احسان میوه‌چی با اشاره به اینکه در دو سال گذشته با اعمال محدودیت در واردات وضعیت تولیدکنندگان لامپ در کشور بهبود پیدا کرده بود، اظهار کرد: پیش از محدودیت واردکنندگان، تولیدکنندگان به سختی می‌توانستند محصولات خود را در بازار به فروش برسانند اما اعمال محدودیت‌ها عاملی شد تا سهم تولیدکننده داخلی از بازار افزایش پیدا کند. وی بابیان اینکه ممنوعیت واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا به کشور عاملی شد تا سرمایه‌گذاری در بخش تولید لامپ در کشور افزایش پیدا کند، افزود: تولیدکنندگان توانستند با خرید ماشین‌آلات و سرمایه‌گذاری در حوزه تولید سهم خود را از بازار افزایش دهند، به نحوی که در سال۹۸ فروش تولیدکنندگان در بازار نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا کرد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان لامپ تصریح کرد: در دو سال اخیر تولیدکنندگان بخش زیادی از هزینه‌های خود را صرف توسعه سرمایه‌گذاری و افزایش تولید کرده‌اند اما متاسفانه از اوایل سال جاری حجم زیادی از لامپ‌های غیراستاندارد وارد کشور شده است که همین موضوع فعالیت را برای تولید‌کننده داخلی بسیار سخت کرده است.

وی با اعلام اینکه لامپ‌های غیراستاندارد قیمت‌های بسیارارزانی نسبت به تولیدات داخلی دارند، عنوان کرد: درحالی لامپ‌های غیراستاندارد با قیمت ارزان در بازار به فروش می‌رسد که تولیدکنندگان داخلی با توجه به وضعیت ارز مدام با افزایش هزینه‌ها روبه‌رو بوده و امکان رقابت با لامپ‌های وارداتی بی‌کیفیت که بعضا چینی هستند را ندارند. میوه‌چی اضافه کرد: هم‌اکنون تولیدکنندگان داخلی با افزایش حجم واردات لامپ‌های وارداتی بی‌کیفیت در جنگ قیمتی قرار گرفته‌اند چراکه لامپ‌های وارداتی نصف قیمت محصولات داخلی هستند و همین امر عاملی شده تا تولیدکنندگان داخلی برای فروش محصولات خود با چنگ و دندان با یکدیگر رقابت کنند. وی در پاسخ به این پرسش که این حجم از لامپ های وارداتی از چه طریقی وارد کشور شده است، گفت: شنیده شده بعضی از این لامپ‌ها از طریق مجوزهای خاص وارد شده‌اند. جالب اینجاست اداره استاندارد خود را موظف به بررسی کیفیت جنس‌های وارداتی ندانسته و فقط به گزارش‌های تست در مبدأ voc بسنده می‌کند. از طرفی در بازارچه‌های مرزی نیز به راحتی لامپ‌ها وارد بازار می‌شود. رئیس انجمن تولیدکنندگان لامپ ادامه داد: لامپ‌های وارداتی دارای وات‌های پایین بوده و سهم تولیدکننده داخلی در تولید این محصول بسیار بالاست. اما نمی‌دانیم چرا با توجه به توانمندی تولیدکننده داخلی، لامپ‌های بی‌کیفیت وارد بازار شده و مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان به‌وجود آورده است. به نظر می‌رسد مسوولان باید در این رابطه تصمیم سریع را اتخاذ کنند چراکه تولیدکننده داخلی برای توسعه فعالیت خود سرمایه‌گذاری زیادی را انجام داده است اما با حضور لامپ‌های وارداتی امکان فروش محصولات خود را نداشته و در آینده با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو خواهند شد.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند