فاز اول پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا، پس از چند مرحله تمدید مهلت ثبت‌نام در آذر  به پایان رسید با این حال روند پرداخت تسهیلات کرونا به متقاضیان در بانک‌ها متوقف نشد و برابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد پرداخت تسهیلات به پرونده‌هایی که در سیستم بانکی وجود دارد، کماکان ادامه داشته باشد. برابر اعلام اداره کل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تاکنون ۵۲۲ هزار پرونده دریافت وام در سیستم بانکی به ثبت رسیده و از مجموع ۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات درخواستی، بیش از ۸ هزار میلیارد تومان به متقاضیان و صاحبان مشاغل آسیب دیده از کرونا پرداخت شده است. در ادامه حمایت دولت از صاحبان مشاغل شدیدا آسیب‌دیده از کرونا، ستاد ملی مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب‌وکارهای حوزه گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان را به تصویب رساند. بر این اساس در فاز دوم، پرداخت تسهیلات به سه گروه از مشاغل و کسب‌وکارهای حوزه گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان آغاز خواهد شد که این گروه تا پایان دی ماه می‌توانند برای ثبت‌نام و تشکیل پرونده بانکی جهت دریافت وام اقدام کنند.

پرداخت تسهیلات کرونا در مرحله دوم به سمت بنگاه محوری تغییر یافته و چارچوب پرداخت وام مشابه تسهیلات قبلی است با این تفاوت که در این مرحله بنگاه‌ها و واحدهای اقتصادی براساس چارچوب تعیین شده از سوی دستگاه اجرایی مربوطه تسهیلات مذکور را دریافت خواهند کرد. برابر اعلام معاونت اشتغال وزارت کار، در این مرحله از پرداخت تسهیلات کرونا، چهار حوزه گردشگری و صنایع‌دستی، حمل‌ونقل، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان مورد توجه قرار گرفته و رقمی در حدود  ۸ هزار  میلیارد تومان تسهیلات به این بخش‌ها پرداخت خواهد شد. پیش از این مهلت ثبت‌نام وام کرونا برای فعالان حوزه گردشگری تا پایان آذر بود که با موافقت کارگروه مقابله با کرونا این مهلت تا پایان دی تمدید شد. بر این اساس متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات کرونا در هر سه گروه گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان تا پایان دی  برای ثبت‌نام در سامانه کارآ و دریافت وام کرونا فرصت دارند. بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونا نیز با سه ماه تنفس از خرداد ماه سال ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد تا به تاب‌آوری بیشتر این دسته کسب‌وکارها کمک شود.

برابر مصوبات ستاد مقابله با کرونا مقرر شده برای کمک به صاحبان کسب‌وکارهایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا در فعالیت خود دچار مشکل شده‌اند، تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد پرداخت شود که برای این منظور متقاضیان باید از طریق ثبت‌نام در سامانه کارآ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام و پس از تایید سامانه و معرفی به بانک، تسهیلات درخواستی را از طریق شعب بانک دریافت کنند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند