۱۶ اردیبهشت ۱۳۵۱

    سفر هیات بازاریاب ایران به کشورهای خلیج‌فارس

هیات بازاریاب ایران اواخر هفته عازم عربستان سعودی، بحرین و مسقط می‌شود. اعضای این گروه را چند تن از صاحبان صنایع و بازرگانان ایران و همچنین سه تن از مقامات مرکز توسعه صادرات تشکیل می‌دهند.گروه بازاریاب ایران دو هفته در کشورهای مذکور با مقامات اقتصادی و بازرگانی این کشورها ملاقات و مذاکره خواهند داشت.گفته می‌شود احتمالا اعضای هیات بازاریاب ایرانی در خلال بازدید از عربستان، بحرین و مسقط به چند امارت عضو اتحادیه امارات خلیج‌فارس نیز سفر کنند.گروه ایرانی ضمن بازدید از این کشورها درباره نحوه گسترش حجم مبادلات بازرگانی بین کشورهای مذکور، مذاکراتی خواهند کرد و انتظار می‌رود قراردادهای تازه‌ای برای صدور کالاهای ساخت ایران با بازرگانان این کشور منعقد کنند. در حال حاضر بسیاری از کالاهای ساخت ایران ازجمله یخچال، اتومبیل، کولر و روغن نباتی به این کشورها صادر می‌شود.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۶۱

    تحویل ۴ فروند ایرباس خریداری‌شده به ایران

وزیر راه و ترابری در مورد خرید هواپیما گفت: طی سال‌جاری چهار فروند ایرباس که از زمان رژیم گذشته خریداری شده بود به ایران تحویل خواهد شد.نکته حائز اهمیت این است که داشتن این هواپیماها از نظر هزینه به صرف ما است و بهای پرداختی آن نیز بسیار کمتر از بهای فعلی این نوع هواپیما در بازار است.محمدهادی ‌نژاد‌حسینیان درباره تاریخ بهره‌برداری کامل از بزرگراه تهران – قم نیز گفت: امیدواریم به یاری خدا این بزرگراه در تاریخ هفتم تیرماه سال جاری مورد بهره‌برداری کامل قرار گیرد.وزیر راه و ترابری گفت: با توجه به نیازهای اساسی کشور، طرح‌های جدیدی برای برقی کردن یا دوخطه کردن راه‌آهن موردنظر نیست. تنها راه‌آهن تبریز به جلفا طبق طرح قبلی برقی خواهد شد که هم‌اکنون این خط از تبریز به صوفیان قابل‌بهره‌برداری است و در این مورد چندین دستگاه لکوموتیو برقی نیز توسط دولت خریداری شده است.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۱

    ایران برای تولید ۵/ ۴ میلیون بشکه نفت ۱۰۰ حلقه چاه حفر می‌کند

برای رسیدن سقف تولید نفت خام ایران به ۵/ ۴ میلیون بشکه در روز امسال یکصد حلقه چاه توسط شرکت ملی حفاری حفر خواهد شد. امسال برای اولین بار دستگاه جدیدی که قادر است تا ۱۰ هزار متر چاه حفر کند، به کار گرفته می‌شود.همچنین امسال از تکنیک حفاری افقی در صنعت نفت برای رسیدن به حوضچه‌های نفتی استفاده خواهد شد.مهندس محمدحسین جلیلیان، مدیرعامل شرکت ملی حفاری در مورد بهره‌برداری از چاه‌های «نفت شهر» گفت: پس از پاکسازی این شهر چهار حلقه چاه در آنجا حفر شده است و در آینده نزدیک ۲۰ هزار بشکه نفت در روز از چاه‌های این منطقه استخراج خواهد شد.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۱

    انحصار دولتی در سیاست‌های پولی کشور باید خاتمه یابد

هر نوع انحصار دولتی در سیاست‌های پولی کشور باید خاتمه یابد. محسن نوربخش، رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: سیاست‌های کلی دولت در بخش‌های پولی و ارزی، ایجاد زمینه‌های تصمیم‌گیری برای بخش خصوصی و مردم است.وی افزود: بانک مرکزی سعی کرده است در همین چارچوب سازوکار لازم را فراهم کند تا هر نوع انحصار در سیاست‌های پولی کشور به تدریج رفع شود. نوربخش ادامه داد: کاستن از تسهیلات تکلیفی بانک‌ها، رقابت‌پذیری و باز شدن بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری غیردولتی در راستای همین سیاست است.نوربخش گفت: به نظر ما دخالت دولت در تخصیص منابع پولی، ارزی، نیروی کار و سرمایه اگر براساس تصمیم‌های اداری باشد، ضایعاتی به همراه خواهد داشت بنابراین هدف دولت این است که تخصیص منابع براساس تصمیم عقلایی اقتصادی باشد و همه موانع از این مسیر برداشته شود.وی تصریح کرد: تصمیم‌گیری دولتی دیکته‌شده در قالب تسهیلات تکلیفی عملا به منزله حمایت دولت از فعالیت‌های اقتصادی با بازده و کارآیی کمتر است و این زمینه رقابت را از بین می‌برد.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۱

    جزئیات واردات ۲۴ میلیارد دلاری

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام جزئیات واردات ۲۴ میلیارد دلاری از برنامه‌های جدید برای حمایت از واحدهای تولیدی و کاهش قیمت تمام‌شده خبر داد تا به این ترتیب، عبور از بحران کنونی قیمت‌ها آسان‌تر شود.مهدی غضنفری در این مورد از چند پیشنهاد بودجه‌ای دولت به مجلس خبر داد که براساس آن قرار است گام‌های مثبتی برای بخش تولید برداشته شود؛ ازجمله ارائه تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی به بنگاه‌ها، بیمه کردن نوسانات نرخ ارز برای دریافت‌کنندگان وام‌های ارزی، آزاد کردن ۳ درصد از سپرده‌های بانکی در بخش تولید و کاهش نرخ سود تسهیلات برای بنگاه‌های تولیدی.

    قیمت گندم ۴۴۰ تومان تعیین شد

با تصویب هیات دولت، قیمت فروش هر کیلوگرم گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی به کارخانه‌های آرد و سایر متقاضیان ۴۴۰ تومان تعیین شد که بیش از ۸۰ تومان نسبت به قیمت قبلی افزایش نشان می‌دهد. این مصوبه در پی تصمیم نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور در جلسه مورخ ۲۹ فروردین کارگروه کنترل بازار و به استناد اصل ۱۲۷ قانون اساسی اتخاذ شده است. براساس این مصوبه قیمت فروش گندم اعم از وارداتی و تولید داخل توسط شرکت بازرگانی دولتی به کارخانه‌های آرد و سایر متقاضیان ۴۴۰ تومان (هر کیلوگرم) تعیین شده است. با توجه به این مصوبه، احتمال افزایش قیمت مجدد نان در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.

    مجلس با بنزین ۲ هزار تومانی دولت مخالف است

ساعاتی پس از برگزاری جلسه مشترک احمدی‌نژاد و اعضای کمیسیون تلفیق، علی لاریجانی، رئیس مجلس اعلام کرد هیات عالی حل اختلاف قوا نظرش در مورد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را به مقام معظم رهبری اعلام کرده و ایشان نیز نظرشان را به روسای قوا اعلام کرده‌اند.

لاریجانی ادامه داد: بر این اساس هرگونه تصمیم‌گیری برای پرداخت‌ها در کشور باید در بودجه سالانه باشد و با مصوبه مجلس انجام گیرد.

لاریجانی گفت: مساله یارانه‌ها فقط مساله پرداخت پول نیست، دولت‌ اگر پول دارد هر قدر می‌خواهد از طریق تغییر قیمت حامل‌های انرژی این کار انجام شود؛ یعنی بنزین ۲ هزار تومان شود. قیمت گاز دو برابر و گازوئیل ۳ برابر شود. خب! قطعا مجلس روی این موضوع حساس است که تبدیل به اوج گرانی در کشور نشود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند