رئیس اتاق اصناف ایران در این خصوص گفت: «همه ساله در مناسبت‌های مختلف از جمله ایام عید، معمولا با افزایش تقاضای بعضی از کالا‌ها مواجه می‌شویم. با این حال شیوع بیماری کرونا، بازار اسفند سال گذشته را به شدت تحت‌تاثیر قرار داد. با توجه به روند کاهشی شیوع کرونا، امیدواریم امسال بازار شب عید شرایط بهتری را تجربه کند. هرچند که بازار امسال هم شرایط خاصی خواهد داشت که باید برای مدیریت آن برنامه‌ریزی کرد.»

سعید ممبینی افزود: «سال‌های قبل در این زمان سازمان تعاون روستایی و جهاد کشاورزی خرید میوه شب عید از جمله سیب و پرتقال را انجام می‌دادند، اما ظاهرا امسال هنوز این کار انجام نشده است؛ بنابراین انتظار ما این است که فعالان حوزه میوه‌وتره‌بار و خرده‌فروشان میوه، اقداماتی در راستای جلوگیری از افزایش قیمت داشته باشند. ضمن اینکه مشابه همین مورد درخصوص شیرینی شب عید و آجیل و خشکبار هم صدق می‌کند.»

وی ادامه داد: «در این راستا نشستی با اتحادیه‌های مربوطه داشتیم و ایشان اعلام آمادگی کردند که در بعضی از موارد با کاهش حاشیه سود خود به جلوگیری از افزایش قیمت کالا‌های حوزه مربوطه کمک کنند. البته انتظارات بحقی هم در مقابل دارند.»

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: «به‌عنوان نمونه، به‌رغم افزایش چند نوبته قیمت مواد اولیه شیرینی در سال ۹۹، قیمت شیرینی از ابتدای سال افزایش نیافته است و از سوی دیگر به‌دلیل شیوع کرونا و کاهش مصرف بعضی از اقلام شیرینی شاهد ضرر و زیان قنادی‌ها هستیم؛ بنابراین ما در مذاکره با دولت، پیگیر تامین مواد اولیه شیرینی از جمله شکر و روغن خواهیم بود به‌طوری که این مواد را با قیمت مناسب و به وفور در اختیار قنادان بگذارد. ذکر این نکته اهمیت دارد که همین امروز هم این صنف برای تامین روغن مورد نیاز قنادی به شدت با مشکل مواجه هستند.»

وی ادامه داد: «درخصوص آجیل و خشکبار هم اتحادیه مربوطه تلاش خواهد کرد که اقلام پر‌مصرف با قیمت متعارف در بازار عرضه شود.اصناف در عرصه‌های مختلف از جمله مبارزه با شیوع بیماری کرونا در کنار مردم و دستگاه‌های متولی ایستاده و کمک کردند. در ادامه این جریان، لازم است در ثبات قیمت کالا نیز اقدامی داشته باشند تا سابقه خوب ذهنی ایجاد شده از اصناف در اذهان عمومی را تقویت کرده و کمک کنند که قیمت‌ها شب عید افزایش نیابد.»

ممبینی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اقدامات این اتاق درخصوص طرح‌های جایگزین نمایشگاه‌های بهاره در صورت لغو مجدد به‌دلیل شیوع کرونا نیز گفت: «نشستی که درخصوص برنامه‌ریزی ثبات قیمت کالا‌های مصرفی شب عید برگزار شد، به‌طور موازی تمهیدی برای جایگزینی نمایشگاه‌های بهاره و نیز پیشگیری از برگزاری این نمایشگاه‌ها است، چراکه ما معتقدیم این نمایشگاه‌ها به کسبه و بازار آسیب می‌زنند. ضمن اینکه در نهایت تضمینی نسبت به ارائه کالای مرغوب و با قیمت مناسب به مصرف‌کننده در این نمایشگاه‌ها وجود ندارد؛ لذا با توجه به آسیب‌های جدی یک‌سال گذشته به بیشتر صنوف به‌دلیل شیوع بیماری کرونا و تعطیلات اجباری، تورم، رکود و... حتی با رفع شرایط کرونایی برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا را به مصلحت نمی‌دانیم.»

 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند