هدایت‌الله اصغری ادامه داد: درحال‌حاضر عرضه تخم‌مرغ توسط اتحادیه در همه میادین پایتخت و میادین منتخب سازمان صمت در استان‌های سراسر کشور با قیمت هر کیلوگرم ۱۷ هزارتومان برای مصرف‌کننده درحال انجام است.

اصغری میزان عرضه روزانه تخم‌مرغ در تهران را ۷۰ تا ۱۰۰ تن عنوان کرد. وی میزان عرضه تخم‌مرغ با نرخ مصوب در میادین سایر استان‌ها را براساس اعلام نیاز از سوی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت هر استان دانست.

اصغری یادآور شد: سازمان‌های صمت هر استان برآورد خود از میزان نیاز استان را با توجه به سرانه مصرف ۱۱ تا ۱۲ کیلوگرم برای هر نفر و جمعیت استانی به دست می‌آورند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن در پاسخ به این پرسش که چند درصد از جمعیت هر استان امکان دسترسی به تخم‌مرغ با قیمت مصوب در میادین را دارند، گفت: آمار نشان می‌دهد در استان تهران ۳۵ درصد از مردم نیاز خود را از میادین میوه و تره بار تامین می‌کنند و این میزان برای تعادل بخشی به قیمت در بازار درصد مناسبی است.

اصغری دلیل تفاوت قیمت میادین و خرده‌فروشی‌ها به‌رغم عرضه مناسب تخم‌مرغ با قیمت مصوب را ضعف در نظارت برشمرد.

وی یادآور شد: هر‌چند تمام تلاش اتحادیه تامین تخم‌مرغ به قیمت مصوب ۱۴ هزار تومان عرضه کنند، اما قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم‌مرغ یک هزار و ۵۰۰ تومان پایین‌تر از هزینه تمام شده تولید برای مرغداران است. اصغری قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم‌مرغ برای مرغداران را بیش از ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرد.

وی با تاکید بر اینکه قیمت تخم‌مرغ مدیریتی و حاکمیتی است، افزود: مرغداران برای ادامه تولید نیاز به انگیزه دارند و این انگیزه با تامین سود حاصل می‌شود تا وقتی با قیمت دستوری تولید برای مرغدار به زیان یا سربه‌سر باشد، باید منتظر کاهش تولید و عرضه باشیم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند