دنیای‌اقتصاد، اصفهان، علیرضا پویانسب: استاندار اصفهان در نامه‌ای خطاب به معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان محیط‌زیست کشور، خواستار طرح موضوع زاینده‌رود و تالاب گاوخونی در شورای‌عالی محیط زیست شد. رسول زرگرپور در این نامه از رودخانه زاینده‌رود به‌عنوان شاهرگ حیاتی تمدن فلات مرکزی ایران یاد کرد و افزود: این شاهرگ حیاتی دچار بحران‌های عدیده شده و علاوه بر پیامدهای ناشی از تخریب اکوسیستم زاینده‌رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی، تامین آب شرب و نیازهای اولیه حیاتی را برای جمعیتی حدود پنج میلیون نفر در استان‌های اصفهان، یزد و مرکزی دچار مشکل کرده و معیشت صدها هزار کشاورز اصفهانی با چالش جدی مواجه شده است. زرگرپور کاهش دبی آب در سرچشمه‌های این رودخانه، افزایش برداشت‌ها در مسیر انتقال آب و افزایش آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از تخلیه زه‌آب‌های مسموم کشاورزی و استقرار صدها واحد تولیدی و صنعتی در حاشیه زاینده‌رود را از عوامل ایجاد این بحران برشمرد. وی در نامه‌اش از توسعه بیش از حد شهر و روستا در بالادست، تخصیص‌های نامناسب آب بدون توجه به توان اکولوژیک و آمایش سرزمین و اعمال مدیریت‌های سلیقه‌ای به‌عنوان دیگر عوامل بروز بحران در حوضه زاینده‌رود یاد کرد.

استاندار اصفهان یادآور شد: با خشک شدن بخش عمده‌ای از زاینده‌رو‌د، حیات جوامع محلی این حوضه آبخیز در معرض تهدید قرار گرفته و زمینه بحران‌های اجتماعی شدیدی در شرق اصفهان فراهم شده است.

زرگرپور وجود رسوب‌های دانه‌ریز آغشته به انواع سموم، مواد شیمیایی و فلزات سنگین در تالاب گاوخونی را تهدیدی جدی برای سلامت مردم منطقه و اراضی کشاورزی حاشیه آن بیان کرد. وی در نامه به رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: حدود یکصد هزار هکتار اراضی حاشیه زاینده‌رود که به‌دلیل کمبود آب زیر کشت قرار نگرفته به کانون‌های فرسایش بادی این حوضه اضافه شده است. زرگرپور افزود: این اراضی کیفیت هوای اصفهان را متاثر کرده به گونه‌ای که شاهد رشد ۱۵ درصدی میزان گرد و غبار در سال‌های ۹۱-۹۰ و همچنین رشد ۲۷درصدی تعداد روزهای ناسالم بوده‌ایم.

وی در ادامه آسیب شدید به تنوع زیستی منطقه تالاب گاوخونی از جمله کاهش تعداد پرندگان مهاجر از چند ده هزار قطعه به چند ده قطعه، عدم کارآیی تصفیه‌خانه شهری به‌دلیل کاهش دبی رودخانه و افزایش غلظت آلاینده‌ها، استفاده از فاضلاب شهری در آبیاری مزارع و تولید محصولات ناسالم را به‌عنوان دیگر بحران‌های وارده به استان در اثر خشکی زاینده‌رود نام برد. وی افت شدید سطح منابع زیرزمینی، کاهش کمیت و کیفیت آب چاه‌های مورد استفاده در شرب و در نتیجه نشست زمین را از دیگر بحران‌های به وجود آمده دانست.

استاندار اصفهان خشکی زاینده‌رود را در تخریب آثار تاریخی ارزشمند، افزایش گرد و غبار و آلودگی هوای شهر اصفهان تاثیرگذار دانست. وی اظهار کرد: چاره‌اندیشی برای بحران‌های به‌وجود آمده نیاز به عزم ملی و مشارکت همه جانبه دارد و پیشنهاد می‌شود این موضوع در اولین جلسه شورای‌عالی حفاظت محیط زیست مطرح و برای رفع آن تدابیر لازم اتخاذ شود.