این درحالی است که بررسی گزارش مرکز آمار از تغییر قیمت کالاهای خوراکی در دی ماه امسال نشان می‌دهد قیمت هر کیلو موز در دی ماه پارسال به‌طور متوسط ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بوده است که در همین ماه در سال‌جاری به متوسط قیمت ۳۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده و افزایش ۳/ ۱۴۰ درصدی داشته است.

این افزایش قیمت درحالی رخ داده که از اردیبهشت امسال واردات موز به‌دلیل محدودیت‌های ارزی به نوعی ممنوع و در ادامه واردات آن مشروط به صادرات سیب شده است.

با این حال در اظهارات اخیر فعالان بازار این کالا بحث‌هایی در مورد انحصار در واردات به‌عنوان عامل گرانی مطرح شد؛ به‌طوری که اسماعیلی رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی‌فروش اصفهان گفته است متاسفانه ثبت‌سفارش موز و واردات آن به کشور در انحصار سه یا چهار نفر است و درحال‌حاضر عامل اصلی گرانی موز در بازار نه نوسانات ارزی، بلکه انحصار در واردات آن است.

جریان واردات موز در مدت اخیر بارها حاشیه‌ساز شده بود و انتقاد‌هایی نسبت به تامین ارز این کالا در شرایطی که عنوان می‌شود محدودیت ارزی وجود دارد و حتی برخی کالاهای مهم‌تر در گمرک مانده‌اند، مطرح بود ولی بانک‌مرکزی تاکید داشت آنچه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) ثبت‌سفارش و تایید شده را تامین ارز کرده است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند