وی افزود: علاوه بر کاهش تقاضای خرید، خسارت دیگر مربوط به بازه زمانی اسفند سال ۹۸ است. تجربه کسب‌وکارهای ما نشان می‌دهد که ۴۰ درصد از خریدهای سالانه مردم در اسفند و پیش از نوروز انجام می‌شود، در نتیجه با بروز این پاندمی عملا خسارت بسیار شدیدی به اکثریت اصناف وارد شد. به غیر از صنوف بهداشتی (شوینده‌ها)، خوراکی و مواد پروتئینی در همه صنوف آسیب کم تا زیاد داشتیم. مجتبایی گفت: در حوزه پوشاک، کیف و کفش که تابع مد و فرهنگ خاص و فصل خرید کشور ما است این میزان از خسارت‌ها کاملا احساس و باعث شد بخش زیادی از این سفارش‌ها که از سه ماه قبل آماده شده بود با کاهش شدید فروش یا عدم فروش مواجه شوند. در حوزه حمل‌ونقل‌های صنفی و غیرصنفی، هتل‌ها، گردشگری، رستوران و … نیز این خسارت‌ها برای تمامی افراد جامعه ملموس بود.

دبیرکل اتاق اصناف ایران ادامه داد: تعطیلی‌های ماه‌های بعدی نیز موجب خسارت‌های شدیدی شد. برخی از صنوف از جمله تالارداران تا یک ماه قبل یعنی به مدت ۱۱ ماه، تعطیل بودند. این صنف اشتغال قابل‌توجهی داشت و اکثریت شاغلان در این حوزه را خانم‌ها تشکیل می‌دادند و عمدتا این بانوان سرپرست خانوار هستند. بنابراین تعطیلی‌ها از نظر اجتماعی هم اثرات نامطلوب و شدیدی داشته است.

 کاهش ۶۱ هزار میلیارد تومانی در تراکنش‌های شاپرک

مجتبایی تصریح کرد: براساس گزارشی که معاونت اقتصادی ریاست جمهوری در اختیار ما گذاشته است، آمار تبادل پول که از طریق شبکه شاپرک (یعنی کارتخوان‌ها) انجام شده، در اسفند ۹۸، به میزان۶۱ هزار میلیارد تومان نسبت به اسفند ۹۷ کاهش نشان می‌دهد. در ماه‌های بعد این خسارت‌ها مقداری کاهش پیدا کرد چراکه مردم توانستند زندگی خود را با شرایط کرونایی تطبیق دهند اما همچنان این آمارها رکود را نشان می‌دهد. طی ۹ ماه پایانی ۹۸ تا پایان آبان ۹۹ بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد از دست رفته در کسب‌وکارها داشتیم. وقتی واحد صنفی کاهش درآمد داشته باشد یعنی نتوانسته چک‌های خود را پاس کند و بدهی خود را به واحد تولیدی بدهد. این امر به معنای خسارت بر چرخه اقتصادی از تولید تا توزیع است.

 افزایش سه برابری چک‌های برگشتی

به گفته دبیرکل اتاق اصناف ایران، متوسط نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌ای (چک‌های صادره) عمدتا حدود ۱۰ درصد در ماه است و این نسبت در فروردین ۹۹ به ۲۸ درصد رسید و این یعنی میزان چک‌های برگشتی به حدود ۳ برابر رسید. ۱۸ هزار میلیارد تومان در فروردین ۹۹ چک برگشتی داشتیم و برآورد ما این است که عمده این چک‌ها، در حوزه اصناف بوده‌اند.

وی در ادامه به دیگر خسارات صنفی در مواجهه با کرونا اشاره و بیان کرد: اصناف پیشانی کسب‌وکار و تجارت هستند و زمانی که یکی از صنوف دچار خسارت شود، واحدهای صنفی مرتبط با آن نیز زنجیروار صدمه می‌بینند و این صدمات به تولید‌کننده، بنکدار، تامین‌کنندگان مواد اولیه، صنوف حمل‌ونقل، انبارداران و … ضربه می‌زند.

مجتبایی گفت: در برآورد‌های اولیه که در فروردین ۹۹ داشتیم از میان ۳ میلیون واحد صنفی، یک میلیون و ۴۴۱ هزار واحد صنفی به‌صورت مستقیم از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد از شیوع کرونا آسیب دیدند.

 بیش از ۵ میلیون و ۱۶۴ هزار نفر شاغل آسیب دیدند

وی افزود: براساس عناوین فعالیت‌های اقتصادی طبق طبقه بندی آیسیک ۳ هزار نوع فعالیت اقتصادی داریم که اینها را در رسته‌های همگنی گروه‌بندی کردیم. به‌عنوان مثال شاید ده‌ها نوع فعالیت در حوزه پوشاک داشته باشیم که آنها را در یک گروه قرار دادیم. درمجموع در این واحدهای صنفی آسیب‌دیده بیش از ۵ میلیون و ۱۶۴ هزار نفر شاغل بوده‌اند که با سیاست‌های حمایتی که دولت در پیش گرفت، ۳۲ گروه با حدود ۷۵۸ هزار واحد و ۲ میلیون و ۳۶۰ هزار شاغل مشمول حمایت‌های نسبی دولتی شدند.

مجتبایی در پایان اظهار کرد: پیش‌بینی می‌کنیم از حدود ۹۰۰ هزار بیکاری که از ۱۵ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹در سامانه کارا وزارت کار به‌عنوان بیکار شده ناشی از کرونا ثبت نام کردند بیش از ۸۰۰ هزار نفر صنفی باشند و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم و کارگران فصلی را مجزا کنیم دست‌کم ۵۰۰ هزار نفر از این آمار، افرادی بودند که مستقیما از واحدهای صنفی تعدیل شده‌اند و درخواست بیمه بیکاری از وزارت کار داشتند که اینها بخش‌هایی از خسارت وارده به کسب‌وکارها و اشتغال در حوزه اصناف است.


رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه‌فروشان پارچه تهران گلایه کرد

بی‌اعتنایی سازمان امور مالیاتی به اصناف

محمد ولدخانی گفت: دولت با مدیریت دقیق در همان دو هفته تعطیلات عید نوروز می‌توانست کرونا را مهار کند ولی چنین کاری نکرد. رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه‌فروشان پارچه تهران اظهار کرد: دولت با مدیریت دقیق در همان دو هفته تعطیلات عید نوروز می‌توانست کرونا را مهار کند؛ ولی چنین کاری نکرد. حتی جلوی سفرها و دید و بازدیدها را هم نگرفتند.

وی بیان کرد: دولت تا امروز حمایتی از اصناف نکرده و ما تنها در برابر کرونا ایستاده‌ایم. فروش پارچه در این صنف به‌صورت فصلی انجام می‌شود ولی الان دیگر مواد اولیه به دست تولیدکنندگان ما نمی‌رسد و حتی نمی‌توانیم پارچه ملحفه مورد نیاز بیمارستان‌ها را تامین کنیم.

ولدخانی افزود: دیگر کسی به کارخانه‌های تولید پارچه سفارش نمی‌دهد و کارخانه‌ها مجبورند تعدیل نیرو کنند. به صنعت نساجی آسیب بزرگی خورده است. در سال پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید بزرگ‌ترین مانع تولید کشور خود دولت است. آن هم وقتی اصناف را بسته و بانک‌ها را باز گذاشته‌اند تا چک کسبه برگشت بخورد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند