وی ادامه داد: معمولا برندهای معتبر این اطلاعات را به شکلی درج نمی‌کنند که خوانا نباشد. اما گاهی محدودیت‌هایی وجود دارد که ممکن است در نحوه درج اطلاعات تغییراتی ایجاد کند. برای مثال براساس قانون برچسب‌گذاری مجموعه اطلاعاتی که باید روی برچسب کالا درج شود، زیاد است. این اطلاعات شامل آدرس، محتویات، ارزش غذایی و...است و در چاپخانه روی بسته‌بندی درج می‌شود. ممکن است که تاریخ تولید و انقضا و قیمت، هنگام درج روی کالا با این اطلاعات و طراحی‌های انجام شده تداخل پیدا کنند و به‌صورت واضح دیده نشوند.

این کارشناس صنعت لبنیات با اشاره به اینکه گاهی در طراحی بسته‌بندی محصولات، فضایی برای درج این اطلاعات در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا به زیبایی‌شناسی آسیب می‌زند، اضافه کرد: تاریخ تولید، انقضا و قیمت، اطلاعات چاپی نیست و روی محصولات نهایی، پرینت می‌شود. ممکن است سرعت ریلی که محصولات روی آن قرار می‌گیرد تا اطلاعات روی آنها درج شود، کم و زیاد شده یا طراحی ظرف به‌نوعی باشد که این اطلاعات در جای مناسبی قرار نگیرد.

 به گفته وی البته ممکن است برخی افراد با عدم درج این اطلاعات یا مخدوش‌سازی آن قصد پنهان‌کاری داشته باشند، ولی آنها در دنیای رقابتی امروز جایی نخواهند داشت.

خاتمی مقدم تصریح کرد: تاریخ تولید و انقضا و قیمت، پارامترهای متغیری هستند. یعنی تاریخ باید در همان روز تولید درج شود و قیمت نیز دائما در حال تغییر است. بنابراین نمی‌توان آنها را مانند سایر اطلاعات چاپی در چاپخانه درج کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعات پرینت شده روی محصول قابلیت دستکاری ندارند، گفت: ممکن است فروشنده‌ای سعی کند با حلّال نوشته را پاک یا مخدوش کند، ولی هنگام پاک کردن این اطلاعات، بخشی از اطلاعات چاپی هم پاک می‌شود. از طرفی اگر واحد تولیدی نیز متوجه این موضوع شود قطعا با آن برخورد خواهد کرد.

بازرس هیات مدیره انجمن صنایع لبنی ایران درادامه با بیان اینکه در هیچ یک از برندهای خارجی در دنیا قیمت و تاریخ تولید درج نمی‌شود، اظهار کرد: اصولا در دنیا قیمت‌ها به شکل لیبل روی محصولات اضافه می‌شوند، زیرا تولیدکننده روی محصولاتش قیمت نمی‌گذارد و این برعهده عرضه‌کننده است. از طرفی تنها روی محصول، تاریخ انقضا درج می‌شود. یعنی تولیدکننده به مصرف‌کننده اطلاع می‌دهد تا تاریخ مشخصی مسوولیت مصرف این محصول با من است و بعد از آن هیچ تعهدی نسبت به آن وجود ندارد. این فرآیند به دلیل وجود نظام توزیع سالم شکل گرفته است. نظام توزیع سالم از سلامت محصول در چرخه توزیع حمایت می‌کند.

وی افزود: در کشور ما نظام توزیع ساختارمند نیست. بسیاری از کالاها در دمای مناسب خود نگهداری نمی‌شوند. حتی اگر کارخانه نیز تاریخ انقضا و تولید را چاپ کند تا زمانی که فروشگاه‌ها، لبنیات به‌ویژه شیر و دوغ را خارج از یخچال و بعضا بیرون از مغازه نگه می‌دارند، این چرخه کامل نمی‌شود. از طرفی براساس آماری که به دست آورده‌ایم، ۸۵ درصد از یخچال‌های موجود در فروشگاه‌ها دمای بیش از ۱۰ درجه سانتی‌گراد دارند در حالی که دما باید کمتر از آن باشد.

خاتمی در پایان گفت: نظام توزیع هزینه‌های کیفی و اقتصادی بالایی دارد و از منافع تولیدکننده وجیب مصرف‌کننده به نفع خود استفاده می‌کند و این نظام باید اصلاح شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند