در شرایط کنونی با شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت‌های خاص، شاهد متوقف شدن چنین راهکارهایی بودیم که ضرورت بهره‌مندی از فضای مجازی و امکانات فناوری اطلاعات و ارتباطات را بیش از پیش نمایان می‌کند تا بتوان شاهد کاهش آسیب‌های ناشی از این معضل بود. مرتضی کوهنورد عضو کمیسیون ICT اتاق ایران در این خصوص به «دنیای‌اقتصاد» گفت: پاندمی کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، باعث شده حضور میهمانان و بازدیدکنندگان در قالب نشست‌های تجاری و نمایشگاه‌های تخصصی از دست رفته یا بسیار کمرنگ شود. در سراسر جهان سال‌هاست که بهره‌مندی از نمایشگاه‌های مجازی به شیوه‌های مختلف هرچند محدود رایج است. هر چند در ایران نیز پیش از این شاهد تلاش‌های پراکنده‌ای برای برگزاری نمایشگاه مجازی بودیم اما اکنون نیازمند توجه جدی‌تری هستیم و باید این مدل پیاده‌سازی شود تا با گذر از محدودیت‌های زمانی و مکانی، به معرفی توانمندی‌های کشور پرداخته شود.

در این راستا فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران به منظور بهبود فضای کسب‌وکار، حمایت از تولید ملی، توسعه صادرات و افزایش تاب آوری فعالان اقتصادی در مقابل بحران‌های موجود به‌ویژه شیوع بیماری کرونا با همکاری و حمایت اتاق بازرگانی ایران، حمایت و نظارت اتاق بازرگانی تهران و تشکل‌های اقتصادی نخستین نمایشگاه مجازی ایران را برپا کرد. این نمایشگاه با حمایت سازمان توسعه تجارت ایران، صندوق نوآوری و شکوفایی، مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت ارشاد و مرکز توسعه تجارت وزارت صمت، جهت معرفی توانمندی‌های تولیدی و صادراتی فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلفی از جمله دانش بنیان، صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی، صنایع غذایی، نشر، رسانه، فرهنگ و هنر و خدمات از ۵ اسفند ماه ۹۹ شروع به فعالیت کرده است و فعالان اقتصادی می‌توانند با استفاده از این پلت‌فرم، با گستردگی بیش از پیش به معرفی کالا و خدمات خود به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی بپردازند. این مهم بالاخص برای شرکت‌های کوچک فضای بسیار مناسبی جهت حضور در بازارهای جهانی و رشد و نمو آنها به شکل گسترده‌تری را با کاهش هزینه‌های متعلقه فراهم خواهد کرد.

این عضو کمیسیون ICT افزود: خوشبختانه تشکل‌های اقتصادی همراهی خوبی را در این راستا شروع کردند و امید است با برنامه‌ریزی صورت گرفته از طریق وزارت امورخارجه، اتاق‌های مشترک بازرگانی، سفارتخانه‌های ایران در سایر کشورها، سفارتخانه‌های خارجی مقیم تهران و اتاق‌های بازرگانی سایر کشورها جهت اطلاع‌رسانی و دعوت از بازدیدکنندگان خارجی بازخورد مناسبی را شاهد باشیم و با استفاده از این فرصت طلایی بتوانیم نقاط قوت و توانمندی‌های کشور در بخش‌های مختلف را در سطح گسترده‌تری به جهانیان معرفی کنیم. همچنین در چنین شرایطی می‌توان با شناخت بهتری از نقاط ضعف احتمالی خود، در اصلاح و بهبود آن تلاش کرده تا آینده بهتری را شاهد باشیم.

این نمایشگاه را می‌توان نخستین و بزرگ‌ترین رویداد ملی و بین‌المللی مجازی در حوزه اقتصاد دانست و مقرر است در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ روزهای تجاری اختصاصی کشورهای چین، اسپانیا، آلمان، اتریش، ترکیه، روسیه و... برای برپایی سمینار معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار ایران همچنین انجام ملاقات‌های تجاری به‌صورت آنلاین اختصاص داده شود. کوهنورد، نایب‌رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق البرز افزود: با راه‌اندازی نمایشگاه مجازی، حلقه مفقوده تجارت در شرایط کنونی با کمک اتاق بازرگانی و نهادهای دولتی عملیاتی شد. امیدواریم بتوانیم با توسعه نمایشگاه مجازی ایران به سمتی حرکت کنیم که با برندهای معتبر و شرکت‌هایی که برای حفظ نام تجاری خود تلاش می‌کنند، نمایشگاه دائمی از محصولات و خدمات ایرانی در پلت‌فرمی آنلاین ایجاد شود تا هم برای صادرکنندگان و تجار و هم شرکای تجاری خارجی در بازارها به‌ویژه کشورهای منطقه دسترسی آسان به فعالان اقتصادی ایرانی فراهم شود.

تاکنون برخی تشکل‌های اقتصادی در این نمایشگاه حضور پیدا کرده و اطلاع‌رسانی اولیه را انجام داده‌اند. انتظار می‌رود شبکه تشکل‌های اقتصادی، اتاق‌های استانی و اتاق‌های مشترک با قدرت و توانایی بیشتر برای معرفی اعضای خود در این پلت‌فرم اقدام کنند. اهمیت حضور شرکت‌ها در نمایشگاه مجازی ایران به حدی است که باید به یک الزام تبدیل شود. شرکت‌هایی که برای توسعه بازار استراتژی دارند جهت طراحی برنامه‌های خود برای بازارهای هدف، قطعا می‌توانند به این ابزار معرفی اعتقاد و اعتماد داشته باشند، در غیر این صورت سهم خود را از دست خواهند داد. با توجه به تجربیات سایر کشورها و انواع کسب‌وکارهایی که در محیط مجازی به موفقیت‌های بالایی دست پیدا کردند، استفاده از این ظرفیت برای روزهای کرونایی که سطح روابط بین فعالان اقتصادی به حداقل رسیده است، ضروری و راهگشا خواهد بود. طبیعی است در این مسیر، مانند هر کاری که برای اولین‌بار انجام می‌شود با اشکالاتی مواجه بشویم و نتایجی شایسته و مدنظرنگیریم. ولی قطعا این شروع یک حرکت رو به جلو خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند