دنیای اقتصاد - اهواز - محمد علاف پور: شهردار آبادان گفت: تدوین برنامه پنج ساله عمران شهری آبادان می‌تواند به عنوان یک بیس کاری مورد استفاده منطقه آزاد اروند باشد.
محمودرضا شیرازی با بیان اینکه نوع کارکرد شهرداری‌ها عمرانی است، افزود: کار مناطق آزاد جلب و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای توسعه است و عمرانی نیست، از این رو طبق قانون شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی همچنان باقی مانده و به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
وی اظهار کرد: ما موظف به انجام سیاست‌ها هستیم تا از تعارض و دوگانگی در انجام امور خودداری شود به این منظور نیز از تجربه مدیران سایر مناطق آزاد نیز بهره خواهیم گرفت.
شهردار آبادان تصریح کرد: دوست نداریم روند توسعه‌ای که طی چند سال اخیر توسط شهرداری ایجاد شده، متوقف شود.
تدوین برنامه پنج ساله به درخواست استانداری
شهردار آبادان با اشاره به اینکه این سازمان شهرداری بزرگی است که با برنامه‌ریزی کار می‌کند، گفت: ۶ ماه پیش فرماندار آبادان براساس اعلام استانداری خوزستان مبنی بر تهیه و تدوین برنامه پنج ساله عمرانی تمام استان از ما خواست تا این کار را به انجام برسانیم. شیرازی با اشاره به اینکه در زمان بررسی گزینه‌های پست شهرداری توسط شورای چهارم تدوین این برنامه نیز اعلام شده بود، افزود: تدوین این برنامه موازی کاری یا کپی‌برداری از برنامه‌ریزی سازمان منطقه آزاد اروند برای تهیه و تدوین طرح جامع شهری محسوب نمی‌شود.
وی با بیان اینکه برخی سایت‌ها اعلام تدوین این برنامه از سوی شهرداری را تضاد شهرداری با منطقه آزاد اروند عنوان کرده‌اند، اظهار کرد: ما باید روندمان را طی کنیم، این‌گونه نیست که اگر تمام شهر منطقه آزاد اعلام شد ما در محل کار خود را ببندیم و کاری انجام ندهیم، ما باید بتوانیم پاسخگوی کارهایی که از ما خواسته شده، باشیم. شهردار آبادان تصریح کرد: بر اساس آنچه که پیشتر گفته شد ما از ۶ ماه قبل با گرفتن یک مشاور در جهت تدوین برنامه پنج‌ساله عمران شهری اقدام کردیم که این برنامه تدوین شده می‌تواند مورد استفاده منطقه آزاد اروند نیز قرار گیرد. شیرازی یادآور شد: شهرداری روند طبیعی خود را که حرکت رو به جلو است به پیش می‌برد و برنامه‌های اعلام شده نیز همچون گذشته دنبال و به انجام می‌رسد.
تعامل خوب شهرداری و منطقه آزاد اروند
شهردار آبادان گفت: تعامل بسیار خوبی بین شهرداری و منطقه آزاد اروند وجود دارد. شیرازی افزود: دغدغه مسوولان سازمان منطقه آزاد اروند و شهرداری خدمت به مردم شریف آبادان و رفع مشکلات موجود است نه به رخ کشیدن تلاش‌ها و کارکردها.
وی اظهار کرد: تدوین برنامه پنج‌ساله عمران شهری آبادان می‌تواند به عنوان یک بیس کاری مورد استفاده منطقه آزاد اروند باشد، به‌طور حتم مطالعات انجام شده می‌تواند مورد استفاده مشاور طرح جامع شهرهای آبادان و خرمشهر (محدوده جدید منطقه آزاد اروند) قرار گیرد.
شهردار آبادان از آمادگی شهرداری آبادان برای همکاری با مشاور ملی یا بین‌المللی تهیه و تدوین طرح جامع شهرهای آبادان و خرمشهر خبر داد.
تدوین اساسنامه سازمان زیباسازی
شهردار آبادان یادآور شد: اساسنامه سازمان زیبا‌سازی شهر آبادان تدوین شده است. شیرازی ادامه داد: اساسنامه مذکور پس از تایید شورای اسلامی شهر به استانداری ابلاغ می‌شود که در صورت تایید و ابلاغ به شکل کاربردی پیگیری و انجام می‌شود. وی با اشاره به وضعیت نابسامان تبلیغات محیطی از ضعف روابط عمومی شهرداری و عدم مشارکت بخش خصوصی به عنوان دلایل عدم موفقیت در ساماندهی این وضعیت نام برد و ادامه داد: به این منظور با استفاده از شرکت‌های محلی می‌توان در جهت ساماندهی وضعیت موجود تلاش کرد ضمن آنکه با شروع به‌کار سازمان زیبا‌سازی شهری این کار می‌تواند از طریق این سازمان به انجام برسد.
زورمان به دولت نرسید
وی در خصوص وعده ۲۰ میلیارد تومانی دولت پیشین برای کمک به عمران شهری آبادان گفت: این وعده دولت وقت (نهم و دهم) به هیچ جایی نرسید، هیچ اتفاق مبارک و میمونی نیفتاد و زور آنانی که باید به دولت وقت می‌رسید تا بتوانند به موقع آن اعتبار را بگیرند، نرسید. شهردار آبادان افزود: تلاش‌ها و پیگیری‌های فراوان ما، فرمانداری و شورا راه به جایی نبرد و ریالی از آن اعتبار تخصیص یافته دستمان را نگرفت.
استانداری موافقت نمی‌کند
شیرازی اظهار کرد: استانداری خوزستان با به کارگیری نیروی انسانی مورد نیاز شهرداری موافقت نمی‌کند.
وی با بیان اینکه طی دو سال اخیر موفق به بازنشسته کردن حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای مازاد شهرداری در بخش‌های مختلف و با پرداخت بیش از ۳ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان از مطالبات آنها از جمله حق سنوات خدمتی و چهار درصد مشاغل سخت و زیان‌آور شدیم، تصریح کرد: متاسفانه در بخش‌هایی همچون سازمان آتش‌نشانی و فضای سبز با کمبود نیرو مواجه‌ایم که به‌رغم مکاتبات متعدد با استانداری به عنوان متولی به کارگیری نیرو، با این عنوان که شهرداری هنوز ۵۰۰ نیروی مازاد دارد با به کارگیری نیروی جدید موافقت نمی‌کند.
به گفته وی، بیشتر نیروهای مازاد شهرداری پشت میزنشین و غیرکیفی هستند و این چیزی است که از گذشته برای این سازمان به ارث رسیده است.
ضرورت برون سپاری امور شهرداری
شهردار آبادان از برون سپاری امور این سازمان به بخش خصوصی به عنوان بهترین راه‌حل برای گذر از برخی مشکلات نام برد و گفت: علاوه‌بر واگذاری امور فضای سبز به بخش خصوصی ۶۲ وظیفه در حوزه خدمات اداری، مالی و شهرسازی به این بخش و از طریق دفاتر پیش‌خوان دولت واگذار می‌شود.
به گفته شیرازی انجام این کار علاوه‌بر دسترسی آسان‌تر شهروندان به دریافت خدمات، موضوع رشوه و رشوه‌خواری احتمالی نیز حذف می‌شود.
گشایش پرونده پارک بانوان
شهردار آبادان همچنین از گشوده شدن پرونده پارک بانوان خبر داد. شیرازی عنوان کرد: این پارک با پیش‌بینی اعتباری معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات جاری احداث می‌شود.
وی تصریح کرد: در زمان حاضر در مرحله عقد و امضای قرارداد و سپردن ضمانت نامه از سوی پیمانکار هستیم.
شهردار آبادان ابراز امیدواری کرد تا پروژه یاد شده در بازه زمانی مشخص به انجام و اتمام برسد و به این ترتیب خواسته بحق بانوان آبادانی پاسخ داده شود.