مشتری‌های محلی

میدان انقلاب، سر جمالزاده جنوبی. دکه گل‌فروشی که همیشه بساطش را کنار پیاده‌رو پهن می‌کند درمورد فروش روز مادر می‌گوید «بد نبود.» صولتی که گل‌های رز رنگارنگ را در سطل‌هایی از آب کنار گلدان‌های دیگر قرار داده به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «از وقتی کرونا شایع شد مردم به همدیگر دست نمی‌دهند چه برسد به گل! قبل از کرونا بیشتر فروش من روی گلدان‌ها بود. مردم همین محله مرتب انواع گل و خاک و کود می‌خرند. مگر اینکه کسی قرار داشت یا می‌خواست هدیه‌ای بدهد، یک شاخه گل هم فروش می‌رفت. امسال فروش گل به کلی منتفی شد، حتی فروش گلدان‌های خانگی هم نصف شد. همان مشتری‌های قبلی که گلدان خریدند برای خاک و مواد دیگر هم سر می‌زنند.» این گل‌فروش دکه‌دار درباره فروش روز مادر می‌گوید: «بد نبود. روز تمام می‌شد و من یک شاخه گل نمی‌فروختم. اما روز مادر ۱۰۰ تا شاخه گل فروختم و ۵۰ تا گلدان.» این فروشنده هر شاخه گل رز قرمز را ۱۰ هزار تومان می‌فروشد و قیمت انواع گلدان از ۵۰ هزار تومان شروع می‌شود. صولتی درباره افزایش قیمت گل می‌گوید: «شاخه گلی که پارسال یک هزار تومان می‌خریدم امسال ۳ هزار تومان می‌خرم، منتها بیشتر از ۱۰ هزار تومان نمی‌توانم بفروشم. کسی نمی‌خرد. اصلا یک شاخه گل بالای ۱۰ هزار تومان ارزش ندارد. مشتری می‌خواهد یک شاخه گل بخرد و هدیه بدهد، قیمتش باید مناسب باشد دیگر، وگرنه می‌رود از گل‌فروشی خرید می‌کند.»

   غافلگیری شب یلدا

یکی از گل‌فروش‌های خیابان قرنی می‌گوید: « از فروش حرف نزنیم فقط هزینه است. فروشی نداریم. با کرونا مردم از گل‌گرفتن هم افتادند که البته حق دارند. هیچ‌کس نمی‌خواهد خودش یا عزیزش مریض شود.» این فروشنده که مردی مسن با موهایی سفید و پر است درباره فروش روز مادر به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «هر سال روز مادر فروش ما ۳ برابر می‌شد اما امسال به دخل روز عادی هم نرسید.» این فروشنده هر شاخه گل رز را ۳۰ هزار تومان می‌فروشد و گلدان‌ها هم از ۵۰ هزار تومان شروع می‌شوند. «مردم بیشتر گلدان بردند تا شاخه گل رز.»‌ او با خنده می‌گوید: «بازار شاخه گل هنوز مانده است.» منظورش ولنتاین است. مناسبتی که کمتر از یک هفته دیگر فرا می‌رسد. او درباره پیش‌بینی فروش روز ولنتاین به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «به نظرم از روز مادر فروش بیشتری داشته باشیم. چون مردم برای هدیه دادن به مادرها احتیاط بیشتری می‌کنند و همانطور که گفتم بیشتر گلدان فروختیم تا شاخه گل. فکر می‌کنم مثل هر سال روز ولنتاین فروش شاخه گل‌مان بیشتر باشد.» این فروشنده درباره هزینه‌‌های گل‌فروشی می‌گوید: «هزینه اصلی گل‌فروش‌ها مغازه است. برای گل‌فروشی باید مغازه بزرگی تهیه کرد و همیشه هم هوای مغازه برای گل‌ها مناسب باشد. از این گذشته شاخه‌های گل را زیاد نمی‌توانیم نگهداری کنیم؛ نهایتا ۴ روز و بعد جنس پلاسیده می‌شود. به همین دلیل زیاد شاخه گل نمی‌آوریم، مردم هم بیشتر گلدان می‌خرند تا شاخه گل. همه هم در جریان هستند که قیمت اجاره بها چقدر افزایش داشته است، بعد ما هنوز یک شاخه گل رز را ۳۰ هزار تومان می‌فروشیم.» به گفته این فروشنده «شب یلدا مردم ما را غافلگیر کردند. فکر نمی‌کردیم که شب یلدا فروش زیادی داشته باشیم چون هم به‌خاطر شرایط کرونایی احتمال دورهمی بسیار پایین بود و هم قیمت انواع آجیل و شیرینی و میوه آنقدر زیاد است که فکر نمی‌کردیم به فکر گل هم باشند اما اشتباه می‌کردیم. شب یلدای امسال نسبت به کل سال فروش خوبی داشتیم البته به سال گذشته نمی‌رسد. ولی موضوع این است که توقع نداشتیم مردم گل بخرند، اما خریدند. بیشتر فروشمان هم انواع گلدان بود، نه شاخه یا دسته گل. گلدان‌هایی که از ۵۰ هزار تومان شروع می‌شود.»

   افزایش دوبرابری هزینه‌ها

خیابان قائم‌مقام. یکی از گل‌فروشی‌های این خیابان می‌گوید حتی روز مادر هم فروش چندانی نداشته است. حسینی که شاگرد مغازه است همانطور که برگ یکی از گل‌های بزرگ را تمیز می‌کند: «نسبت به پارسال ۷۰ درصد کاهش فروش داریم. برای روز مادر هم فروش ما را از صفر باید حساب کنید. چون از اول سال تا الان هیچ فروشی نداشتیم و روز مادر کمی بازارمان داغ شد.» او می‌گوید نسبت به روز مادر سال گذشته «فکر کن اصلا مشتری نداشتم. چهارتا از همین محل چهارتا دانه شاخه گل رز گرفتند.» او هر شاخه گل رز را ۴۰ هزار تومان می‌فروشد:«قیمت همین است. بالاخره گل رزی که دستفروش می‌فروشد با گلی که در مغازه نگهداری می‌شود زمین تا آسمان فرق دارد.» او گلدان‌های کوچکی که با رزهای فرورفته در خاک تزئین شده‌اند را نشان می‌دهد و می‌گوید: «۱۵۰ هزارتومان.» در این گلدان ۶ دانه گل رز قرمز با برگ در خاک فرو رفته‌اند. این فروشنده درباره دلیل گرانی این گل‌ها می‌گوید تزئین قیمت را بالا می‌برد. او هر شاخه گل رز را ۴۰ هزار تومان می‌فروشد اما در این گلدان کوچک ۶ گل رز قرار داده است. این فروشنده در پاسخ به این سوال که چرا اینقدر گران‌تر است؟ می‌گوید:‌ «ما نمی‌توانیم فقط شاخه گل رز اینجا بگذاریم که. بالاخره گلدانی و روبانی به آن اضافه می‌کنیم که قاعدتا قیمتش هم بالا می‌رود.»‌ او به گل‌های مختلفی که در کاغذهای مقوایی و پلاستیک پیچیده شده و با روبان تزئین شده‌اند اشاره می‌کند: «قیمت هر کدام از آنها از ۱۰۰ هزارتومان شروع می‌شود. مردم کمی تعجب می‌کنند چون خیلی وقت است که سمت گل‌فروشی نیامدند اما چون همه‌چیز گران شده به اعتراض زبانی ختم می‌شود.» این فروشنده درباره افزایش هزینه‌های گل‌فروشی می‌گوید: «قیمت همین مقوا و پلاستیک و روبانی که دور دسته گل می‌پیچیم از پارسال ۳ برابر شده.» او به یک روبان آبی اشاره می‌کند: «قیمت هر حلقه روبان ۲ هزار تومان بود که الان رسیده به ۸ هزار تومان، بعد شما از شاخه گل ۴۰ هزار تومان تعجب می‌کنی!» این فروشنده هم می‌گوید برخلاف انتظارش شب یلدا فروش خوبی داشته است.

گل‌فروش‌ها فروش بدی در روز مادر نداشتند، البته خرید شب یلدا آنها را غافلگیر کرده و پیش‌بینی می‌کنند روز ولنتاین هم فروش خوبی در شاخه گل رز داشته باشند؛ برعکس مناسبت‌های دیگر که فروش گلدان بیشتری داشتند. همین‌طور مشاهدات میدانی ما نشان می‌دهد شرایط گل‌فروش‌ها خوب نیست اما این شرایط همه صنوف است با این تفاوت که چون محصول آنها ۴ روز بیشتر قابلیت نگهداری ندارد دورریز زیادی دارند؛ آن هم در حالی‌که شیوع کرونا باعث شده مردم بسیار کمتر از پیش به گل‌فروشی‌ها سر بزنند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند