با نزدیک شدن به ایام نوروز مانند یک سنت نانوشته قیمت این کالا رو به افزایش می‌گذارد که نتیجه جو بازار نوروز و افزایش تقاضا است. امسال شرایط متفاوت است؛ به‌دلیل شیوع کرونا، افزایش تقاضا که بر بازار تاثیرگذار است رخ نداده، اما دامداران زیان‌دیده از گرانی نهاده‌ها تصمیم گرفته‌اند به امید افزایش قیمت در روزهای پایان سال دام خود را کمتر عرضه کنند که خود موجب افزایش قیمت شده است. به گفته فعالان بازار گوشت قرمز، از چند روز پیش دلیل تازه‌ای برای افزایش قیمت این کالا در بازار پیدا شده است. بارندگی در کشور به‌ویژه در غرب کشور موجب شده عرضه دام توسط دامداران به بازارهای شهرهای بزرگ از جمله پایتخت کاهش داشته باشد. علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفت‌وگو با «ایلنا» با بیان اینکه در هفته‌های اخیر شاهد کاهش عرضه دام توسط دامداران هستیم، گفت: «امید به بهبود بازار گوشت قرمز در ایام منتهی به نوروز موجب شده دامداران نسبت به عرضه دام خود تعلل کنند. دامداران روزهای سخت اقتصادی را در سال‌جاری پشت‌سر گذاشتند چراکه هزینه پرورش دام افزایش قابل‌توجهی داشت و همزمان با آن تقاضا به‌دلیل شیوع کرونا کاهش یافت.»

 وی با تاکید بر اینکه دامداران به‌دنبال جبران زیان هستند، افزود: «دامداران به خیال اینکه نوروز این فرصت را در اختیار آنها قرار می‌دهد عرضه دام خود را کاهش داده‌اند.»

ملکی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در کشور از کاهش بیشتر عرضه دام به بازار خبر داد و گفت: «درحال‌حاضر مسیرهایی که دام از غرب کشور از طریق آنها به بازار شهرهای بزرگ از جمله پایتخت عرضه می‌شد، بسته است یا عبور از آنها به کندی انجام می‌شود.»

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی افزود: «به‌طور مثال گردنه اسدآباد در غرب کشور که مسیر تامین دام پایتخت بود به‌دلیل بارش سنگین تقریبا مسدود شده است.» وی پیش‌بینی کرد در هفته پیش‌رو شاهد افزایش بیشتر قیمت دام و در نتیجه گوشت قرمز باشیم.

ملکی قیمت عمده حال‌حاضر هر کیلوگرم گوشت گوسفندی برای مراکز عرضه را ۱۱۵ تا ۱۱۸هزار تومان عنوان کرد و ادامه داد:«متوسط قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه برای مصرف‌کننده معمولا ۱۰ درصد بیشتر از قیمت عرضه عمده و بیش از ۱۳۰ هزار تومان است.»

براساس این گزارش، ابتدای بهمن ماه قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه گوسفندی برای مصرف‌کننده حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان بود، این رقم در نیمه ماه به حدود ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تومان و اکنون به بیش از ۱۳۰ هزار تومان رسیده است.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند