«پرویز فروغی» روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: براساس آنالیز قیمت‌های تمام‌شده تولید نرخ هر کیلوگرم مرغ زنده حدود ۱۲ هزار تومان و گوشت مرغ بین ۱۷ هزار تا ۱۸ هزار تومان برآورد و به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارائه شده بود که به دلیل عدم تعیین قیمت نهایی جوجه یک‌روزه جلسه قیمت‌گذاری به زمان دیگری موکول شد.

وی اظهار کرد: این درحالی‌است که دیروز ستاد تنظیم بازار بدون اینکه یک نفر از نمایندگان تولید در این جلسه حضور داشته باشند اقدام به قیمت‌گذاری گوشت مرغ کرده است. دبیر کانون مرغ‌داران گوشتی کشور با بیان اینکه سازمان حمایت به محلی برای چانه‌زنی تبدیل شده و به واقعیت مشکلات تولید توجهی ندارد، گفت: قیمت‌گذاری دستوری گوشت مرغ که پروتئین سبد خانوار را تشکیل می‌دهد، می‌تواند آینده این صنعت را با مشکلات جدی روبه‌رو کند. فروغی علت افزایش قیمت مرغ به بالای ۱۹ هزارتومان را سیاست‌های اشتباه یک‌سال گذشته دانست و تصریح کرد: مصوبه افزایش تولید جوجه یکروزه به میزان بیش از ۱۳۰ میلیون قطعه، افزایش هزینه‌های تمام‌شده تولید، پایین نگه‌داشتن قیمت دستوری مرغ زنده و گوشت مرغ، کاهش تولید و ضرر هنگفت صنعت مرغداری در زمان شیوع کرونا و کاهش مصرف موجب افزایش قیمت یکباره این محصول در بازار شده است.

وی یادآورشد: سال گذشته قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ زنده هشت هزار و ۵۵۰ تومان و گوشت مرغ ۱۲ هزارو ۹۰۰ تومان براساس نرخ مصوب نهاده‌های طیور بود.

  نبود نهاده با نرخ‌های مصوب

دبیر کانون مرغ‌داران گوشتی کشور به نبود دان با قیمت‌های مصوب اشاره کرد و ادامه داد: کمبود و نبود نهاده‌ها با قیمت مصوب به یک معضل در صنعت طیور تبدیل شده است تاجایی که تولیدکنندگان ناچارند بخش قابل‌توجهی از نهاده موردنیاز تولید خود را از بازار با نرخ‌های بالا تهیه کنند.

به گفته وی، اکنون هر کیلوگرم کنجاله سویا در بازار با نرخ‌های بین هفت تا هشت هزار تومان به فروش می‌رسد که فشاری روی تولید است. فروغی گفت: در واقع این روند طی ماه‌های اخیر موجب شد برخی از واحدهای تولیدی مرغ گوشتی ورشکست و از چرخه تولید خارج شوند و برخی واحدها نیز به دلیل نبود نهاده‌های طیور با قیمت‌های مصوب از جوجه‌ریزی خودداری کنند که همین امر باعث کمبود عرضه این محصول در بازار شده است.

دبیر کانون مرغ‌داران گوشتی کشور به‌وجود ذخایر گوشت مرغ شرکت پشتیبانی امور دام اشاره کرد و افزود: به‌طور حتم دولت برای تنظیم بازار، گوشت مرغ به بازار عرضه می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند