قیمت داشته است که این افزایش قیمت تاثیر مستقیم بر قیمت تمام‌شده شیرینی‌ها دارد. از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا و شرایط اقتصادی حاکم بر کشور موجب شده تا میزان فروش شیرینی در طول یک ‌سال گذشته کاهش یابد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد میزان فروش در اسفند ماه امسال نسبت به اسفند سال‌۹۸ حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است‌ زیرا در اسفند سال گذشته به علت آغاز شیوع ویروس کووید-۱۹ اغلب خانوارها از خرید شیرینی خودداری کردند به‌طوری که برخی به پخت شیرینی در منزل نیز پرداختند.

یکی از شیرینی‌فروش‌های معروف در امیرآباد می‌گوید: «امسال حجم مشتریان نسبت به اسفند سال گذشته ۴۰‌درصد افزایش داشته است‌ اما نسبت به اسفند سال ۹۷ با حدود ۳۰ درصد کاهش فروش مواجه هستیم.» شیرینی‌های دانمارکی این مغازه سال گذشته کیلویی ۳۴ هزار تومان فروخته می‌شد درحالی‌که امسال همان شیرینی با همان کیفیت کیلویی ۴۹ هزار تومان فروخته می‌شود. رصد بازار شیرینی‌فروشان نشان می‌دهد این افزایش قیمت برای شیرینی خامه‌ای(تر) نیز بوده است و قیمت آن را از کیلویی ۳۸ هزار تومان به ۵۸ هزار تومان رسانده‌ است. فروشنده یکی از مغازه‌های فعال در تهران می‌گوید: «مشتریانی که در یک‌سال گذشته به ما مراجعه کرده‌اند اغلب شیرینی خامه‌ای و کیک خریده‌اند و گویا افزایش قیمت موجب شده اگر هر خانوار که به‌طور میانگین دو ماه یک‌بار برای خرید شیرینی به ما مراجعه می‌کرد؛ در حال‌حاضر هر ۴ یا ۵ ماه یک‌بار به خرید شیرینی اقدام ‌کند.»

افزایش قیمت شیرینی تنها به مواد اولیه آن خلاصه نمی‌شود بلکه ملزوماتی که به بسته‌بندی و تزئین شیرینی و کیک مربوط می‌شود، دستخوش افزایش قیمت شده است به‌طوری‌که جعبه، سینی‌های طلقی و پلاستیکی، نایلون بسته‌بندی، روبان و ... نیز بیش از ۲ برابر نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته اند.

یکی از خوراکی‌هایی که اغلب افراد در عید سال نو خریداری و برای پذیرایی از آن استفاده می‌کنند شکلات است. این خوراکی براساس اعلام دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در رده کالای لوکس جای گرفته است. مواد اولیه این کالا وارداتی بوده و با افزایش نرخ دلار قیمت آن نیز افزایش یافت. از سوی دیگر نیز با توجه به تحریم‌ها واردات آن به‌شدت کاهش یافت از همین‌رو به علت افزایش قیمت و کاهش حجم واردات قیمت تمام‌شده این محصول افزایش چشمگیری به خود گرفت؛ به‌طوری‌که اغلب خانوارها این محصول را از سبد خرید خانوار خود حذف کردند. با کاهش خریدی که در این بازار رخ داد تولیدکنندگان نیز در میانه سال، حجم تولید خود را تا ۳۰ درصد کاهش دادند. در گزارش میدانی صورت‌گرفته از یکی از فروشندگان شکلات درخصوص افزایش قیمت پرسیدم که گفت: «افزایش قیمت شکلات نزدیک به ۱۰۰ درصد بوده است. مثلا این شکلات‌ها کیلویی ۲۰ هزار تومان در سال گذشته فروخته می‌شد درحالی‌که امسال با قیمت ۳۸ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود یا اینکه آن شکلات‌های زرورقی سال گذشته کیلویی ۴۰ هزار تومان بود اما امسال هرکیلو ۷۵ هزار تومان فروخته می‌شود. این شکلات تخته‌ای ۱۰۰ گرمی سال گذشته ۸‌هزار تومان بود اما در حال‌حاضر ۱۸ هزار تومان فروخته می‌شود.»

در این میان آبنبات‌ها همچون گذشته طرفداران زیادی ندارند زیرا اغلب فروشندگان از نبود مشتری برای آنها سخن گفتند. یکی از فروشندگان که مرد مسنی بود گفت: «این آبنبات‌ها قبلا مشتری زیاد داشت اما با ورود شکلات‌های جدید دیگر کسی سراغی از آنها نمی‌گیرد. افزایش و کاهش قیمت آن نیز موجب کاهش یا افزایش مشتری نمی‌شود؛ چون طرفدار زیادی ندارند.»

با وجود اینکه قیمت شیرینی نسبت به سال گذشته دستخوش افزایش قابل‌توجهی شده است اما میزان مشتریان نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته و از رکودی که سال گذشته در شیرینی‌فروشی‌ها ایجاد شده بود امسال خبری نیست. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که با توجه به افزایش قیمت شکر، هل، زعفران و سایر مواد اولیه شیرینی‌پزی؛ با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در جامعه گویا پخت شیرینی در منزل برای خانوارها مقرون‌به‌صرفه نیست بنابراین خرید شیرینی آماده صرفه اقتصادی بیشتری دارد و احتمالا خرید شیرینی برای ایام عید در چند روز پایانی سال افزایش خواهد یافت.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند