پنجم خرداد ۱۳۶۱

۱۰ سال دیگر از نظر کشاورزی خودکفا خواهیم شد

اولین سمینار منطقه‌ای مراکز خدمات روستایی، کشاورزی و عشایری مناطق خوزستان، لرستان، فارس، استان مرکزی، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد در مرکز آموزش کشاورزی مرودشت فارس آغاز به کار کرد.

برادر سلامتی، وزیر کشاورزی در این سمینار گفت: شواهدی در دست است که جنگ نظامی تا چند صباح دیگر با پیروزی کامل اسلام بر کفر به پایان خواهد رسید و دشمنان ما دست به جنگ‌های اقتصادی و سیاسی خواهند زد و ما باید از پیش، آمادگی مبارزه با آنها و پیروزی بر آنها را داشته باشیم.

وی افزود: در ارتباط با همین مساله است که شورای اقتصاد و دولت بر آن شدند که با جنگ اقتصادی که از مدتی پیش شروع شده با روحیه‌ای جدید با برنامه‌ریزی دقیق و قاطعیت بیشتر مقابله شود.

به همین منظور در برنامه‌هایی که تدارک دیده شده، بخشی از مراکز اقتصادی، محور قرار داده شده‌اند که در این میان کشاورزی محور اصلی است یعنی درست برخلاف رژیم طاغوتی که کشور را به سوی وابستگی به صنعت مونتاژ و وابسته پیش می‌برد. نتیجه آن سیاست نابودی کشاورزی و نیز اضمحلال صنعت بود.

وزیر کشاورزی گفت: ما در سال ۷۱ از لحاظ تامین مایحتاج کشاورزی خودکفا خواهیم شد و در بعضی از رشته‌های کشاورزی نیز موادی را صادر خواهیم کرد.

همچنین وزارت کشاورزی یک برنامه ۱۰ ساله برای خودکفایی در زمینه کشاورزی تدارک دیده است که با توجه به محور اصلی بودن کشاورزی، دیگر بخش‌ها در خدمت کشاورزی خواهد بود.

 توزیع مرغ در تهران کوپنی شد

از روز شنبه ۷ خرداد توزیع مرغ درتهران به طور سرانه و براساس کوپن‌های توزیع شده ستاد بسیج اقتصادی تهران که با عدد ردیف ۳۰۰ مشخص شده است، صورت می‌گیرد.

مرکز تامین و توزیع گوشت مرغ در اجرای هدف‌های ستاد بسیج اقتصادی کشور در کنترل و تثبیت نرخ‌ها و توزیع عادلانه کالاهای ضروری ازجمله گوشت مرغ به اطلاع هموطنان عزیز ساکن در شهرستان تهران می‌رساند براساس طرح تصویب شده ستاد بسیج اقتصادی کشور از روز شنبه ۷خرداد توزیع مرغ در تهران به‌طور سرانه و براساس کوپن‌های توزیع شده ستاد بسیج اقتصادی شهرستان تهران که با اعداد ردیف ۳۰۰ مشخص شده است، صورت خواهد گرفت.

خانواده‌های عزیز ساکن در شهرستان تهران که این کوپن‌ها را در دست دارند می‌توانند با جدا کردن و ارائه قطعات اعلام‌شده سهمیه خود را با توجه به هفته تعیین‌شده برای مراجعه هر خانوار از عاملان توزیع محله خود دریافت کنند.

 پنج خرداد ۱۳۷۱

نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش یافت

مطابق با تصویب جلسه شورای پول و اعتبار، نرخ سپرده‌های سرمایه‌گذاری مردم نزد سیستم بانکی در سال ۷۰ افزایش یافت و برای سال‌جاری نیز به‌طور علی‌الحساب ۵/ ۱۴ درصد سود به سپرده‌های پنج‌ساله پرداخت می‌شود.

دکتر محمدحسین عادلی، رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: طبق قانون بانکداری بدون ربا، بانک‌ها به سپرده‌های مردم باید براساس سود واقعی که کسب می‌کنند، سود پرداخت کنند با بررسی صورت حساب‌های مالی بانک‌ها در سال ۷۰، سود واقعی و قطعی بانک‌ها مشخص شد و درنتیجه امروز می‌توانیم به سپرده‌های ۵ ساله به طور قطعی ۱۴ درصد، سپرده‌های سه ساله ۵/ ۱۱ درصد، سپرده‌های دوساله ۵/ ۱۰ درصد، سپرده‌های یک ساله ۹ درصد و به سپرده‌های کوتاه‌مدت ۵/ ۶ درصد سود برای سال ۷۰ پرداخت کنیم و مردم می‌توانند از اواخر خرداد با مراجعه تدریجی به بانک‌ها مابه‌التفاوت سود یا کل سود سپرده‌های خود را در صورتی که قبلا مبلغی  از این بابت دریافت نکرده باشند، مطالبه کنند.

 پنجم خرداد ۱۳۸۱

امتیاز تاسیس شبکه تلفن همراه به بخش خصوصی واگذار می‌شود

معاون امور بین‌الملل وزیر پست و تلگراف و تلفن در همایش بین‌المللی ارتباطات در استانبول گفت: در راستای توسعه بخش مخابرات ایران، واگذاری دو امتیاز تاسیس شبکه تلفن همراه به بخش خصوصی در دستورکار قرار دارد.

علی کرمانشاهی افزود: در حال حاضر در ایران ۱۲ میلیون مشترک تلفن ثابت، دو میلیون مشترک تلفن همراه و ۵/ ۱میلیون مشترک اینترنت وجود دارد که تا سال ۲۰۰۴ میلادی تعداد مشترکان تلفن همراه به ۱۰ میلیون و مشترکان اینترنت به ۱۵ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: برای انجام این امر به سرمایه‌گذاری‌ها و سرمایه‌گذاران جدیدی نیاز است که برنامه فروش دو امتیاز دیگر از شبکه تلفن همراه به بخش خصوصی در این راستا قرار دارد.

 تاکید خاتمی و چاوز بر پیشبرد اهداف اوپک

سیدمحمد خاتمی و هوگو چاوز، روسای جمهور ایران و ونزوئلا در یک مکالمه تلفنی درخصوص برگزاری اجلاس آینده اوپک با یکدیگر به تبادل‌نظر پرداختند و بر پیشبرد اهداف این سازمان تاکید کردند.

آقای خاتمی در این تماس تلفنی با اشاره به شکست کودتا در ونزوئلا گفت: دولت و ملت ایران نیز از ناکام ماندن کودتا در ونزوئلا و پیروزی ملت شما خوشحال است.

رئیس‌جمهوری با اشاره به برگزاری اجلاس آینده اوپک آمادگی ایران را برای هرگونه کمک در راستای پیشبرد اهداف این سازمان نفتی اعلام کرد. هوگو چاوز نیز در این گفت‌و‌گوی تلفنی، هدف کودتاچیان در ونزوئلا را کودتا علیه اوپک دانست و افزود: با تحقیقاتی که بعد از کودتا انجام شده، مشخص شد که رهبران کودتا در فکر خارج کردن ونزوئلا از اوپک و هدف آنها تاثیرگذاری بر کاهش قیمت نفت  بوده است. 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند