توماس آیزمی در ۷ ژانویه ۱۸۳۷ در مری‌پورت کامبرلند، انگلستان به دنیا آمد. اندکی پس از تولد وی، پدرش جوزف آیزمی تجارت در زمینه الوار، واسطه‌گری حمل کالا و کشتی‌سازی را شروع کرد و بعدتر توماس جوان نیز به کار در زمینه کشتی‌سازی روی آورد و همزمان دانش خود در زمینه دریانوردی را ارتقا داد. توماس، تحصیلات خود در دبیرستانی واقع در برامپتون ناتمام گذاشت و در ۱۶سالگی به شاگردی شرکت حمل بار «ایمیری‌ اند تاملینسون، لیورپول» درآمد. بعدتر شراکتی با فیلیپ نلسون تشکیل داد اما از آنجا که فیلیپ بیشتر به کشتی‌های قدیمی و چوبی مطمئن باور داشت و توماس طرفدار کشتی‌های ساخته شده از آهن بود، این شراکت دیری نپایید.

او که همیشه سهامی در کمپانی دریانوری کشتی‌های بخار آسیاتیک داشت و می‌خواست با نحوه حرکت این کشتی‌ها آشنا شود، همراه با گوستاو ولف موسس «هارلند‌اند ولف» تصمیم گرفت تا با یک کشتی بخار عازم سفری به مقصد هندوستان شود. سرانجام در ایتالیا، این دو با کشتی بخار «نظام»، عازم بندر اسکندریه در مصر شدند.

از ۱۸۶۳ تا ۱۸۹۹ او ریاست خط کشتیرانی ستاره سپید را عهده دار بود و چند کشتی این کمپانی مانند «اقیانوس»، «آتلانتیک» و «بالتیک» تا ۱۸۷۰ کرایه داده می‌شد اما پس از ۱۸۷۰ کشتی‌های او معروفیت بیشتری یافتند و او سود بیشتری به دست آورد. توماس آیزمی مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی کشتی «اقیانوس»، در ۲۳ نوامبر ۱۸۹۹ در داوپول درگذشت.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند