بازار میوه چطور است؟

در بازار میوه در حال حاضر مشکل جدی وجود ندارد. سال آبی خوبی بود و آفتی هم وجود نداشت. هر چند میوه‌هایی مانند گیلاس در دوران نوبرانه خود قیمت‌های گرانی داشتند اما این روند خیلی زود طی شد و قیمت‌ها به تعادل رسید. الان گیلاس به‌صورت انبوه تولید می‌شود و ۶۵ تا ۷۵ درصد قیمت آن کاهش داشته است.

   در دوران نوبرانه گیلاس کیلویی چند بود؟

تا ۱۰۰ هزار تومان هم رسید اما الان سه نوع گیلاس از قیمت کیلویی ۱۰ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان وجود دارد.

   این قیمت‌گذاری بر چه اساسی است؟

این قیمت بر اساس کیفیت گیلاس توسط کارشناسان میدان مرکزی میوه و تره بار و با نظارت کارشناسان اتحادیه فروشندگان میوه صورت می‌گیرد. مثلا گیلاس مشهدی تک‌دانه کیلویی ۱۵ هزار تومان و گیلاس ‌سیاه کیلویی ۷ تا ۱۲ هزار است. هفته‌‌ای دو بار کشف قیمت انواع میوه صورت می‌گیرد که نتیجه آن را روی سایت اتحادیه قرار می‌دهیم.

   اما در دوران کرونا برخی میوه‌ها قیمت‌های خیلی گرانی داشتند، دلیل این گرانی چه بود؟

برای پیشگیری از کرونا برخی میوه‌ها مثل لیمو ترش و زنجبیل توصیه شد و در روزهای کرونایی تقاضا برای آنها زیاد و در نتیجه قیمتشان هم بسیار بالا رفت اما با مدیریت اتحادیه قیمت آنها کاهش یافت.

   قیمت زنجبیل و لیموترش در موج اول کرونا چقدر زیاد شد؟

قیمت زنجبیل از کیلویی ۲۵ هزار به ۱۱۰ هزار تومان رسید. لیمو ترش هم در این دوره به کیلویی ۷۰ هزار تومان رسید اما الان قیمت لیمو ترش کیلویی ۱۲ هزار تومان است. البته با شیوع موج دوم و در روزهای اخیر دوباره قیمت این دو قلم کالا سیر صعودی گرفت که اتحادیه جلوی آن را گرفت.

   تورم چه تاثیری روی هزینه تولید میوه می‌گذارد؟

با افزایش تورم هزینه کارگر، حمل و نقل، کود و انرژی بیشتر  شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند