قیمت طلا از سال گذشته تاکنون چقدر افزایش یافته است؟

سال گذشته در همین زمان قیمت هر گرم طلا ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان بود و الان با بیش از ۱۰۰ درصد افزایش به بیش از یک میلیون تومان رسیده است و این روزها بیشتر هم می‌شود.

 افزایش قیمت طلا تابع چه عواملی است؟

افزایش قیمت اونس طلای جهانی و قیمت ارز در داخل کشور از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در ایران است.

 در روزهای کرونا فعالیت بازار طلا و جواهر چگونه بود؟

کرونا هم بازار جهانی و هم کشور ما را متاثر کرد و باعث رکود در تولید مصنوعات طلا و جواهر شد. بازار طلا در ایران نیز از اواسط اسفند ماه سال گذشته تا آخر فروردین ماه سال جاری تعطیل بود.

 الان وضعیت تقاضای بازار طلا چگونه است؟

از یک سو به دلیل مشکلات اقتصادی و روند رو به رشد قیمت طلا مردم تمایل دارند نقدینگی خود را تبدیل به طلا کنند تا بتوانند ارزش آن را حفظ کرده و آینده خود را تضمین کنند و از سوی دیگر قیمت مصنوعات طلا با افزایش دوبرابری طی یک‌سال اخیر روبه‌رو بوده است.

 قیمت طلا افزایش و قدرت خرید مردم هم کاهش می‌یابد. آیا با نقدینگی خود می‌توانند طلا بخرند؟

تمایل مردم از سمت خرید جواهر و مصنوعات طلا به سمت خرید طلای خام، آب شده و سکه رفته است. از کل بازار طلا فقط ۲۰ درصد آن متعلق به مصنوعات طلا است و ۸۰ درصد تقاضای موجود در بازار به بخش سکه و طلای آب شده تعلق دارد. بنابراین درست است که طلا گران می‌شود و قدرت خرید مردم هم کم شده اما همین نقدینگی پایین را هم تمایل دارند بیشتر در بخش سکه و طلای خام سرمایه‌گذاری کنند.

 چه مشکلاتی در بخش تولید وجود دارد؟

تمایل مردم به خرید طلای خام و آب شده موجب می‌شود طلا به جای ورود به چرخه تولید برای ایجاد جواهر و مصنوعات به‌طور مستقیم به مردم فروخته شود. همین مساله اضافه بر مشکلاتی که در دوران کرونا ایجاد شد و نوسانات بازار ارز موجب شد بسیاری از تولیدکنندگان جواهر و مصنوعات دچار مشکل شوند تا جایی که برخی از کارگاه‌های تولید جواهرحتی ۵۰ درصد از نیروی کار خودشان را کم کردند و با نصف ظرفیت خود کار کردند.

 صادرات مصنوعات طلا چگونه است؟

ایران هیچ صادراتی در بخش مصنوعات طلا و جواهر ندارد.

 چرا؟

عامل اصلی این عدم صادرات، مالیات ارزش افزوده ۹ درصدی است که تولیدکنندگان مجبور به پرداخت آن هستند. چون این مساله موجب می‌شود هزینه تولید جواهر در ایران و در رقابت با بازار جهانی بالا برود و امکان رقابت پذیری خود را در این بازار از دست بدهیم. خوشبختانه اخیرا اقدامات مثبتی توسط مجلس صورت گرفته و احتمال دارد این مالیات ۹ درصدی برای سازندگان جواهر حذف شود. در آن صورت جواهرات ایرانی هم می‌توانند در بازار جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند