مهدی امیدوار بیان کرد: طی سفری که حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه به خراسان‌شمالی داشتند، مجموعه اتاق اصناف با ایشان دیدار کرد. در این دیدار، دریافت هزینه اضافی از صنوف مواد غذایی از سوی دفاتر خدمات سلامت و اختلاف بین وزارت صمت و وزارت بهداشت را مورد تاکید قرار دادیم. به این صنوف تکلیف شده که بابت خوداظهاری و خودکنترلی با دفاتر خدمات سلامت قراردادی یک‌ساله امضا کنند و هزینه‌های سنگینی گاه تا یک میلیون تومان بپردازند. این درحالی است که طبق قانون نظام صنفی نباید هزینه‌های اضافی بر گردن اصناف گذاشت و در ماده ۱۲ قانون نظام صنفی نیز صراحتا شرایط عمومی و اختصاصی صدور پروانه کسب اعلام شده است. بنابراین از رئیس قوه‌قضائیه درخواست کردیم از طریق بازرسی یا دادستان به این موضوع ورود کند.

وی افزود: براساس تبصره ۷ ماده ۷۲ دولت باید ۳۰درصد از مبلغ جرایم دریافتی را به اتاق اصناف ایران بازگرداند. در دیدار با حجت‌الاسلام رئیسی خواستیم دلیل اجرا نشدن این قانون از سوی قوه‌قضائیه رسیدگی شود. همچنین درخصوص ثبت شرکت‌ها نیز موردی را مطرح کردیم و خواستار جلوگیری از برخوردهای سلیقه‌ای در حوزه ثبت شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا شدیم.

امیدوار گفت: در حوزه بسته‌های حمایتی نامناسب نیز مواردی را بیان کردیم و توجه ایشان را به عدم همکاری بانک‌ها در اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا نیز جلب کردیم.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان خراسان‌شمالی گفت: حجت‌الاسلام رئیسی قول پیگیری این موارد را دادند و پس از آن، از دفتر دادستان کشور با ما تماس گرفته شد که این، نشان‌دهنده پیگیری همین مباحث است.

طی مدت یک ماه گذشته مبلغ ۸ میلیارد ریال از سوی خیرین مرکز نیکوکاری شهدای اصناف بجنورد جمع‌آوری شد که ۴ میلیارد ریال آن به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی برای آزادسازی زندانیان اختصاص یافت. دو دستگاه به مبلغ ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال نیز تهیه و به بیمارستان امام حسن(ع) اهدا شد. همچنین یک میلیارد ریال بسته غذایی و معیشتی بین نیازمندان توزیع شد. در این شرایط سخت اقتصادی چنین اقدامات خیرانه‌ای ستودنی و قابل‌توجه است.

به گفته امیدوار، طبق آخرین آمار ۸۰ درصد کسبه خراسان‌شمالی مستاجر هستند و در چند ماهه اخیر بابت کرایه ملک با مشکلات زیادی روبه‌رو بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: تجربه ماه‌های گذشته نشان داد، بسیاری از مردم از مراسم‌ خانوادگی نمی‌گذرند و در خانه‌ها و باغ‌ها جشن عروسی می‌گیرند. حال اینکه باز بودن تالارها به اشتغال حدود ۸ شغل از جمله مزون‌داران، رستوران‌ها، عکاسان و فیلم‌برداران و... کمک می‌کند. بنابراین پیشنهاد ما این است که در شهرهای نارنجی با ظرفیت ۳۰ درصد و وضع پروتکل‌های بهداشتی مناسب، امکان فعالیت تالارها وجود داشته باشد. درحال‌حاضر بجنورد وضعیت زرد دارد و امکان فعالیت تالارها فراهم شده اما ما تلاش داریم بیش از ۳۰، ۴۰ درصد ظرفیت پر نشود. امیدوار همچنین خبر داد: سردار ابوالقاسم چمن، فرمانده سپاه استان خراسان‌شمالی در حضور سردار حزنی، دبیر قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سردار حسن‌پور، رئیس بسیج اصناف کشور لوح تقدیری را به اتاق اصناف مرکز خراسان‌شمالی به منظور مدیریت بازار و کمترین تنش و مشکلات در سه ماه اخیر با وجود تعطیلی بازار اهدا کرد.

رئیس اتاق اصناف بجنورد گفت: درباره فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز گشت‌های اتاق اصناف و سازمان صمت همه روزه بر تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای نظارت دارند تا قیمت‌ها و تخفیف‌ها واقعی باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند