گروه بورس - دبیر کمیته اجرایی هیات موسسان شرکت بورس اعلام کرد: براساس مصوبه جدید، هر سهامدار حقیقی می‌تواند تا یک میلیون تومان از سهام شرکت بورس خریداری کند. به گزارش خبرنگار ما، در این گردهمایی خرازی، دبیر کمیته اجرایی هیات موسسان بورس با اشاره مصوبه شورای بورس و تخصیص۴۰درصد سهم به کارگزاران و ۴۰درصد به نهادهای مالی گفت: براساس قانون هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند بیش از ۵/۲درصد سهام شرکت بورس را داشته باشد.

وی گفت: محاسبه این که به متقاضیان سهام شرکت بورس چقدر سهم تخصیص داده شود، کار پیچیده‌ای بود که زیر نظر اعضای هیات مدیره سازمان انجام گرفت.

وی مبلغ کل سرمایه شرکت بورس را ۱۵۰میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: نهاد‌های مالی ۵۸میلیارد و ۶۵۲میلیون ریال به میزان ۱/۳۹درصد از سرمایه شرکت را واریز کردند و کارگزاران نیز ۴۹میلیارد و ۸۱۷میلیون ریال و به میزان ۲/۳۳درصد از سهام شرکت را به حساب واریز کردند، که در مجموع کارگزاران و نهادهای مالی ۳/۷۲درصد از کل سرمایه شرکت بورس را به خود اختصاص داده‌اند.

خرازی در پاسخ به ابهامات مطرح شده در مورد دلایل مشارکت کمتر کارگزاران گفت: رقم تخصیص داده شده به برخی کارگزاران زیاد بود و برخی کارگزاران توانایی پرداخت آن را نداشتند و برخی نیز در اصل تمایلی به مشارکت نداشتند و برخی دیگر با حساب و کتاب خود میزان درصد خود را تعیین کرده بودند که همه این عوامل باعث شد تا ۴۰درصد سهم تخصیص داده شده به کارگزاران پر نشود.

در ادامه یکی از کارگزاران پرسید: آیا مدیران و کارگزاران و خانواده آنها می‌توانند در پذیره‌نویسی شرکت بورس شرکت کنند تا از این طریق درصد کارگزاران افزایش یابد، که خرازی پاسخ داد: محدودیتی وجود ندارد و کارگزاران می توانند برای خود و خانواده خود سهام شرکت بورس را خریداری کنند. وی در این مجمع اعلام کرد: براساس مصوبه جدید هر شخص حقیقی می‌تواند تا یک میلیون تومان از سهام شرکت بورس را خریداری کند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس