وی با بیان اینکه گرانی گل در نوروز امسال موجب شگفتی گل‌فروشان شد، ادامه داد: «چند دلیل می‌توان برای گرانی گل عنوان کرد که هر یک سهمی در افزایش قیمت داشتند. یکی از این دلایل کاهش ۷۰ درصدی تولید بود که توازن عرضه و تقاضا را برهم زد.»

به گفته شاهرخی؛ سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا بخش زیادی از گل‌های آماده عرضه برای بازار نوروز بدون مشتری ماند و گلخانه‌داران مجبور به معدوم کردن آنها شدند.

این مقام صنفی افزود: «گلخانه‌داران با احتیاط میزان تولید را در نوروز امسال کاهش قابل توجهی دادند تا از زیان احتمالی جلوگیری کنند.»

شاهرخی دیگر دلیل افزایش قیمت گل را مربوط به هزینه‌‌های تولید دانست که قیمت نهایی را بالا برده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران یادآور شد: «هزینه تولید گل نیز مانند سایر تولیدات کشاورزی رشد چشمگیری داشته و بر قیمت تمام شده تولید موثر بوده است.»

شاهرخی مهم‌ترین عامل اثرگذار در گرانی بی‌سابقه گل را حضور تعداد قابل توجه دلال در بازار گل نوروز عنوان و تصریح کرد: «تخمین زده می‌شود که ۴ هزار نفر دلال در بازار گل نوروز فعالیت کرده باشند در حالی که تعداد واحدهای گل‌فروشی در تهران حدود هزار واحد است.»

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران معتقد است؛ افراد سودجو که نقدینگی زیادی نیز دارند به بازارهای مختلفی ورود کرده و برای کسب سود بی‌زحمت تعادل را برهم می‌زنند.

وی نمونه‌هایی از افزایش بی‌سابقه قیمت را در گل سنبل برشمرد که در نوروز ۹۹ حداکثر ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسید، اما نرخ آن در نوروز سال ۱۴۰۰ تا ۱۰۰ هزار تومان رسید.

شاهرخی تاکید کرد: «بالاترین قیمت خرید این نوع گل از گلخانه‌داران ۵۰ هزار تومان بود و این به معنی سود ۲ برابری بی‌زحمت برای دلالانی است که در آستانه نوروز به بازار گل ورود کردند.»

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند