در همین حال مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی تاکید کرده اصلاح نرخ مصوب مرغ، افزایش جوجه‌ریزی، تخصیص ۱۰۰ درصدی ذرت و کنجاله سویا برای ۵۰ روز، تداوم در عرضه نهاده از طریق سامانه بازارگاه منجر به این خواهد شد که در ماه‌های آینده بازار مرغ به ثبات و آرامش برسد.

محمدعلی کمالی با بیان اینکه افزایش نرخ مصوب مرغ نتایج مثبتی به‌دنبال خواهد داشت، گفت: «تولیدکننده باید تولیدش پایدار باشد و پایداری تولید نیز منوط به این است که زیان نکند. قیمتی که اخیرا برای مرغ تعیین شده قیمتی است که مرغداران زیان نمی‌کنند و تولید هم پایدار خواهد شد. امیدواریم که تولیدکنندگان با رغبت بیشتری جوجه‌ریزی کنند و در ماه‌های آتی مشکلی نداشته باشیم.»

وی با اشاره به اینکه علاوه بر اصلاح نرخ مصوب مرغ اقدامات دیگری هم در راستای ایجاد ثبات در بازار مرغ انجام شده است، گفت: «اولین اقدام افزایش میزان جوجه‌ریزی نسبت به ماه‌های قبل بهمن ماه است. دیگر اینکه تا اواسط اسفندماه فقط برای ۴۰ روز پرورش، نهاده تخصیص داده می‌شد که این عدد به ۴۵ روز و در نهایت به ۵۰ روز افزایش یافت و درحال‌حاضر ذرت و کنجاله سویا به‌طور ۱۰۰ درصدی برای ۵۰ روز توسط دولت تامین می‌شود. تخصیص ۱۰۰ درصدی نهاده در مدت زمان بیشتر باعث می‌شود که مرغ با وزن بیشتری وارد بازار شود و ۲۵ درصد افزایش تولید گوشت داشته باشیم.»

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی افزود: «از طرفی استان‌هایی که به تهران مرغ می‌فرستادند موظف شدند که سهمیه بیشتری برای تهران ارسال کنند. همچنین سعی شد که نهاده نیز به‌طور مرتب از طریق سامانه بازارگاه به دست مرغداران برسد. حتی در تعطیلات عید نوروز نیز برای تردد‌ها ممنوعیتی قرار داده نشد و حمل نهاده‌ها نیز از طریق شرکت پشتیبانی امور دام انجام شد.»

به گفته وی تمهیدات در نظر گرفته شده و اقدامات انجام شده نوید این را می‌دهد که در ماه رمضان بازار خوبی در پیش داشته باشیم و قیمت‌ها به تعادل برسد.

کمالی در پایان به «ایسنا» گفت: «تولید به اندازه کافی است کمبودی نداریم. مردم به میزان نیاز مرغ خریداری کنند و نیازی به دپو نیست. زیرا با دپو هم کیفیت مرغ پایین می‌آید و هم فشار مصنوعی به بازار وارد خواهد شد.»

این درحالی است که در روزهای گذشته براساس تصمیم قرارگاه ساماندهی مرغ کشور قیمت مرغ منجمد در سردخانه کیلویی ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ منجمد برای مصرف‌کننده کیلویی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ زنده در کشتارگاه کیلویی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت مرغ آماده طبخ در میدان بهمن تهران کیلویی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت مرغ آماده طبخ برای مصرف‌کننده کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.

از سوی دیگر محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی ایران درخصوص کمبود مرغ در کشور و تشکیل صف‌های طولانی مردمی گفت: «در ابتدا باید بدانید که جوجه‌ریزی کم نبوده و نیست منتها مساله این است که مرغ‌هایی که توزیع می‌شود وزن بسیار کمی دارد و بنابراین پاسخگوی نیاز مردم نیست.»

وی درخصوص کم بودن وزن مرغ‌های توزیعی در این ایام افزود: «دولت دان با ارز ۴۲۰۰ تومانی را به مقداری به مرغداران می‌دهد که نهایتا مرغ به وزنی بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ گرم برسد. این درحالی است که در گذشته وزن مرغ‌ها در مرغداری تا ۳کیلو و ۲۰۰ گرم هم بالا می‌رفته است اما الان مرغداران به شدت با کمبود دان روبه‌رو هستند.»

در همین حال اسدالله‌نژاد، نایب‌رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی هم گفت: «به‌رغم اینکه افزایش نرخ مصوب مرغ، انگیزه تولید را دو چندان می‌کند، اما شرط اصلی ثبات قیمتی در بازار مرغ نظارت بر توزیع این محصول است.»

این مقام بخش‌خصوصی در ادامه با بیان اینکه با تدابیر صورت گرفته از سوی قرارگاه ساماندهی مرغ قیمت مرغ زنده از ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان به ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان و مرغ گرم از ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش یافته است، افزود: «هر چند این افزایش قیمت انگیزه تولید ایجاد می‌کند، اما به تنهایی نمی‌تواند التهابات بازار را از بین ببرد، بنابراین شرط اصلی نوسانات قیمت در بازار مرغ نظارت بر توزیع این محصول پس از تحویل آن از واحدهای مرغداری به کشتارگاه‌هاست. امیدواریم این تصمیمات با نظارت بر تولید و توزیع مرغ همراه شود و قیمت مرغ در بازار منطقی شده و با نرخ مصوب به دست مردم برسد.»

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند