به گزارش اتاق اصناف ایران، ابراهیم درستی افزود: بیش از ۳ میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد که در دوره کرونا نهایت همکاری را با دولت و ستاد ملی کرونا داشته‌اند. هرگز در سال‌های گذشته اصناف چنین فضای اقتصادی را تحمل نکردند ولی با این وجود از هرگونه همکاری کوتاهی نکردند. 

وی ادامه داد: اولویت اول همه اصناف سلامت مردم است حتی اگر زیان ببینند. در شرایط فعلی صنوف واقعا بیشتر از این تحمل ضرر مالی را ندارند. از دولت درخواست می‌کنیم که به اصناف نگاه ویژه‌تری داشته باشد. بیش از ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر جمعیت شاغل در اصناف و خانواده این افراد را تشکیل می‌دهند و همه این افراد در شرایط فعلی باید از سوی دولت حمایت شوند. 

نماینده وزیر صمت در اتاق اصناف ایران بیان کرد: بسته‌های حمایتی که دولت در ماه‌های اول همه‌گیری بیماری کرونا برای اصناف در نظر گرفت مثمرثمر واقع نشد. از بسته ۴۰ هزار میلیارد تومانی دولت بیش از ۲۰ هزار میلیارد آن به هیات‌دولت تعلق گرفت و از ۲۰ هزار میلیارد تومان بقیه نیز فقط ۷ درصد به اصناف اختصاص یافت. 

درستی عنوان کرد: یعنی انگیزه‌ای برای حمایت از صنوف در دولت وجود نداشت و سرمایه حمایتی به اصنافی که واقعا به کمک احتیاج داشتند، نرسید؛ هر نهادی که امروز اصناف با آن سروکار دارند باید شرایط را برای فعالان هر صنف تسهیل کنند. به‌عنوان مثال اصناف از سازمان مالیات انتظار دارند سطح بخشودگی مالیاتی را بیشتر کند. اصناف درحال‌حاضر واقعا توان پرداخت مالیات را ندارند. مشاهده می‌شود که کسب‌وکارهای مختلف کشور با سختی هزینه‌های روزمره خود را به‌دست می‌آورند. 

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند