سیدمحمدرضا بنی‌طبا، سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران در‌باره کاهش سود و افزایش قیمت گفت: مستندات مالی شرکت‌های تولید‌کننده محصولات لبنی که در بازار سهام حضور دارند، نشان می‌دهد که سود نسبی تولیدکنندگان لبنیات به ۳ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه فقط ۱۰ قلم محصول لبنی کارخانه‌های تولید محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری است، گفت: حدود ۴۰ قلم محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری سازمان حمایت نیست.

مدیر روابط‌عمومی انجمن صنایع لبنی ایران اظهار کرد: ۷۰ درصد محصولات کارخانه‌های تولید محصولات لبنی به این ۱۰ قلم که متاسفانه با عدم تعهد سازمان حمایت به نتیجه جلسات کارشناسی با زیان نیز عرضه می‌شود، اختصاص دارد و ۳۰ درصد به ۴۰ قلم دیگر اختصاص دارد.

  قیمت‌های اجباری در مقابل افزایش هزینه تولید

بنی‌طبا گفت: شیر بطری یک لیتری کم‌چرب، نیم‌چرب، پرچرب و پرچرب کامل، شیر نایلونی ۹۰۰ گرمی کم‌چرب، ماست ۹۰۰ گرمی کم‌چرب و پرچرب و ماست دبه‌ای ۲۵۰۰ گرمی کم‌چرب و پرچرب و پنیر سفید یو اف ۴۰۰ گرمی، مشمول ۱۰ قلم قیمت‌گذاری سازمان حمایت هستند و کارخانه‌ها نباید از این قیمت‌ها تخطی کنند. سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران افزود: به غیر از این ۱۰ قلم که جزو سبد ضروری خانوارها است، مابقی محصولات لبنی از جمله خامه، کره، ماست و شیر طعم‌دار، پنیر گردویی، خامه‌ای و شکلاتی و ماست ویتامین‌دار و محصولاتی از این دست، مشمول قیمت‌گذاری دولتی نیستند بلکه مشمول آیین‌نامه قیمت‌گذاری محصولات ساخت داخل هستند که به‌طور متوسط حدود ۳۰ درصد تولید کارخانه‌های محصولات لبنی به آنها اختصاص دارد.

بنی‌طبا گفت: در این شرایط دلیل افزایش قیمت لبنیات، افزایش هزینه‌های تولید است و کارخانه‌های تولید‌کننده محصولات لبنی هیچ نقشی در آن ندارند و در واقع این افزایش قیمت بر تولیدکنندگان تحمیلی است. سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران تاکید کرد: علت افزایش هزینه‌های تولید سیاست‌های کلان اقتصادی است که فشار بیشتری را بر تولیدکنندگان نهاده‌های دامی، دامداران، کارخانه‌های تولید محصولات لبنی و در نهایت بر مصرف‌کنندگان وارد می‌کند.

وی تاکید کرد: این وضعیت سبب شده که هم‌اکنون سازمان حمایت با تحمیل قیمت‌گذاری از جیب تولیدکنندگان محصولات لبنی به مردم یارانه می‌دهد و در این شرایط تحمیلی این ۱۰ قلم محصول با حدود ۳ درصد زیان به بازار عرضه می‌شود، درحالی‌که از اول قرار بود با سود حداقلی ۳ درصد عرضه شود.

  شیر خام محصول خصولتی‌ها

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران بیان کرد: بخش زیادی از شیرخام توسط بنیادها و نهادهای خصولتی تولید می‌شود و متاسفانه هیچ‌گونه نظارتی بر دامداران و تولید‌کننده شیرخام وجود ندارد و سازمان حمایت به‌جای حمایت از تولیدکنندگان به سمت تضعیف تولیدکنندگان و تعطیلی کارخانه‌های تولیدی گام برداشته است. مدیر روابط‌عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در پاسخ به اینکه چه راهی برای حمایت از مصرف‌کننده می‌توان در این شرایط در نظر گرفت، گفت: بهترین راه حمایت از مصرف‌کننده، افزایش سطح رقابت در کل زنجیره صنعت است. در شرایط فعلی سازمان حمایت به سرکوب قیمت تمایل دارد درحالی‌که اگر اجازه داده شود هم در بخش نهاده‌های دامی، هم در بخش تولید شیرخام و هم در بخش محصولات لبنی و هم به‌طور خاص در خرده فروشی و توزیع محصولات، رقابت حاکم باشد، این رقابت در نهایت به سود مصرف‌کننده تمام خواهد شد. ضمن اینکه حمایت‌هایی که امروز حکم یارانه را دارند و تاثیر کمی در حمایت از مصرف‌کننده داشته‌اند و عموما تبدیل به رانت و فساد شده را باید به خود مصرف‌کننده انتقال داد تا از یک سو منطق بازار و نظام عرضه و تقاضا حاکم باشد و از سوی دیگر مصرف‌کننده به‌طور شفاف مورد حمایت قرار گرفته و سبدخانوار تضمین شود.

بنی‌طبا در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه روزانه به‌طور متوسط چند تن شیرخام به تولیدکنندگان محصولات لبنی درب کارخانه تحویل می‌شود، گفت: به‌طور متوسط روزانه ۱۷ هزار تن شیرخام در کشور به کارخانه‌های تولیدکننده محصولات لبنی و تولیدکنندگان شیرخشک تحویل می‌شود.

  شیر خشک قاچاق هر کیلو ۳ دلار

وی با بیان اینکه نظارتی در کشور بر تولید و فروش قاچاق شیر خشک وجود ندارد، گفت: قیمت هر کیلو شیرخشک در کشور حدود ۳۵ هزار تومان است اما در برخی از کشورهای همسایه هر کیلو شیر خشک ۳ دلار قیمت دارد، بنابراین قاچاق آن برای عده‌ای سود زیادی دارد.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران خاطرنشان کرد: با توجه به قیمت بالای شیرخشک در کشورهای همسایه و قاچاق بخشی از این محصول به بازار کشورهای هدف اگر تولیدکنندگان شیر خشک، شیرخام را ۷‌هزار تومان نیز بخرند برای آنها صرفه اقتصادی دارد، اما برای تولیدکنندگان محصولات لبنی که باید قیمت‌های مصوب را رعایت کنند، خرید شیرخام به این قیمت صرفه اقتصادی ندارد. در واقع تداوم قاچاق شیرخشک یکی از علل تحریک قیمت شیرخام است که در نهایت به مصرف‌کننده ایرانی تحمیل می‌شود. بنی‌طبا با اشاره به مصوبات ستاد تنظیم بازار درباره تعرفه صادرات شیرخشک گفت: متاسفانه از شهریورماه گذشته تا به امروز این مصوبه به گمرکات کشور ابلاغ نشده و هیچ تدبیری در راستای مقابله با قاچاق شیرخشک صورت نگرفته است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند