دبیرکانون مرغداران گوشتی با اشاره به توزیع مرغ ۱۸ هزار و۵۰۰ تومانی در بازار گفت: شرکت پشتیبانی امور دام، ذخایر خود را وارد بازار کرده و قیمت‌ها را شکسته است.

پرویز فروغی با بیان اینکه نهاده‌های مورد نیاز مرغداری‌ها در این مدت به‌صورت کامل تامین نشد و همین امر باعث شد که اکثر مرغداران نهاده‌های مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند، گفت: در بازار آزاد نیز هرکس به هر قیمتی که می‌خواهد نهاده‌ها را می‌فروشد. قیمت هر کیلو سویا از ۱۶هزار تومان شروع می‌شود و هفته پیش به ۲۰ هزارتومان هم رسید. همچنین هر کیلو ذرت تا ۵۰۰۰ تومان هم فروخته می‌شود.

وی ادامه داد: از طرفی قیمت مصوب نهاده‌ها هم افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که قیمت ذرت از هر کیلو ۱۵۰۰ تومان به ۱۷۰۰ تومان رسیده و سویا نیز از ۲۴۵۰ تومان به ۳۳۰۰ تومان رسیده است. دبیرکانون مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه اگر کل نهاده‌ها با قیمت‌های مصوب برای مرغداران تامین شود، قیمت مرغ زنده کیلویی ۱۷هزار و ۵۰۰ تا ۱۸ هزار تومان خواهد شد، سخنانش را دنبال کرد: تاکنون ۵۰ درصد نهاده‌ها تامین شده است. البته این موضوع هم وجود دارد که همین مقدار هم حتی به موقع به‌دست برخی از مرغداران نرسیده است، زیرا با کاهش طول پرورش مرغ به ۴۰ روز و از آن طرف مدت زمانی که برای بارگذاری سفارش‌ها، تخصیص و تحویل سپری می‌شد، اکثر تحویل نهاده‌ها از ۴۰ روز می‌گذشت و سهمیه به نوعی می‌سوخت و مرغداران مجبور بودند تمام نهاده‌های مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند و از آن طرف، مرغ‌هایشان را با قیمت مصوب بفروشند.

وی افزود: سوال ما این است که اگر قرار است قیمت مرغ گوشتی براساس قیمت‌های مصوب باشد، چرا این قیمت مصوب برای پارامترهای دیگر تولید رعایت نمی‌شود؟ اگر قرار است برخوردی صورت گیرد باید با تمام زنجیره تولید برخورد شود.

 البته بازار باید توسط عرضه و تقاضا تعیین شود و دستگاه‌های نظارتی نباید به‌صورت گزینشی با برخی از مولفه‌های تولید برخورد کنند. فروغی در پاسخ به این سوال که آیا سامانه بازارگاه توانسته مشکل مرغداران را برای نهاده حل کند، گفت: سامانه بازارگاه در صورتی که به درستی کار کند چون دست دلالان را در توزیع نهاده کوتاه می‌کند، سامانه خوبی است و مرغداران می‌توانند بی‌واسطه خرید کنند اما این سامانه تاکنون جز دردسر هیچ دستاوردی برای مرغداران نداشته است.

به گفته دبیرکانون مرغداران گوشتی، هرچه در توزیع نهاده‌ها تعداد واسطه کمتر باشد و مرغداران مستقیما نهاده موردنیاز خود را خریداری کنند بهتر است. اتحادیه‌ها و تشکل‌ها می‌توانند به مرغداران برای تقویت نقدینگی کمک کنند و نقش نظارتی داشته باشند.

فروغی در پاسخ به این سوال که آیا اقدام وزارت جهادکشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام در توزیع روزانه چندصدتن مرغ گرم و منجمد در بازار می‌تواند ثبات را به بازار مرغ بازگرداند، گفت: شرکت پشتیبانی امور دام ذخایر خود را وارد بازار کرده و قیمت‌ها را شکسته است. این اقدام چون پشتوانه‌ای ندارد در بلندمدت اثرگذار نخواهد بود، زیرا ذخایری که وارد بازار می‌شود باید جایگزین داشته باشد. برای حل این موضوع باید کارهای اساسی‌تری کرد. در حقیقت باید نهاده به اندازه کافی با قیمت مصوب دراختیار تولیدکنندگان قرار گیرد و قیمت‌ها واقعی‌تر دیده شود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند