پس از آنکه رئیس‌جمهوری در جلسه هفته گذشته هیات‌دولت از یک گشایش اقتصادی جدید سخن گفت، گمانه‌زنی‌های فراوانی درباره این خبر شکل گرفت و تحلیلگران چند اتفاق را به‌عنوان گزینه‌های ممکن پیش روی دولت دیدند. در این بین واکنش یکی از مشاوران رئیس‌جمهور به این خبر باعث افزایش انتقادها از نحوه اطلاع‌رسانی در این رابطه شد.

مهرداد عباد، عضو هیات‌نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ضمن انتقاد از نحوه اطلاع‌رسانی درباره گشایش احتمالی اقتصادی در کشور بیان کرد: وقتی جامعه سال‌های موفقی را از نظر اقتصادی پشت سر گذاشته و شرایط روحی خوبی دارد، آنگاه می‌توان با سورپرایز و خبرهای شگفت‌آور، فضایی مفرح را به وجود آورد اما در شرایط فعلی امکان این موضوع وجود ندارد.

وی ادامه داد: در ماه‌های گذشته چه تحت تاثیر تحریم‌ها و چه مشکلات داخلی، فشار اصلی به دوش مصرف‌کننده نهایی و اقشار کم‌درآمد جامعه بوده و با شیوع ویروس کرونا، عملا امروز فشار بر جامعه زیاد است. از این‌رو مردم بیش از آنکه به دنبال تفریح و خبرهای پنهانی باشند در انتظار یک گشایش واقعی و گره‌گشا به سر می‌برند و این امر را نه در خبرها که در عمل دنبال می‌کنند.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به گمانه‌زنی‌هایی که درباره گشایش اقتصادی احتمالی رئیس‌جمهور مطرح شده، گفت: گزینه‌ای مانند FATF دوباره مطرح شده که با توجه به برگزاری جلسه این گروه در بهمن ماه، عملا ملغی شد. بحث‌هایی مانند فروش اوراق نفتی نیز در بهترین حالت به‌عنوان یک مسکن در شرایط فعلی به کار می‌آیند و اگر واقعا بناست در زندگی مردم گشایشی صورت گیرد، باید بحث‌ها کلان‌تر باشد.عباد با بیان اینکه برطرف کردن مشکلات دیپلماتیک امروز اولویت مهم اقتصاد ایران است، گفت: اگر ما بتوانیم همزمان با حفظ عزت ایران، شرایطی را فراهم کنیم که مشکلات بین‌المللی و تحریم‌ها برطرف شود، آنگاه می‌توان به یک گشایش جدی و همه‌جانبه امیدوار ماند. امروز سیاست با اقتصاد گره خورده و باید تلاش کرد در این مسیر گرهی از مشکلات اقتصادی مردم باز شود.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند