علیرضا کلاهی صمدی در مورد تاثیرات FATF بر اقتصاد کشور اظهار کرد: مشکل اساسی ما تحریم‌های آمریکا است اما حالا که ممکن است مذاکراتی در کار باشد و احتمال این وجود دارد که کشورها به برجام برگردند، بهتر است FATF را قبول کنیم تا بهانه دست کسی ندهیم. اگر تحریم‌ها لغو شود FATF برای ما مشکل جدی‌تری خواهد بود.

وی ادامه داد: اختلاف نظرهایی هم در این مورد وجود دارد برای مثال در لیست سازمان‌های تروریستی اختلاف نظر وجود دارد. من فکر می‌کنم ایران به درستی معتقد است که برخی گروه‌ها جزو گروه‌های تروریستی محسوب نمی‌شوند و یکسری از این دسته‌بندی‌ها سیاسی است.

 البته ما می‌توانیم در تصویب FATF استثنائاتی قائل شویم اما اینکه برچسب حضور در لیست سیاه به ما بخورد موضوع جالبی نیست. این باشگاهی نیست که عضویت در آن افتخارآمیز باشد.

وی افزود: اول باید مساله تحریم حل شود که یک‌طرفه سیستم بانکی ایران را تحت تاثیر قرار داده، باید کم‌کم به FATF هم فکر کنیم. البته ما باید به الزاماتی که هر نوع بهانه‌ای برای حذف ایران از نظام بانکی بین‌المللی ایجاد می‌کند بیندیشیم چراکه این موضوع هزینه‌های مبادلاتی را چه برای دولت و چه برای بخش خصوصی به شدت افزایش می‌دهد.

کلاهی خاطرنشان کرد: نظام بانکداری یکسری الزامات دارد که فقط موضوع تحریم در آن مطرح نیست. اگر یک بانک ایرانی بخواهد با همتایان خود در نظام بانکداری جهانی کار کند الزاماتی دارد که قوانین و ... را مشخص می‌کند. نا آمادگی سیستم بانکی ما برای کارکردن در سیستم بانکی بین‌المللی باید رفع شود.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند