۱۱ اسفند ۱۳۵۰

 شوروی از ایران حوله می‌خرد

بین ایران و شوروی یک قرارداد ۵۰۰ هزار دلاری منعقد می‌شود، برابر این قرارداد اتحاد جماهیر شوروی حوله مصرفی مملکت خود را از کارخانه حوله‌بافی تبریز تامین می‌کند.

تبریز که دارای بزرگ‌ترین کارخانه حوله‌بافی در ایران است برابر این قرارداد صدی پنجاه تولید این کارخانه را که یک تن در روز است به شوروی می‌فرستد. مقدمات اجرای قرارداد بین نماینده تجارت شوروی و مسوول کارخانه فراهم شده و ظرف هفته جاری کار صدور حوله ایران به شوروی آغاز می‌شود. سال گذشته، شوروی قرارداد ۳۰۰ هزار دلاری برای خرید حوله با ایران منعقد کرده بود که به علت مرغوبیت حوله‌های بافت تبریز و استقبال مردم شوروی از حوله‌های ایرانی، خرید خود را به دو برابر افزایش داد.

۱۱  اسفند ۱۳۶۰

 کلیات طرح اصلاحات ارضی تصویب شد

p26 (4)

مجلس شورای اسلامی صبح امروز به ریاست حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی تشکیل جلسه داد. در این جلسه پس از سخنان ناطقان پس از دستور، کلیات طرح قانونی اصلاحات ارضی و نحوه بهره‌برداری از اراضی، مورد بحث قرار گرفت. ابتدا رئیس کمیسیون کشاورزی آقای فاضل هرندی طی سخنانی از طرح دفاع کرد. وی در سخنان خود به مقایسه مکتب اسلام و مکاتب کمونیسم و امپریالیسم در بعد اقتصاد پرداخت، سپس خلاصه‌ای از طرح را بیان کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی همچنین تفاوت‌های طرح مزبور با طرح شورای انقلاب را بیان کرد و گفت در این طرح اصل بر مشروعیت مالکیت است و طرح یا لایحه اصل 49 قانون اساسی باید هر چه زودتر به مجلس بیاید، چون تشخیص مشروعیت یا عدم مشروعیت به عهده قوه مجریه نیست، بلکه به عهده قوه قضائیه است. وی همچنین گفت طبق این قانون،اراضی تمام مکانیزه و دامداری قابل تقسیم نیست.

سپس موافقان و مخالفان این طرح سخنانی ایراد کردند و آنگاه پیشنهاد مسکوت ماندن طرح مطرح شد که تصویب نشد و بعد از آن نسبت به اصل طرح رای‌گیری به عمل آمد که با اکثریت قاطع نمایندگان تصویب شد. با تصویب کلیات، طرح اصلاحات ارضی برای بررسی در شور دوم به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع می‌شود.

11 اسفند 1370

 افزایش صد درصدی صادرات کشور

در 10 ماه امسال کالاهای وارده به ادارات گمرک کشور از نظر ارزشی 35 درصد و از نظر وزن 14/ 9 درصد نسبت به پارسال افزایش داشته است. صادرات کشور نیز طی همین دوره از نظر وزن 6/ 11 درصد و از نظر ارزش 3/ 102 درصد افزایش یافته است.

براساس گزارش گمرک ایران، در 10 ماه امسال (تا پایان دی ماه) 21 میلیون و 76 هزار و 449 تن کالا به ادارات گمرک کشور وارد، 21 میلیون و 780 هزار و 398 تن بارگیری و 25 میلیون و 62 هزار تن به ارزش 1640 میلیارد و 983 میلیون ریال ترخیص شده است.

در همین مدت 2 میلیون و 122 هزار و 684 تن کالا به ارزش 142 میلیارد و 18 میلیون و 791 هزار ریال کالا از کشور صادر شده است.

درآمد نقدی گمرک طی 10 ماه امسال براساس اعلام بانک مرکزی 446 میلیارد و 51 میلیون و 227 هزار ریال بوده است.

11 اسفند 1380

 اختصاص اعتبار 33 میلیون دلاری بانک انگلیسی به ایران

p26 (6)

روزنامه «فایننشال تایمز» نوشت: بانک انگلیسی «ا.ج.اس.بی‌بی» مبلغ 6/ 33 میلیون دلار تسهیلات اعتباری به‌صورت وام در اختیار بانک تجارت ایران قرار داده است. بر پایه این گزارش، ‌وام مزبور را «اداره تضمین اعتبارهای صادراتی بریتانیا» ضمانت کرده است.

قرار است از این میزان اعتبار در ساخت یک کارخانه منواکسیدکربن توسط شرکت «اسنامپروگتی» استفاده شود.

از زمان پوشش مجدد تضمین‌های میان‌مدت صادراتی به ایران در اواخر سال 2000 میلادی (پاییز 1379) برای نخستین بار است که یک طرح در ایران به‌طور کامل توسط این اداره تضمین می‌شود.

 «یورو» جایگزین پول ملی 12 کشور اروپایی شد

از روز اول مارس «یورو» تنها پول قانونی رایج در 12 کشور عضو اتحادیه اروپا شد. در کشورهای فرانسه، هلند و ایرلند، پرداخت با پول این کشورها از چندی پیش منسوخ شده بود و مردم در کشورهای بلژیک، فنلاند، ایتالیا، یونان، لوکزامبورگ، اتریش، پرتغال و اسپانیا از پنج‌شنبه با پول‌های ملی خود وداع کردند. با وجود وداع مارک آلمان، دولت این کشور اعلام کرد مارک‌های موجود هنوز اعتبار خود را از دست نداده‌اند و در 127 شعبه بانکی تا یک هفته دیگر این پول‌ها تعویض می‌شوند.

منبع: روزنامه اطلاعات و سایت اقتصاد نیوز

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند