این رقابت‌ها که معمولا ۲۳ روز به طول می‌انجامد، به مراحل روزانه مختلفی تقسیم می‌شود که زمان شخصی هر دوچرخه‌سوار در هر مرحله محاسبه شده و جمع زده می‌شود تا برنده نهایی در پایان مسابقه به‌عنوان کسی که کمترین زمان را در مجموع داشته است، شناخته شود و پیراهن طلایی را به خود اختصاص دهد و بر این اساس حتی ممکن است ورزشکاری در این تور بدون اینکه در هیچ مرحله‌ای به مقام قهرمانی برسد، در نهایت به‌عنوان قهرمان تور انتخاب شود؛ همان‌گونه که گرگ لوموند در سال ۱۹۹۰ موفق به انجام این کار شد و نام خود را در میان قهرمانان این رویداد تاریخی ثبت کرد.

رقابت‌های دوچرخه‌سواری توردوفرانس هر سال در مسافتی برابر ۳۵۰۰ کیلومتر در جاده‌های کشور فرانسه و برخی کشورهای هم مرز آن برگزار می‌شود که مسیر آن هر سال تغییر می‌کند؛ اما همیشه پایان آن در پاریس و در سال‌های اخیر خیابان شانزه‌لیزه بوده است و قبل از آن مسابقات در استادیوم پارک دوفرانس در غرب پاریس خاتمه می‌یافت.

اگرچه تعداد مراحل این تور دوچرخه‌سواری متفاوت بوده است، اما در تورهای سال‌های اخیر عرف ۲۱ مرحله با طول کلی برابر ۳ تا ۴ هزار کیلومتر رعایت شده و مسافت طی شده نیز با کاهش و افزایش شدید در قیاس ادوار اخیر روبه‌رو نبوده است. کوتاه‌ترین توردوفرانس در سال ۱۹۰۴ به مسافت ۲۴۲۰ کیلومتر برگزار شد و بلندترین آنها در سال ۱۹۲۶ به مسافت ۵۷۴۵ کیلومتر بوده است.

برنده نهایی مسابقه کسی است که کمترین زمان را در جمع‌بندی به‌دست آورد. به جز برنده نهایی، هر مرحله تور که به‌صورت مسابقه روزانه برگزار می‌شود، برندگان مخصوص به خود را در زمینه‌های مختلف دارد که در انتهای هر مرحله در مراسمی لباس‌های ویژه‌ای به آنها اهدا می‌شود که در روز بعد باید به تن کنند. پیراهن طلایی تور دوفرانس که در واقع پیراهن زرد نام دارد، مخصوص کسی است که کمترین زمان را در کل زمان‌های طی کرده در مراحل مختلف به‌دست آورده باشد. پیراهن سبز نخستین بار در رقابت‌های سال ۱۹۳۵ تور دوفرانس معرفی شد و از آن پس دومین پیراهن مهم تور بعد از پیراهن طلایی به شمار می‌رود. این پیراهن مخصوص رکابزنان سرعتی است و به کسی اهدا می‌شود که از نظر سرعت در جاده‌ها و استقامت در کوهستان ثبات بیشتری داشته باشد. پیراهن سلطان کوهستان که سفیدرنگ با خال‌های قرمز است، از سال ۱۹۳۳ به سربالاروهای برتر اهدا می‌شود. پیراهن سفید مسابقات به بهترین دوچرخه‌سوار جوان مسابقات اهدا می‌شود. پیراهن قرمز نیز به آخرین دوچرخه‌سوار تور اهدا می‌شده است که در سال ۱۹۸۹ منسوخ شد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند