وی در ۲۳ دسامبر ۱۹۴۱ در چشایر واقع در غرب انگلستان به دنیا آمد و در مدرسه شروزبری تحصیل کرد. وی فعالیت شغلی خود را با کار کردن برای شرکتی به نام Ditchburn Organisation, Dock Road, Lytham در لانکشایر

آغاز کرد. شرکت دیچبرنز دو قسمت داشت؛ بخشی در حوزه موسیقی و تولید جوک باکس(Juke Boxes  ) فعالیت می‌کرد و بخش دیگر آن موسوم به «دیچبرنز وندینگ ماشینز» در زمینه تولید و فروش دستگاه‌های فروش نوشیدنی‌های گرم و سرد فعالیت می‌کرد. دیویس به عنوان مدیر فروش و بازاریابی این بخش کار می‌کرد.

دیویس از ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۶ به عنوان مدیر بازاریابی سینزبری مشغول کار بود و از ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۴ مدیر ارشد اجرایی و رئیس انتشارات رید اینترنشنال شد و در این جایگاه در ادغام با ناشر علمی هلندی الزویر دخالت داشت. از ۱۹۹۵ دیویس مدیر ارشد اجرایی Prudential plc  شد که در این دوران شرکت به مالکیت Treasury در آمد.

دیویس در ۱۹۹۷ به دلیل خدماتش در عرصه آموزش و صنایع به نشان شوالیه دست یافت. او در این سال در یک تبلیغ تلویزیونی ظاهر شد. در مارس ۲۰۰۰ باز به عنوان مدیر ارشد اجرایی به سینزبری پیوست و در راستای ارتقای سیستم‌های فناوری اطلاعات، انبارهای توزیع و فروشگاه‌های آن، توانست ۲‌میلیارد سرمایه به آن تزریق کند. با این همه در این دوران سینزبری پس از تسکو و اسدا، سومین جایگاه را در بازار مواد غذایی بریتانیا از آن خود کرد.  دیویس در دو سال ابتدای حضور خود، سود شرکت را به بالای هدف تعیین شده رساند و توانست صرفه‌جویی‌های قابل‌توجهی در هزینه‌ها کند.

با آمدن جاستین کینگ در سال ۲۰۰۴ به عنوان مدیرعامل کمپانی، دیویس به ریاست هیات‌مدیره شرکت رسید.

دیویس در هیات‌مدیره بوتس نیز عضویت داشته و پیش‌تر در «بیزینس برای اجتماع» نیز حضور داشت. او در هیات‌مدیره خانه اپرای سلطنتی نیز عضویت داشت.

سر پیتر مشاور ارشد و عضو هیات مشورتی پرمیرا نیز بود. او از ۲۰۰۶ به مدت پنج سال ریاست موسسه خیریه مراقبت از بیماران سرطانی ماری کوری را بر عهده داشته است.