محمدی در گفت‌وگو با بازار افزود: با توجه به ترس مردم از ویروسی بودن کارگرانی که برای جمع کردن فرش به داخل خانه‌ها می‌روند، شهروندان از سفارش شست‌وشوی فرش خودداری می‌کنند. رئیس اتحادیه قالیشویان تهران با بیان اینکه شست‌وشوی فرش و قالی یک عمل بهداشتی برای ضدعفونی کردن محیط زندگی است، گفت: با این حال چون مردم از گسترش ویروس کرونا در بین خانواده‌ها ترس دارند، بنابراین سفارش برای شست‌وشوی فرش در تهران ۷۰ درصد کاهش یافته است.

محمدی اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت شوینده‌ها و دستمزدها، هزینه واحدهای صنفی قالیشویی در تهران بسیار افزایش یافته، اما نرخ‌های شست‌وشوی قالی و فرش همچنان مربوط به سال ۹۷ است. این مقام مسوول در اتحادیه قالیشویان تهران بیان کرد: با توجه به چند برابر شدن قیمت‌ها، مدتی است به سازمان حمایت پیشنهاد داده‌ایم که نرخ‌های شست‌وشوی فرش و قالی واحدهای صنفی ما در تهران افزایش یابد. رئیس اتحادیه قالیشویان تهران اظهار کرد: با بررسی پیشنهادهای این اتحادیه در نهایت سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان با افزایش۲۰ تا ۲۵ درصدی نسبت به نرخ‌های سال ۹۷ شست‌وشوی فرش موافقت کرده که به احتمال زیاد هفته آینده برای اجرا ابلاغ خواهد شد. محمدی با اشاره به کسادی بازار کار قالیشویان در تهران گفت: این مساله سبب شده که حدود ۲۰ درصد قالیشویان در تهران واحدهای صنفی خود را تعطیل کنند.

رئیس اتحادیه قالیشویان تهران با بیان اینکه بیش از ۳۵۰ واحد صنفی قالیشویی در تهران فعال است و ۵۰ متقاضی نیز همواره به‌دنبال تشکیل پرونده و عضویت در این اتحادیه بوده‌اند، افزود: با این حال تعداد زیادی از این واحدهای صنفی بدون اخذ پروانه کسب فعال هستند که ما از آمار آنها اطلاع کاملی نداریم.

وی بیان کرد: با توجه به کاهش سفارش‌های قالیشویی در تهران واحدهای صنفی ما که عموما بین ۱۰ تا ۱۵ نفر نیروی انسانی داشتند، حدود ۵۰ درصد از کارگران خود را تعدیل کرده‌اند که عموما همه آنها در سن جوانی هستند. این مقام مسوول در اتحادیه قالیشویان تهران تاکید کرد: کار در قالیشویی بسیار سخت است و انجام قالیشویی و جمع آوری فرش‌ها از خانه‌های مردم وبازگرداندن آنها را پس ازشست‌وشو باید توسط افراد جوان انجام شود.   رئیس اتحادیه قالیشویان تهران با اشاره به افزایش چند برابری قیمت شوینده‌ها افزود: پیش از این هر کارتن ۴۸ عددی پودر رختشویی را ۲۰ هزار تومان می‌خریدیم، اما قیمت هر یک کارتن این مواد شوینده هم اکنون ۱۸۰ هزار تومان است. محمدی بیان کرد: قیمت آب ژاول که نابود‌کننده میکروب‌ها، ویروس و باکتری‌ها است، چندین برابر افزایش یافته است و قیمت یک بشکه کلر ۵۰ کیلویی که حدود ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسید، الان به چندین برابر این قیمت افزایش یافته است. رئیس اتحادیه قالیشویان تهران خاطرنشان کرد: اصل کار واحدهای صنفی قالیشویی در کشور مصرف شوینده‌ها است و افزایش چندین برابری قیمت این محصولات مشکلات زیادی را به وجود آورده و در این شرایط کسادی بازار و سفارش‌ها، پیگیری مسائل مالیاتی یا بیمه کارگران و جریمه بیمه برای واحدهای صنفی قالیشویان دور از انتظار ماست. این مقام مسوول در اتحادیه قالیشویان تهران در پایان تاکید کرد: انتظار ما حمایت بیشتر دولت و دستگاه‌های اجرایی از واحدهای صنفی است که به علت شیوع ویروس کرونا فروش آنها کاهش چشمگیری داشته، تا بتوانیم در این شرایط مشکلات خود را کاهش دهیم.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند