سعید حیاتی، رئیس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی و مصنوعی و لوازم کفش تهران در تاثیر این موضوع در حوزه فعالیت صنف متبوع گفت: اکنون در وضعیتی هستیم که نیاز کارخانه‌ها به مواد اولیه برای کار و حرکت، بسیار حیاتی است. مواد اولیه پیو با مجوزهای وارداتی سفارش داده شده و بار اولی نیست که توسط تاجران وارد کشور می‌شود. چگونه است که گمرکات و بانک‌مرکزی از ارائه تیک ارزی برای ترخیص این مواد مهم، جلوگیری می‌کنند. با تمام قوا اعلام می‌دارم در صورت عدم ترخیص این کالا در این روزهای حساس، چراغ قرمز و زنگ خطر، فساد مواد اولیه و تعطیلی کارخانه‌ها را در پیش‌رو خواهیم داشت.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد اشتباه پتروشیمی کارون اظهار کرد: شرکت پتروشیمی کارون با گران کردن هر روزه مواد اولیه از ۳۰ هزار تومان در کیلو به ۵۰ هزار تومان و عدم عرضه کافی مواد اولیه موردنیاز به بخش دیگری از تولیدات کشور صدمات فراوانی می‌زند. میزان مواد اسید سیتریک موردنیاز برای تولید مشخصا ۲۰ هزار تن است که این شرکت یک چهارم آن را به متقاضی تحویل می‌دهد. بی‌تردید با چنین شرایطی به‌زودی شاهد تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی، کارخانه‌ها، تولیدی‌ها و کسبه خواهیم شد. هجوم فوج عظیمی از بیکاران، مشغول در این جایگاه‌ها، منجر به فاجعه‌ای غیرقابل کنترل می‌شود.

حیاتی تاکید کرد: دولتمردان برای جلوگیری از انفجار بیکاری، تصمیم عاجلی بگیرند؛ اما آنچه امروز شاهد هستیم غیر از این است. مواد اولیه‌ای که به سختی ثبت سفارش می‌شود، کارخانه‌ای که به مواد اولیه نیازمند است از سویی و معطل ماندن مواد اولیه در پشت درب‌های گمرکات برای ترخیص، پرداخت دموراژهای سنگین و فساد علی‌الوقوع مواد اولیه از سویی دیگر، نتیجه عملکرد نادرست گمرکات و بانک‌مرکزی است که دود آن مستقیم به چشم تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌رود.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند