رئیس هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادر‌کنندگان محصولات دخانی در نشست خبری با رسانه‌ها گفت: متاسفانه بانک مرکزی از ۱۵ اردیبهشت ماه سال‌جاری هیچ گواهی آماری برای ثبت سفارش‌های تایید شده از طرف وزارت صمت برای واردات مواد اولیه مورد نیاز واحدهای دخانی صادر نکرده است.

به گفته وی، علت عدم صدور مجوز گواهی آماری از طرف بانک مرکزی، اعلام تغییر گروه کالایی است که به بازه زمانی ۴۰ روز که نزدیک می‌شویم اعلام می‌کنند باید دوباره ثبت سفارش صورت بگیرد و از ارز نیمایی به ارز اشخاص تغییر کند.

محمد‌رضا تاجزاده افزود: بر اساس اعلام میز خدمت بانک مرکزی هم اکنون فقط ۱۰۰ واحد ارزی برای تخصیص به گروه‌های کالایی در برابر ۲ میلیون تقاضا وجود دارد و با کمبود ارز مواجهیم و ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی دخانی را باید از محل ارز اشخاص تامین کنیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه از ۱۵واحد صنعتی فعال در حوزه صنعت دخانیات، هشت‌واحد کاملا تعطیل شدند و بقیه واحدها نیز با ۵۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت فعالیت دارند و در صورت ادامه این این وضعیت و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه این صنعت تا یک ماه آینده می‌تواند همه واحدهای تولیدی را به تعطیلی بکشاند.

تاج‌زاده افزود: واحدهای تولیدی به هنگام ثبت سفارش ریال خود را آماده می‌کنند تا به محض تایید وجه موردنیاز را حواله کنیم، اما اتفاقی افتاد این بود که نرخ درهم در سامانه نیما از ۴۴۰۰ تومان به هنگام ثبت سفارش در حال حاضر به ۵۵۸۲ تومان رسیده و این نرخ در بازار آزاد نیز از ۴۴۰۰ تومان به ۵۸۰۰ تومان رسیده است. این افزایش نرخ ارز باعث شده که مثلا در یک فقره واردات دو میلیون درهمی که ارزش آن در اواسط اردیبهشت معادل هشت میلیارد تومان بوده در حال حاضر به ۱۱ میلیارد تومان برسد و تولیدکننده متحمل خسارت سه میلیارد تومانی در پی تاخیر دو ماهه بانک مرکزی در صدور گواهی آماری شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۵۰۳  محصول قاچاق در بازار وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه بازار دخانیات رقابتی است اگر تولیدکنندگان نتوانند در زمان مناسب و قیمت مناسب بازار را تامین کنند، به سرعت، کالای قاچاق جایگزین تولید می‌شود.

رئیس هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی افزود: در حال حاضر ۱۲ میلیون مصرف‌کننده سیگار در کشور وجود دارد و باید به این نکته توجه شود که حتی در زمان جنگ هم توزیع سیگار در کشور متوقف نشد. به نظر می‌رسد در صورت ادامه این شرایط وضعیت بازار دخانیات مشابه دهه هفتاد خواهد شد که ۸۰ درصد بازار کالای قاچاق بود؛ این در حالی است که اکنون ۱۵ تا ۲۰ درصد بازار با کالای قاچاق تامین می‌شود. البته تاکنون شیوع ویروس کرونا موجب بسته شدن برخی مسیرهای قاچاق شده، اما این موضوع همیشگی نیست.

وی خاطر نشان کرد: در دهه ۷۰ بیش از ۸۰ درصد بازار توسط کالای قاچاق تامین می‌شد، اما دهه ۸۰ اجازه واردات داده شد و بعد از آن تولید مشترک در دستور کار قرار گرفت. سپس در برنامه پنجم تصمیم گرفته شد تولید مشترک تبدیل به تولید داخل شود که این امر تاکنون محقق شده و در سال گذشته ۵۵ میلیارد نخ سیگار تولید شده است.

به گفته وی، هم اکنون صنعت دخانیات به سوی داخلی‌سازی مواد اولیه حرکت می‌کند و تاکنون هم برخی از مواد اولیه از جمله فویل و سلفون داخلی شده و تولید داخل کاغذ سیگار فیلتر هم در دستور کار قرار دارد، اما این نحوه برخورد با صنعت دخانیات این برنامه‌ریزی‌ها را مختل می‌کند.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی با بیان اینکه نیاز سالانه صنعت دخانیات برای واردات مواد اولیه مورد نیاز ۳۰۰ میلیون یورو است، گفت: این درحالی است که این صنعت طی سال گذشته ۴هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشته است که در صورت عدم تامین مواد اولیه، این میزان درامد مالیاتی به کسری بودجه اضافه خواهد شد.

به گفته وی، در راستای تحقق جهش تولید در سال‌جاری، واردات مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدکننده باید تسهیل شود، زیرا زمانی که سیستم عرضه و تقاضا با مشکل مواجه شود، قیمت دخانی با افزایش روبه‌رو می‌شود و این امر انگیزه برای قاچاق را بالا می‌برد.

تاجزاده با بیان اینکه ۷۰ درصد صنعت دخانیات از طریق واردات تامین می‌شود که عمده آن مربوط به توتون است، تصریح کرد: در شرایط فعلی برای جلوگیری از توقف تولید و افزایش بیکاری، باید اجازه داده شود تولیدکنندگان خودشان به تامین ارز و مواد اولیه اقدام کنند، اما به دلیل افزایش چشمگیر تورم در پی این تصمیم تاکنون از اتخاذ آن خودداری شده است، اما باید به این نکته توجه شود که اگر تولیدکننده نتواند از کف بازار ارز مورد نیاز خود را تامین کند قاچاقچی سه برابر مبلغ مورد نیاز تولیدکننده را از همان کف بازار صرف واردات محصول نهایی می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند