کرونا بر بازار آجیل و خشکبار چه تاثیری گذاشت؟

فروشگاه‌های آجیل و خشکبار جزو مشاغلی هستند که بیشترین ضرر را در دوران کرونایی متحمل شدند، در این دوران ما ۷۰درصد نسبت به سال قبل، پیش از بهمن‌ماه، کاهش درآمد داشتیم. شرایط به‌گونه‌ای است که بسیاری از همکاران هنوز نتوانسته‌اند حساب و کتاب سال قبل را تسویه کنند، برای مثال برخی از کسبه از سال گذشته هنوز نتوانسته‌اند جنس خود را بفروشند و به عمده‌فروش بدهکار هستند و طلبکاران هم به‌خاطر شرایط اقتصادی نتوانسته‌اند طلب‌های خود را وصول کنند، به همین جهت میزان نقدینگی در گردش اتحادیه ما عملا نزدیک به صفر است. 

 آجیل و خشکبار نسبت به ابتدای سال چقدر گران‌تر شده است؟

معمولا هفت ماه هر سال زمان کاسبی آجیل‌فروشان نیست و سود اصلی در نیمه دوم سال است، با این تفاوت که فصل گرمای امسال اندک فروش سال‌های قبل را هم نداشتیم و کرونا باعث شده که هزینه‌ها هم بالا برود. با وجود نوسانات ارزی افزایش قیمت زیادی نداشتیم و بعضی از اجناس با قیمت فروردین‌ماه به‌فروش می‌رسد؛ برخی از اجناس 5 درصد و بعضی جنس‌های دیگر مثل پسته که درگیر دلال‌بازی شد تا 30درصد گران شده است. برای کالایی مثل گردو و مغز‌گردو شرایط متفاوت است، پارسال محصول گردوی آنچنانی وجود نداشت و اتحادیه هم با هدف پاسخ به تقاضای بازار، وزارت جهادکشاورزی و وزارت صمت را در جریان گذاشت و حتی راه‌حل واردات برای کنترل قیمت پیشنهاد شد اما متاسفانه به این موضوع بها ندادند و کمبود باعث افزایش 100درصدی قیمت مغزگردو شد. این مساله از سوی اتحادیه پیش‌بینی شد و راه‌حل پیشگیری هم در اختیار سازمان‌های دولتی مربوط قرار گرفت که متاسفانه توجهی نکردند.

 بیشترین شکایات اتحادیه آجیل و خشکبار مربوط به چه مسائلی است؟

بیشترین شکایات با مرغوبیت اجناس در ارتباط است. بعضی خریداران نحوه نگهداری از آجیل و خشکبار را نمی‌دانند و پس از نگهداری کوتاه‌مدت در شرایط نامناسب، آجیل یا خشکبار پشه می‌زند یا خراب می‌شود که به اتحادیه مراجعه می‌کنند. بالای 90درصد این شکایات در اتحادیه حل‌وفصل می‌شود.

 اتحادیه از طرح‌های حمایتی دولت استفاده کرد؟

تعداد انگشت‌شماری از این طرح‌ها استفاده کردند. باتوجه به مبلغ وام و وضعیت اخذ آن و این موضوع که کالای اتحادیه گران است و به‌درد همکاران ما نمی‌خورد؛ وقتی فروش نسبت به سال گذشته بالای 70درصد کم شده و هزینه‌ها بالا رفته، وام 12 میلیونی گرهی را باز نمی‌کند که هیچ، به‌عنوان هزینه دیگری سربار می‌شود. دولت تصویب کرد که صنف آجیل و خشکبار به جهت ضرر زیادی که با شیوع کرونا متحمل شد، جزو مشاغلی قرار بگیرد که مشمول کمک‌های دولتی از قبیل تخفیف‌های مالیاتی شود اما عملی نشد که هیچ، مالیات را اضافه هم کردند. این انصاف نیست با مشاغلی که از کرونا سود برده‌اند با مشاغلی که این همه متضرر شده‌اند، به‌صورت یکسان برخورد شود. 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند