شیوع کرونا در پایان سال ۹۸ و در آستانه نوروز، مزید بر علت شد و این رکود در عمده‌فروشی‌ها و خرده‌فروشی‌ها تشدید شد. این افراد نتوانستند چک‌های خود را اصطلاحا پاس کنند. تعدادی از این افراد را می‌شناسیم که اقدام به فروش ملک خود کردند تا به زندان نروند و بسیاری دیگر هم کارگران خود را تعدیل کردند. نماینده اتاق اصناف ایران در استان گیلان افزود: بنابراین صنف آجیل‌فروشان شرایط نابسامانی دارند. البته این شرایط مبتلا به بسیاری دیگر از صنوف هم می‎شود که همه از آن با خبر هستیم. اما صنف آجیل فروشان مدت زمان بیشتری است که این شرایط را می‌گذرانند و در مقابل بسیاری از اقشار متوسط جامعه نمی‌توانند آجیل بخرند.

 استفاده از سردخانه‌های تهران

وی درخصوص وضعیت سردخانه‌های آجیل و خشکبار نیز گفت: آجیل و خشکبار به میزان لازم در سردخانه‌ها موجود است و کمبودی در این باره نداریم. بیشتر این محصولات هم در سردخانه‌های حرفه‌ای حدود یک تا دو سال می‌مانند. این به شرطی است که از سردخانه مخصوص آجیل استفاده شود و در کنار آن، میوه و محصولات دیگر نگهداری نشود. رشت سردخانه مخصوص ندارد و عمده فروشان آجیل در این شهرستان از سردخانه‌های حرفه‌ای تهران استفاده می‌کنند. البته در رشت هم یکی، دو سردخانه درحال احداث است که از جزئیات آن بی‌خبر هستم.

 قیمت پسته و شرایط تولید و صادرات

رئیس اتحادیه بارفروشان آجیل و خشکبار رشت درخصوص قیمت پسته از زمان شیوع کرونا تا به امروز بیان کرد: قیمت این محصول به‌طور تقریبی ثابت بوده است و هر کیلو در عمده‌فروشی‌ها حدود ۱۸۰هزار تومان است که بعد بو دادن و اضافه کردن مواد نگهدارنده تا زمانی که به دست مصرف‌کننده نهایی برسد قیمت آن بیشتر می‌شود. اما موضوع این است که مردم توان خرید آن را ندارند و از سبد خانوار حذف شده است. انزانی تاکید کرد: پسته جزو صادرات غیرنفتی ایران است و کیفیت آن به شهرت رسیده است. اما به‌دلیل مشکلات بازگشت پول، صادرات آن نیز با مشکل روبه‌رو است. از سوی دیگر، به علت به فروش نرفتن پسته‌ها، تولید آن نیز با مشکلاتی روبه‌رو شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند