به گزارش «ایلنا» کافی است سری به نزدیک‌ترین بازار محل سکونت خود بزنید تا متوجه برخی تابلوهای با این مضمون شوید «مرغ دولتی موجود است». فروش مرغ گرم به دو نرخ دولتی و آزاد در حالی است که ستاد تنظیم بازار یک نرخ را برای هر کیلوگرم مرغ تصویب و ابلاغ کرده است. حبیب اسدالله‌نژاد ریشه دو نرخی بودن مرغ را در عدم تطابق قیمت مصوب خرید مرغ با هزینه تمام شده تولید می‌داند. وی در این‌باره اظهار کرد: ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب خرید هر کیلوگرم مرغ از مرغدار را ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان ابلاغ کرده است، در حالی که هزینه تمام شده تولید با توجه به بالا رفتن قیمت مولفه‌های تولید بیش از این است.

اسدالله‌نژاد قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم مرغ برای مرغدار را ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

به گفته وی، صنوف واسطی که مرغ را از مرغداران خریداری می‌کنند با تکیه بر مصوبه ستاد تنظیم بازار، مرغ را با نرخ مصوب خریداری می‌کنند و با بهانه‌های مختلف بخش از آن را با نرخ آزاد می‌فروشند. اسدالله‌نژاد معتقد است، مرغ دو نرخی فساد ایجاد کرده و موجبات سود بی‌زحمت را برای برخی از این صنوف واسط فراهم کرده است. نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی ایران تاکید دارد که اگر قیمت مصوب خرید مرغ از مرغداران واقعی و بر اساس هزینه تمام شده تولید باشد بساط فساد که با دو نرخی شدن مرغ ایجاد شده، برچیده خواهد شد. اسدالله‌نژاد حداکثر قیمت عرضه مرغ گرم برای مصرف کننده با در نظر رفتن هزینه‌ها را ۲۵ هزار تومان اعلام کرد.

ستاد تنظیم بازار آخرین قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ گرم برای مصرف کننده ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین کرده است.

این اظهارات در حالی است که نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی ایران با حضور در صدا و سیما عامل اصلی افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر را گرانی نهاد‌ه‌ها دانست و افزود: بالا رفتن نرخ نهاده‌ها باعث کاهش جوجه‌ریزی شده و همین امر قیمت مرغ را بالا برده از سوی دیگر با تصمیم ستاد تنظیم بازار سن کشتار مرغ پایین آورده شد تا نهاده کمتری به مرغداری‌ها داده شود که با این تصمیم عرضه مرغ به بازار ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد، چرا که این محصول با سن کمتر و وزن پایین‌تر به بازار می‌رسد.

وی گفت: توزیع نامناسب مرغ در سطح کشور علت این افزایش قیمت است؛ به طوری که برخی استان‌ها که قطب تولید هستند اجازه انتقال آن به دیگر استان‌ها را ندارند.

حبیب اسدالله‌نژاد افزود: انتظار این است که هم قیمت مرغ اصلاح شود و هم سهمیه نهاده‌ها به طور کامل در اختیار تولید کنندگان قرار گیرد همچنین مرغ با وزن بالاتر وارد بازار شود و با توزیع نامناسب و سودجویی نیز مقابله شود تا قیمت این محصول در بازار به ثبات برسد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند