افزایش مهلت و بازنگری درخصوص شرایط بازگشت ارز صادرکنندگان به ویژه در بخش محصولات کشاورزی و دارویی و فرش دستباف، امکان تهاتر ارزی مرتبط با صادرات و واردات بین فعالان اقتصادی بدون نیاز به مداخله دولت و بانک مرکزی و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای فعال کردن رایزنی‌های اقتصادی ایران در دیگر کشورها، از مهم‌ترین مباحث مطرح شده توسط فعالان بخش خصوصی در نشست مشترک با م vعاون وزارت صمت بود.

پرهام رضایی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز نیز در این نشست ضمن اشاره به نشست‌های متعدد خود با صادرکنندگان استان گفت: با بررسی مشکلات صادرکنندگان البرز که برخی از آنها سابقه صادرکننده نمونه کشوری نیز دارند، به این نتیجه رسیدیم که حل و فصل مشکلات مربوطه، نیازمند مداخله بالاترین مسوول دولتی مرتبط با این مساله است و به همین دلیل به صادرکنندگان استان قول دادیم که از دکتر زادبوم ریاست محترم سازمان توسعه تجارت برای حضور در استان و رسیدگی به مسائل دعوت کنیم که خوشبختانه در این نشست، این وعده تحقق یافت.

پرهام رضایی افزود: در شرایط جنگ اقتصادی نباید زانوی غم به بغل بگیریم بلکه باید بکوشیم با اعتماد به توانمندی‌های بخش خصوصی، راهی برای کم اثر کردن تحریم‌ها پیدا کنیم.

رئیس اتاق البرز ادامه داد: برای عبور از تحریم‌ها لازم است که بخش خصوصی و دولتی در کنار هم باشند نه اینکه بخش خصوصی در بوروکراسی اداری گم شود. به همین دلیل انتظار داشتیم در مباحثی مانند سامانه جدید کارت بازرگانی و تعیین مهلت و روش بازگشت ارز حاصل از صادرات، رویه‌ها و تصمیم‌های جدید،پس از مشارکت بخش خصوصی تعیین می‌شد تا شاهد ناهماهنگی‌های اخیر نباشیم.

وی تاکید کرد: اتاق بازرگانی طرفدار شفافیت اقتصادی و بازگشت ارز صادراتی است. ولی این کار با قوانین ضد و نقیض تحقق نمی‌یابد و لازم است از پویایی چرخه اقتصاد یعنی مثلث واردات، تولید و صادرات محافظت کنیم چون این سه فعالیت، یک زنجیره به هم پیوسته هستند و هر کدام آسیب ببیند، بقیه را هم مختل می‌کند. رضایی در ادامه گفت: افزون بر صادرات صنعتی، استان البرز از ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینه تولید و صادرات محصولات کشاورزی برخوردار است ولی در چند روز اخیر با برخی تصمیم ها، کارت بازرگانی اغلب صادرکنندگان سبزی و صیفی جات استان به بهانه عدم بازگشت ارز صادراتی تعلیق شده است. حال آنکه انتظار داریم زمان بازگشت ارز اصلاح شود و به جای ۳۱ شهریور، مهلت ۳ تا ۴ ماه به صادرکنندگان محصولات کشاورزی داده شود تا بتوانند ارز صادراتی خود را بازگردانند.

رئیس اتاق البرز ادامه داد: همچنین درخصوص سایر فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار نیز لازم است به شرایط حاکم بر تجارت خارجی توجه شده و انتظارات را مطابق با واقعیت‌ها تنظیم کنیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند