سیدجلال طیبا گفت: حدود ۶ ماه پیش بانک‌مرکزی به واردکنندگانی که ماه‌ها کالایشان در بنادر به‌دلیل عدم تخصیص ارز معطل مانده و درحال فاسد شدن بود، پیشنهاد تخصیص ارز ریال عمان را داد.

وی افزود: بانک‌مرکزی با علم به اینکه ریال عمان قابلیت جابه‌جایی و انتقال ندارد اما نسبت به فروش این ارز به واردکنندگان اقدام کرد درحالی‌که ریال عمان جزو ارزهای نامرغوب است و امکان انتقال ندارد.

واردکنندگان نهاده‌های دامی به‌رغم مشکلات پیش‌رو ریال عمان را پذیرفتند اما صاحبان خارجی کالا حاضر به پذیرش ریال عمان نیستند و این مساله موجب بلوکه شدن سرمایه‌های واردکنندگان در بانک‌های عمان شده است. در این شش ماه سرمایه‌های واردکنندگان که حدود یک میلیارد دلار است در بانک‌مرکزی و سایر بانک‌های عمانی بلوکه شده و بانک‌مرکزی ایران مسوولیت حل این مساله را نمی‌پذیرد.

وی تصریح کرد: برابر مصوبه ستاد تنظیم بازار مورخه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ‬ مقرر شد بانک‌مرکزی نسبت به عودت این ارز و تخصیص ارز مرغوب به واردکنندگانی که کالای ایشان وارد و در داخل کشور با نرخ مصوب به فروش رسیده، اقدام کند و در مورخه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ‬ نیز وزارت صمت نامه‌ای در این خصوص به بانک‌مرکزی ارسال کرده اما بانک‌مرکزی همچنان اقدام موثری در این زمینه انجام نداده است.

وی با اشاره به تبعات عدم تامین به موقع ارز برای واردکنندگان خاطرنشان کرد: براساس آمار ارائه شده از سوی بانک‌مرکزی تاکنون ۸ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی و دارو تامین شده اما مساله اساسی این است که تامین ارز باید در عمل محقق شود.

عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با تاکید بر ضرورت آزادسازی سرمایه واردکنندگان از بانک‌های عمان گفت: عدم آزادسازی ارزهای خریداری شده توسط واردکنندگان به معنی خروج این سرمایه از چرخه واردات و ایجاد محدودیت در واردات کالای اساسی است.

وی گفت: عدم تامین به موقع ارز و عدم آزادسازی سرمایه واردکنندگان از بانک‌های عمانی می‌تواند یکی از عوامل موثر در ایجاد گرانی و کمبود کالا محسوب شود که در بروز این معضل بانک‌مرکزی نیز سهیم است. طیبا اظهار کرد: سکوت بانک‌مرکزی ایران در قبال واردکنندگان در حالی ادامه دارد که این بانک برای بازگشت ارز حاصل از صادرات و اجرای سیاست‌های موثر خود به‌صورت مداوم از تریبون‌های مختلف طرح مساله می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
30 نفر این پست را پسندیده اند